Reklama

Na sovietskych partizánov v Nitre nezabúdame

Počet zobrazení: 6555

Po minulej jeseni aj tento rok nitriansky klub Spoločnosti Ladislava Novomeského zorganizoval už druhý ročník Antifašistického výstupu na Zobor venovaný zabudnutému výsadku sovietskych partizánov.

Počasie aj tento rok vyšlo na výbornú a tak sa skupina mladých ľudí mohla vybrať k pamätnej tabuli sovietskeho výsadku, ktorá je umiestnená na vysielači pod Zoborom. Niekde v týchto miestach pristál večer 29. septembra 1944 štrnásťčlenný výsadok sovietskych partizánov. Omylom, pretože podľa plánu mali pristáť približne o 40 kilometrov ďalej.

zobor_1.jpg

„Na úsvite sme postúpili do hory o 100 metrov vyššie a začuli signály áut. V skorom rannom slnku sa zablýskala asfaltová cesta a trochu ďalej rieka. Niekoľko kilometrov za mostom sa rozprestieralo veľké mesto. Ako sme sa dozvedeli neskôr, bolo to oblastné centrum – mesto Nitra, v ktorom sa v tom čase nachádzala nemecká posádka,“ spomínala svojho času na výsadok radistka Pavla Maľučenková. Štrnástka partizánov tak pristála len niekoľko kilometrov od mesta, v ktorom bola sústredená početná nemecká posádka, a v ktorom sa len mesiac pred tým domáca armáda odmietla pripojiť k SNP.

Napriek všetkým prekážkam do jedného mesiaca sa sovietski partizáni nielen udomácnili v dedinke Zlatno, ale vybudovali partizánsku skupinu s názvom „Národný pomstiteľ“, ktorá mala približne 500 členov.

Všetkým týmto ľuďom, no najmä štrnástim partizánom zo ZSSR vďačíme za našu dnešnú slobodu. No zároveň si uvedomujeme, že činy týchto ľudí a pohnutú dobu, v ktorej žili, je potrebné si pripomínať, aby sa tragické etapy našej histórie neopakovali.

zobor_2.jpg

Autor je člen Spoločnosti Ladislava Novomeského, klub Nitra

SÚVISIACE:
Spomínanie na štrnástich statočných

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     

Blogy a statusy