Neklesá sloboda, no úroveň

Počet zobrazení: 3485

Svetový deň slobody tlače je v kalendári 3. mája. Je to vždy príležitosťou súkromnej francúzskej spoločnosti „Reportéri bez hraníc“ odprezentovať svoju ročnú činnosť za peniaze štedrých darcov. V aktuálnom rebríčku 2019 prisúdili Slovensku 35. miesto. Ako vyplýva z komentára zostavovateľov, k výraznému prepadu (z 12-teho a zo 17-teho miesta v predchádzajúcich rokoch) prispela vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka. A slovenské mainstreamové médiá okamžite ohlupovali účelovým výkladom a cielenou protivládnou propagandou so strašením o údajnom ohrození slobody novinárov. Mantrou je novela tlačového zákona, ktorou sa vraj táto vládna koalícia chystá „svätým“ žurnalistom nasadiť náhubok. Tvrdí to napríklad taká odborníčka na slovenskú i svetovú žurnalistiku, akou je poslankyňa za SaS Lucia Ďuriš aj Nicholsonová. Toť iba nedávno si sadla oproti Karolovi Farkašovskému do štúdia súkromnej spravodajskej televízie TA3, aby národu premiérovo ukázala svoje nové okuliare a opakovane potvrdila hlúposť. Úprimne, obdivoval som trpezlivosť, s akou dlhoročný rozhlasový reportér Farkašovský – dnes poslanec parlamentu za SNS – počúval nekompetentné, no o to plamenejšie reči liberálky nemajúcej potuchy, nieto skúsenosti s ozajstnou prácou a poslaním nositeľov informácií. „To, čo sa chystá momentálne na všetkých serióznym novinárov, je to, že im nasadíte náhubok, a to rok pred parlamentnými voľbami?“  vyhlásila Ďuriš-Nicholsonová. Právo na odpoveď pre politikov je podľa poslankyne zbytočné, keďže politici majú dosť prostriedkov, ako sa brániť voči nepravdám v médiách. „My už dnes máme páky na to, ako sa brániť. Je nebezpečné ísť cestou cenzúry. Novinárov musíme nechať robiť si svoju prácu,“  povedala tvrdiac, že „zákon je absurdný“. Jej oponent Farkašovský zdôrazňuje, že médiá nemajú uvádzať nepravdy a novelizáciu zákona obhajuje potrebou prevencie. Odmieta invektívy politikov voči médiám, rovnako urážky zo strany médií voči politikom. Som za slobodu novinárov, ale novinári musia písať zodpovedne," vyhlásil.

den_slobody_tlace_2018.jpg

Na záver komentár Reporters sans frontières upozorňuje i na to, že na Slovensku stále hrozí novinárom podľa Trestného zákona až osemročné väzenie za poškodzovanie mena a ohováranie a „politici to naďalej využívajú na šikanovanie novinárov a médií“. Je to lož, lebo neexistuje jeden jediný rozsudok, ktorým by súdy pod Tatrami zavreli novinára ani za tie najhanebnejšie lži, prenasledovanie, ohováranie, za spoločenskú likvidáciu alebo za politickú popravu. Napriek tomu Nicholsonová tiež kritizuje údajné likvidačné pokuty pre médiá. Poslankyňa verí, že ak zákon prejde, po voľbách 2020 prídu zodpovedné strany, ktoré ho zrušia. Medzi nimi sa, samozrejme, už teraz vidí napríklad OĽaNO, ktoré tiež cítilo potrebu mediálne sa zviditeľniť. Spochybnili najskôr aj fakt, že medzi krajinami V4 Slovensko vedie. Česká republika je na 40. mieste, Poľsko na 59. a Maďarsko až na 87. mieste „Môže sa to zdať ako dobrý výsledok, ale nie je. Iba pred tromi rokmi na konci jednofarebnej vlády Roberta Fica sme boli v slobode tlače na dvanástom mieste. Odvtedy sme sa hlboko prepadli o 23 miest. Tu sa ukazuje, ako súčasná koalícia stráca zmysel aj pre tie najposvätnejšie európske hodnoty a tou je sloboda slova, a teda aj tlače“, konštatovala ďalšia expertka v mediálnej sfére, poslankyňa hnutia OĽaNO Natália Milanová. „Pri tomto trende nabudúce skončíme aj za Papuou-Novou Guineou, ktorá je tesne za nami na 38. mieste“. Veru tak, spanilé panie poslankyne! Slovenské mediálne prostredie na tom bude horšie a ešte horšie. Pokiaľ si liberálni neoboľševici v parlamentných laviciach, v kanceláriách protivládnych think tankov spolu s politikmi dovolia napríklad komentovať či hodnotiť rozsudky súdov – aj toho Najvyššieho súdu Slovenskej republiky. Útočiť verejne na prokurátorov, mediálne lynčovať aj sudcov, ktorí nekonajú podľa nimi nalinkovaného scenára. Dovtedy, pokiaľ im skorumpované, závislé oligarchické médiá budú s potešením a zámerne k tomu poskytovať priestor. Veď nás tým vracajú do 50-tych rokov!  

