Nepresná štatistika

Počet zobrazení: 5881

„Poznám tri druhy klamstva,“ uviedol svojho času veľký anglický dramatik George Bernard Shaw, keď sa rozpísal na tému štatistika. „Je to malé klamstvo, veľké klamstvo a podvod.“ Spomenul som si na tento jeho výrok, keď som si pozrel údaje Českého štatistického úradu zverejnené v týchto dňoch aj v našich mienkotvorných médiách. Zazdalo sa mi, tak ako mnohým iným ľuďom, ktorí sa celý život živili namáhavou fyzickou prácou, že som sa ocitol v nejakej rozprávkovej krajine. Dozvedel som sa totiž, že Slováci odpracujú v hlavnom zamestnaní 40,8 hodín týždenne. Spolu s Čechmi a Grékmi vraj strávime v práci najviac hodín zo všetkých štátoch únie. Priemerný počet odpracovaných hodín týždenne v EU je 37 hodín a najlepšie sú na tom Holanďania. Ostaňme však na Slovensku. Zdá sa mi totiž, že Bernard Shaw dovidel aj na Slovensko a až do dnešných čias, keď sa tak nelichotivo vyjadroval o štatistike.

Nepovažujem sa za znalca v tomto odbore, no dovoľujem si tvrdiť, že štatistika, o ktorej je tu zmienka, je prinajmenšom – nepresná. Podľa nej by sa skutočne na Slovensku žilo mnohým ľuďom ako v rozprávkovej krajine. Veď tieto údaje, akoby svedčili o tom, že Slovák si odrobí osem hodín v práci a ide domov. Aj keď sme v počte odpracovaných hodín takmer na poslednom mieste v Európe, nebolo by to až také zlé. Keby to však bola pravda. Pravdou totiž je, že v tejto štatistike chýbajú tisíce odpracovaných hodín a dní, ktoré sa do nej nedostali. Kam sa podeli tzv. nadčasy? Máme síce Zákonník práce, ktorý limituje prácu nadčas, no ani ten nezabezpečuje dodržiavanie týchto limitov. Dôkazom toho sú dvojité výplatné pásky v mnohých slovenských podnikoch, v ktorých sú stratené nielen odvody do SP, ale aj hodiny, ktoré mali byť v uvedenej štatistike. Spočíta niekto počet hodín, ktoré nie sú vo výplatných páskach vedené, ako nadčasy, ale iba ako odmeny z fondov vedúceho? O koľko by sa zmenila táto štatistika, ak by bola pravdivá a presná? Možno by sa tomu celá Európa začudovala.

Je veľa „dobrákov“ medzi politikmi aj podnikateľmi, ktorí doprajú Slovači, aby si privyrobila. Je to vraj jediný spôsob, ako udržať zamestnanosť v týchto zlých časoch. Takto je to  zaužívané viac ako dve desaťročia. To stále ešte žijeme v zlých časoch, ktoré takéto praktiky ospravedlňujú? Chápem, že táto úvaha nezmení zaužívaný systém, no povedzme si aspoň medzi sebou: mal Bernard Shaw pravdu?

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa datatip
#1
Anton Maslo
11. august 2013, 11:10

Chápem, že táto úvaha nezmení zaužívaný systém, no povedzme si aspoň medzi sebou: mal Bernard Shaw pravdu? ÁNO, MAL PRAVDU !

Je smutné, že štatistika na Slovensku funguje ako za socializmu. Ja zjem na obed celé pečené kurča, ty nič = štatisticky sme zjedli každý polovicu pečeného kurčaťa, sme teda najedený.

Podobne funguje štatistika v oblasti daní a odvodov. Myslím, že už bolo dosť zvyšovania daní a odvodov bez adekvátnej protihodnoty. Za posledných desať rokov stúpol príjem štátu viac ako dvojnásobne.Rovnako aj výdavky. Zmenilo sa niečo? Pozorujete skvalitnenie služieb poskytovaných štátom? Za ostatných niekoľko rokov každá snaha, ktorá bola na začiatku prezentovaná ako cesta k zlepšeniu a k zefektívneniu fungovania štátu, vyvrcholila akurát tak nejakým škandálom. Z neho však rozhodne neprofitovali občania, len niektorí vyvolení.

Obrázok používateľa Dedo
#2
Ján Šteuček
11. august 2013, 23:32

Áno pán MASLO, ale to máte na "hlave". Vaša štatistika je presne taká ako píšete, jeden zje kurča, ďalších desať NIČ a štatisticky sú najedení VŠETCI jedenásti ! Problém je v inom :  

Hlad na svete nie je preto, že nedokážeme nasýtiť chudobných, ale preto, že  NEDOKÁŽEME  NASÝTIŤ  BOHATÝCH !

Asi preto Kaník "obmedzil" odvody z vysokých platov, aby bohatí "NEHLADOVALI"

 

 

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984