Reklama

Najväčší Slovák Mária Terézia?

Počet zobrazení: 3263

Tak kto sa stane najväčším Slovákom? RTVS rozbieha podľa vzoru BBC projekt na niekoľko mesiacov. Začína však veľmi nešťastne, okrem Alexandra Dubčeka zatiaľ ponúka divákom, ktorí budú hlasovať, Máriu Teréziu a Jozefa Tisa.

Osvietenská panovníčka urobila veľa pre rozmach centralistickej habsburskej monarchie, aj pre Pressburg, kam často chodievala, no inde ju okrem Holíča vo vtedajšom hornom Uhorsku sotva videli. Úplne iný prípad bol víťaz obdobnej súťaže v Českej republike. Rodený Pražan Karol IV. sa osobne zaslúži o to, že sa za jeho vlády sláva Praha naozaj dotýkala hviezd. A, mimochodom, vedel plynule po česky.

Tiso vedel po slovensky. Ale tým sa vari končí výpočet argumentov, prečo by sme mali práve „nášho“ hlavného kolaboranta s nacistickým Nemeckom považovať na Najslováka.

Manažéri programu tvrdia, že chcú docieliť diskusiu o kontroverzných témach. Ale chcú dosiahnuť čo najvyššiu sledovanosť, prečo medzi toptypy nevybrali rovno Irenu Čubírkovú, hoci pod sloganom „viacnásobná vrahyňa či justičná obeť?“

Lenže tu nejde o komerčnú, ale o verejnoprávnu televíziu. A tá by mala mať vyššie ambície: zábavnou formou spopularizovať známe i viaceré neprávom zabúdané osobnosti, ktoré síce nezískajú najviac hlasov, no výraznou mierou sa zaslúžili o kultúrny a hospodársky rozvoj Slovenska. Bez problémov sa ich nájde dobrá stovka, tvorcovia relácie by si nemuseli vypomáhať osobami, ktoré ani neboli Slovákmi alebo sa stali vojnovými zločincami a inými pochybnými indivíduami. Akurát môžu tým prispieť niektorým irelevantným politickým silám pri vyvolávaní zlých duchov z minulosti. A o to, verme, v RTVS nejde.

(Text vyšiel v Pravde 23. 10. 2018)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     

Blogy a statusy