Ak politická debata skĺzne do atmosféry občianskej vojny, kde sa s novinármi zaobchádza ako s obetnými baránkami, demokracia bude vo veľkom nebezpečenstve," povedal generálny tajomník mimovládnej organizácie Reporters sans frontières Christophe Deloire. Zrejme ešte nedorástol na to, aby vedel, že i táto jeho poučka platí aj opačne... Ak budeme vychádzať z dobrých skúseností a z najúspešnejších projektov, najlepšou bola akcia „čisté ruky“ v boji proti korupcii. „Čisté perá“ (klávesnice) by vyupratovali redakcie, isto tiež verejný priestor aj frekvencie. Možno by novinári na Slovensku prestali marginalizovať sociálne problémy, postavenia seniorov, mladých rodín či zamestnancov pred neustálym uprednostňovaním LGBT komunít, záujmov podnikateľov, zbrojárskej loby a liberálnych politických strán. Možno žurnalisti, ktorých sa zastávajú opoziční poslanci, prestanú – napriek korporátnej cenzúre – zatajovať a cenzurovať holokaust komunistov, ľavičiarov a Slovanov, ktorý počas finálového večera spomenul z pódia Opery SND bývalý poslanec Zubo. Potrebných či významných tém pre zdravú Slovenskú republiku sa nájde isto viac. Priestor pre ne musia ale otvárať predovšetkým verejnoprávne médiá. Možno lepšie bez tragéda, aký momentálne moderuje profilovú nedeľnú diskusiu s politikmi „O 5 minút 12“..

A slovenskí investigatívci? Mohli by sa vari viac inšpirovať prvou, ktorá zaviedla tento prístup do žurnalistickej praxe na americkom kontinente. Bola to májová jubilantka Elizabeth Cochran Seaman (*5. máj 1864 – † 27.január 1922), známa pod pseudonymom Nellie Bly. Nespoliehala sa pri odkrývaní korupcie v politike na informácie podstrčené tajnými službami, na materiály ani peniaze od mafie. Sama sa infiltrovala do najvyšších kruhov, aby mohla dôveryhodne a pravdivo písať o prežitom. Nie o virtuálnom probléme.

Aby odhalila a v Pulitzerovom časopise zverejnila neľudské zaobchádzanie s psychiatrickými pacientkami (po dokonalom nácviku výrazu šialenca), dala sa zavrieť do blázinca. Niektorým našim novinárom, síce s podobným výrazom, by stačilo viac študovať, čítať a pochopiť k tomu Bibliu aj ústavu. Keďže väčšina z nich hľadá i nachádza vzory, inšpiráciu, nádej aj zdroje z amerických prameňov, mám pre nich jeden aktuálny odkaz.    

Novinári, ktorí klamú, čo účelovo informujú a zavádzajú, nie sú ani čestní, ani slobodní žurnalisti.“ Povedal to americký prezident Donald Trump počas brífingu v Oválnej pracovni Bieleho domu po rokovaní s premiérom Slovenskej republiky Petrom Pellegrinim 3. mája 2019. Bola to jeho odpoveď na otázku jedného z amerických žurnalistov k Svetovému dňu slobody tlače 2019. Skúste trikrát hádať, milí priatelia, či tento jeho výrok uverejnila niektorá redakcia na Slovensku...

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984