Nemala by sa ich ujať pani prezidentka?

Počet zobrazení: 4246

Ombudsmanov (verejných ochrancov práv) máme ako maku. Okrem akoby generálneho a verejnosťou registrovaného ombudsmana pôsobí na Slovensku aj ombudsman pre deti a ťažko zdravotne postihnutých, senior ombudsman, ombudsman pre malých a stredných podnikateľov, ombudsman v regionálnom školstve, bankový ombudsman, telekomunikačný ombudsman či poštový ombudsman. Ruky nad nami držia aj Štátna veterinárna a potravinová správa SR, Slovenská obchodná inšpekcia, Asociácia na ochranu spotrebiteľov liekov, Aliancia Fair-play a mnohé iné inštitúcie, organizácie a združenia. Iba jeho Veličenstvo volič nemá nikoho, kto by ho vypočul, zastal sa ho a pokarhal politických podfukárov.

Nejde o sklamaných voličov, keď ich favorit neskončí na stupni víťazov, ale o oklamaných, podvedených, použitých a odhodených, jemne povedané okadených voličov. Znechutení straníckym keťasením na obecných úradoch a radniciach dali hlas nezávislým kandidátom, dostali ich za starostovské i primátorské stoly, no po niekoľkých mesiacoch sa z médií dozvedajú, že za nimi sedia straníci. Po dávnejšie známych Kiskových rýchlokvaškách v Spišskom Hrhove, Hlohovci, Zvolene a Lučenci sa na svojich voličov vykašľal aj nezávislý primátor Nitry Marek Hattas. Aktivista, ktorý v Nitre organizoval mítingy Za slušné Slovensko a ktorého bratislavská centrála hnutia odporúčala Nitranom ako novú a nezafúľanú tvár.

Nie je to tak dávno, čo médiá mávali výsledkovou listinou komunálnych volieb a jasali nad príklonom voličov k nezávislým kandidátom! Aj nezainteresovaný občan preto očakával, že sa rozčúlia nad Kiskovým straníckym verbunkom v miestnej samospráve, ale zdá sa, že o vzťahu Kisku a médií platí to, čo o vetre a plášti: kam Kiska, tam novinári. Napríklad v Denníku N v rozhovore s Marekom Hattasom neprebleskla ani zmienka, že sa rozprávajú s nezávislým primátorom Nitry, ktorý v boji o primátorské kreslo porazil straníkov „Dvonča zo Smeru a kotlebovca Kecskéša“. Primátor vstup do strany a celoštátnej politiky vysvetľuje „ako dokončenie zmeny, ktorá sa začala v roku 2017 vo voľbách do vyšších územných celkov. Nasledovali komunálne voľby, dopyt po zmene sa ukázal aj pri zvolení novej prezidentky...“ Čiže uznáva, že treba vyvetrať aj Prezidentský palác, ale strana, ktorá sa medzi jeho múrmi rodila, pánovi Hattasovi nesmrdí. To, čo odkázal svojim okašľaným voličom ani zďaleka nepripomína chlapské PREPÁČTE, ale zbabelé strašenie: „Aby nám tu nevládli Smer-Kotleba-SNS-Harabin.“ (Podklad: https://dennik.sk) Toto bububu na občanov je zatiaľ jedinou konkrétnou témou ohlásenej Kiskovej strany Za ľudí (ZĽ). Čarovná formulka Lebofico vo verklíku zovšednela a nezaberá, tak treba vysunúť lepkavejšie mediálne chápadlá; podľa jednoznačných zahraničných priorít ZĽ zaklínadlo Leboputin zatiaľ funguje.

Hnutie Za slušné Slovensko dopomohlo k úradu aj nezávislému primátorovi Žiliny Petrovi Fiabánemu... Ľahostajnosť médií ku Kiskovmu krúžkovaniu „poľných“ vtákov nie je bohvieakým povzbudením pre Žilinčanov. No nielen im už dochádza, že zborové „wau!“ novinárov nad nárastom nezávislých aktérov komunálnej politiky malo prekryť škodoradosť nad stratami vládnej koalície. (Nepochybne zaslúženými, okrem iného aj preto, že okresná predsedníčka Smeru-SD v Košiciach 3 Monika Smolková namiesto kontaktu s občanmi vysedávala v Európskom parlamente.) Mnohým voličom došlo aj to, že ich nezávislému kandidátovi po voľbách svitlo, že bez straníckeho súkolesia veľa nenamelie. Ale naspäť cesta (do bývalej strany) nemožná, napred (do novej strany) sa ísť musí! Našťastie, strana, ktorá v Grasalkovičovom paláci priťahovala aj desila opozíciu ako Biela pani, ochotne berie na hruď partajných veteránov i novicov, pravičiarov, ľavičiarov, centristov, konzervatívcov i liberálov, takže podvedených a posmutnených voličov v mestách, mestečkách a obciach pribúda ako húb po daždi. Pôjdu ešte voliť? Tie citlivky totiž nie a nie pochopiť, že keď sa rúbe zlo, korupcia a mafiánsky štát so znejasnenou zahraničnou orientáciou, lietajú triesky. Ale na koho sa majú obrátiť, aby sa im uľavilo? Na hnutie Za slušné Slovensko, ktoré na námestiach tak horlivo a poslušne miešalo karty, až si jeho hovorca Juraj Šeliga vyslúžil pozíciu maskota Kiskovej strany? Na súdy, keď podfukári neporušili zákon, nepoškodili povesť štátu a neohrozili demokraciu, len nedodržali dohodu s voličom? Nemala by sa citliviek so zadrenými triesočkami ujať nadstranícka prezidentka a v ich mene prehovoriť do duše politickým „šmejdom“? Trebárs aj svojmu predchodcovi v paláci?

Pravdaže, ak ho nevníma ako potenciálneho koaličného partnera svojej rodnej strany Progresívne Slovensko.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984