Niekoľko otázok, alebo Kde sú limity núdzového stavu?

Počet zobrazení: 2054

V súčasnosti, keď máme obmedzené mnohé aktivity, na ktoré sme zvyknutí, viac sledujem správy, tlačové besedy a vyjadrenia politikov k neľahkej situácii s corona vírusom 19. Pri tlačových besedách, ale aj v relácii Téma dňa sa čudujem, prečo sa účastníci týchto akcií vyhýbajú niektorým, podľa mňa, závažným otázkam a problémom. Mnohé reakcie nášho premiéra a jeho pritakávačov mi pripomínajú jednu scénu z béčkového filmu Smrtonosná zbraň s Melom Gibsonom a Dannym Gloverom; chceli zatknúť jedného zloducha, ten vytiahol pas a s diabolským a pohŕdavým výrazom vyhlásil „diplomatická imunita“. V tomto prípade pri presadení aj nezmyselných opatrení, sa niektorí naši dobrodinci – politici odvolajú, je „núdzový stav“!

koropansko843.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Kde sú však limity núdzového stavu? Nie som právnik, nepoznám zákony, no niektoré veci mi nedajú pokoj. V Téme dňa 13. 1. s Andreou Letanovskou (Za ľudí), poslankyňou NR SR, s Richardom Rašim (Hlas-SD), podpredsedom strany, bývalým ministrom zdravotníctva, s Lukášom Baňackým, ZMOS, starostom MČ Bratislava-Lamač, a Mariánom Kollárom, prezidentom Slovenskej lekárskej komory boli jednotne proti celoplošnému testovaniu, uvádzali rozumné a presvedčivé dôvody, no po otázke moderátora Petra Bielika, či sa podrobia príkazu na celoplošné testovanie, bezmocne povedali, že takýto príkaz musia starostovia aj zdravotníci poslúchnuť, lebo je núdzový stav a v prípade neposlúchnutia ich čakajú tvrdé sankcie. Neviem, prečo by mali takýto príkaz poslúchnuť, keď ich pán premiér tesne pred tým nazval hlupákmi, a nielen zdravotníkov, ale aj vedcov, ktorí v tejto oblasti robia. Môže hlupák vykonávať takú náročnú prácu, ako je testovanie!? Týchto „hlupákov“ súrne potrebujú nemocnice, ambulancie, úrazové oddelenia, urgentné oddelenia atď. Ak si pán premiér, nedajbože, zlomí ruku, ku ktorému „hlupákovi“ sa pôjde dať ošetriť, keď budú všetci testovať alebo po testovaní ochorejú? No pre našu verchušku je našťastie blízko aj Viedeň.

Pán premiér navrhol, že v testovacích tímoch môžu byť aj študenti stredných zdravotníckych škôl tretieho a štvrtého ročníka. Oprávňuje núdzový stav k takémuto kroku? Ide ešte o deti vo veku 16 – 18 rokov, za ktoré sú zodpovední rodičia. K bude v čase, keď sa objavila oveľa nákazlivejšia mutácia tohto vírusu, zodpovedný za to, ak tieto deti ochorejú a v súčasných poveternostných podmienkach to nemusí byť ani corona, alebo za chyby, ktoré vzhľadom na prakticky žiadne skúsenosti, urobia?! Vláda, rodičia, núdzový stav? Počas mojej profesionálnej kariéry som na PriF UK viac ako niekoľko desaťročí viedol laboratórne cvičenia z chémie. Účastníkmi cvičení boli študenti nad 19 rokov. Napriek tomu sme museli striktne dodržiavať bezpečnostné predpisy pri narábaní so škodlivými chemikáliami. Tieto sa ešte sprísnili po vstupe do EÚ a mnohé praktické úlohy sme museli podľa nich prispôsobiť. Napr. úlohy s jedmi, potenciálnymi karcinogénnymi látkami (benzén, toluén...). Za priebeh cvičenia bol zodpovedný jeho vedúci. Za čo bude zodpovedný pán premiér?

Znovu sa pýtam, kde sú limity núdzového stavu? Keď nám pán premiér prikáže prísť v -10 stupňových mrazoch pri severnom vetre na testovanie s obnaženou hlavou a bez teplého oblečenia, aj to bude z dôvodu núdzového stavu?! Kde sú hranice zneužitia právomoci verejného činiteľa?

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984