Nebol to ani atentát, ani „českí“ parašutisti...

Počet zobrazení: 4060

Naozaj mi pripadá, že bojovať s dnešnými novinármi o korektnosť faktov v materiáloch, ktoré sú schopní stvoriť, uverejniť a ohlupovať nimi čitateľskú verejnosť, je boj s veternými mlynmi. Oni totiž vo väčšine prípadov nie sú schopní si ani naštudovať reálie o tom, o čom chcú písať, ale nie sú schopní si ani vyhľadať potrebné podklady a už vôbec nie napraviť omyly a uverejniť nejakú opravu svojich nepresných a zavádzajúcich článkov. V ich ponímaní je asi najlepšie je kritiku (aj tú opodstatnenú) ignorovať...

pomnik-gabcika-poluvsie.jpgPamätník Jozefa Gabčíka v jeho rodnom Poluvsí. Foto: Emil Polák

Už viackrát som sa nielen ja, ale aj iní historici, ohradil voči pojmu „atentát“, ak sa píše o potrestaní vojnového zločinca Reinharda Heydricha československými parašutistami v máji – júni 1942 v Prahe. Ja som o tom písal pred rokom aj v Novom slove: Česká, alebo česko-slovenská vojenská operácia?

Nič však nepomáha, nezmysly sú ako burina, šíria sa nekontrolovane napriek neustálemu zápasu s nimi. V Lidových novinách 18. júna 2018 zase exceluje Daniela Vlčková článkom „Stovky nacistů a pár nábojů...“, kde okrem iných faktografických omylov opakuje aj skresľujúce tvrdenia o „českých“ parašutistoch a o „atentáte“... Pritom, ak už ju na správnu cestu nezaviedol historik, ktorého vo svojom materiáli spomína, bolo by jej stačilo si niečo o tejto vojenskej operácii prečítať, veď sú o nej stovky kníh, štúdií a aj lepších článkov, aký vyprodukovala ona sama. Keby si napríklad vygúglila môj spomínaný článok z roku 2017, mohla sa vyhnúť vážnym omylom a aj opakovaniu nezmyslov... Ten článok reprodukujem celý, lebo ak sa opakujú lži, prečo by sa nemala opakovane uverejniť aj ich náprava?
 

Česká, alebo česko-slovenská vojenská operácia?
 

Práve dnes uplynulo 75 rokov od vojenskej operácie v hitlerovcami okupovanej Prahe (nie atentátu!) dvoch príslušníkov československej armády v zahraničí, ktorej cieľom bolo potrestať vraha českého národa a tvorcu zločinného programu holokaustu, šéfa Hlavného úradu ríšskej bezpečnosti (Reichssicherheitshauptamt – RSHA) a Bezpečnostnej služby (Sicherheitsdienst – SD), v rokoch 1941 – 1942 zástupcu  ríšskeho  protektora Protektorátu Čechy a Morava, obergruppenführera Reinharda Heydricha.

Ako sa dalo čakať, túto udalosť si všímajú predovšetkým české médiá, menej pozornosti sa jej venuje na Slovensku, hoci jedným z účastníkov útoku na tohto nacistického zločinca bol aj Slovák Jozef Gabčík. Ešte že niekto včas pošepol hlave štátu, aby ho aspoň v predvečer tohto výročia povýšil na generálmajora.

Ten, kto pozná moje publikované práce, pôsobenie  a názory iste vie, že mňa nikto nemôže obviňovať z čechofóbstva alebo hejslováctva. Na českých príspevkoch k tejto najvýznamnejšej udalosti odboja v Protektoráte Čechy a Morava mi však veľmi prekáža neúcta voči Slovákovi Gabčíkovi. Všade sa píše o „českej akcii“, o akcii „českých vojakov“ a aj J. X. Doležal sa v Reflexe domnieva, že ide o najväčší prínos „Čechov“ v boji proti nacizmu. Medzi tými, ktorých postihla najkrutejšia následná represiám boli aj niektorí Slováci, ale, samozrejme, bolo ich podstatne menej ako Čechov. Ale boli tiež pritom a boli aj postihnutí.

Druhým aktérom  tohto významného činu bol  Jan Kubiš – blízky priateľ Gabčíka, Čech, resp. Moravan. Čo by si asi on pomyslel o tom, že niekto na slovenský pôvod Gabčíka aj po takom dlhom období zabúda? Neznalosť? Úmysel? Ktovie.

Milí českí publicisti, nenastal už naozaj čas, aby ste vzali na vedomie, že existovali/existujú aj nejakí Slováci, a že v druhom odboji to bolo československé a nie české vojsko, ktoré bojovalo za obnovu Československa? Ostatne prvýkrát československé zástavy po rokoch zaviali práve na Slovensku v auguste 1944.

Ferdinand Vrábel 2017 a znovu v roku 2018

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984