Nepodporujme neuvážené návrhy

Výzva Klubu 500 a SOPK na udržateľnosť priemyslu
Počet zobrazení: 2669

Zastavenie dovozu ruského plynu a ropy je založené na nerealistických predpokladoch a prepočtoch a pre slovenský priemysel môže byť likvidačné. V konečnom dôsledku bude znamenať katastrofálne dlhodobé zhoršenie životnej úrovne obyvateľstva nielen Slovenskej republiky, ale celej Európskej únie.

Situácia je o to alarmujúcejšia, že sa tieto úvahy prezentujú v období, kedy ešte stále rezonujú negatívne dopady pandémie spojené s rastom cien vstupov a narušením dodávateľsko‐odberateľských reťazcov.

Vyzývame prezidentku Slovenskej republiky, vládu Slovenskej republiky na čele s premiérom Eduardom Hegerom, aby všetky záležitosti týkajúce sa ekonomiky konzultovali s tými, ktorých sa tieto rozhodnutia dotýkajú, teda so zástupcami slovenského priemyslu a hospodárstva.

Premiér Eduard Heger na summite lídrov Európskej únie vo Versailles totiž deklaroval, že si vie predstaviť jednoznačné odstrihnutie sa EÚ od ruských energetických zdrojov s cieľom dosiahnuť energetickú nezávislosť Európy od Ruska.

Pre Slovensko, ktoré je krajinou s 85‐percentnou závislosťou na ruskom plyne (podľa Eurostat 2020) a so 100‐percentnou závislosťou na ruskej rope, bude mať zastavenie dovozu plynu a ropy ničivé dôsledky a spôsobí hospodársky kolaps.

Vojenský konflikt na Ukrajine nás rozhodne trápi a všetci si prajeme, aby sa skončil čím skôr. Vždy sme odsudzovali a odsudzujeme každú vojnu, pretože v nej zomierajú nevinní. Nesúhlasíme s vojnou a oceňujeme spolupatričnosť slovenských občanov pri pomoci utečencom. Do tejto pomoci sa plne zapojili aj slovenské firmy a podnikatelia.
Myslime preto v tejto súvislosti aj na to, že na Slovensku žije päť a pol milióna občanov, ktorí potrebujú živobytie. Len v priemysle je zamestnaných 600‐tisíc ľudí, ktorí musia dostávať výplatu. Po okamžitom odstavení ruskej ropy a plynu by došlo k reťazovej reakcii a odstavovaniu jednej fabriky za druhou.

Na Slovensku sú veľkí priemyselní odberatelia plynu, ktorí by pri okamžitom odstavení ruského plynu, a teda jeho úplnom výpadku, museli odstaviť výrobu a došlo by u nich k nezvratnému poškodeniu technológií. Je otázne, či by bolo v týchto prípadoch vôbec možné opätovné spustenie výroby.

Odstavenie plynu neznamená len problém s vykurovaním. Plyn nie je len energetické médium, ale aj surovina. Z čoho budú chemické továrne na Slovensku a v Európe vyrábať hnojivá, ktoré potrebujú naši poľnohospodári? Z čoho budeme vyrábať AdBlue potrebné do sanitiek, do policajných, vojenských či nákladných áut?

Žiadame, aby Slovenská republika nepodporila v Európskej únii tieto neuvážené návrhy, nakoľko by dlhodobo poškodili nielen ekonomiku Slovenska, ale aj ekonomiku celej Európskej únie. Žiadame, aby sa neprijímali v tejto veci žiadne návrhy bez toho, aby bola SR najskôr pripravená na realizovateľné alternatívy.

Všetci si prajeme, aby sa vojna na Ukrajine skončila čím skôr a najmä aby bola ukončená diplomatickou cestou.
Ukrajina, Európa ani svet vojny nepotrebujú.

Peter Mihók, predseda SOPK
Vladimír Soták, predseda Klubu 500

15. marca 2022

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984