Na aké základné otázky majú občania odpovedať v týchto voľbách?

Počet zobrazení: 3607

Všetky strany sa oháňajú slovom boj a touto vojenskou terminológiou sa vzájomne hecujú či vo vnútri strany alebo medzi sebou. Preto môže byť zaujímavé pozrieť sa na volebný zápas s touto terminológiou, ukázať na frontové línie, na ktorých sa má rozhodnúť o výsledkoch volieb, a aké základné otázky sa rysujú pre občanov.
Samozrejme, sú aj podružné, sekundárne línie, na ktorých ide skôr iba o slovný boj a výkriky propagandistických hesiel. Ich pokriky im však majú skôr pomôcť prekonať strach zo samoty.
Základná línia konfliktov sa do určitej miery zhoduje s pravo-ľavým rozdelením politických strán, s výnimkou Kotlebovej strany, ktorá ako extrémistická strana chce stáť nad obomi časťami politickej scény.
Ľavicový Smer napriek tomu, že nevládol sám, ale s ďalšími dvoma pravicovými stranami, t.j. SNS a Most-Híd sa dnes ocitá sám a je čoraz viac obkľučovaný svojimi nepriateľmi.
Smer čakal od svojich bývalých spojencov, že mu budú kryť boky či chrbát. Dnes je takéto očakávanie ilúziou. Keby jeho bývalí spolupútnici dostali príležitosť, radi by mu aj zavreli oči. Nikto to však od nich nečaká a nik s nimi v tomto zápase ani neráta.
Tieto strany nerozhodujú o výsledku na hlavnej línii frontu, ale mohli by mať význam v povolebných diskusiách o zastavení vlády. Treba povedať, že obe sú pripravené pridať sa k Smeru, rovnako tak ako aj k opozícii...
Most ako bývalý spojenec by najradšej zabudol na to, že podržal Smer a tým predĺžil jeho existenciu.
Maďarskí bojovníci ušli z boja a už sa iba tak ponevierajú vo svojich spustnutých zákopoch a čakajú na zázrak, že by možno predsa sa mohli prešvihnúť cez 5%.
Tenkými hláskami sa zaprisahávajú, že so Smerom by už viac do vlády nešli.
Druhým spojencom Smeru bol mladý „pohľadný“ politik s falošným titulom a falošnou kapitánskou hodnosťou, ktorý chcel ukázať, že SNS je už nová strana a žiadna slotovská nástupkyňa, s ktorou už nič nemá spoločné. Odsúdenie jej dvoch ministrov považoval za ukončenie korupčnej SNS.
Túto úlohu sa mu nepodarilo splniť, pretože ukázal, že v abstraktných úlohách a diskusiách sa vždy úplne stratil. Rovnako nepomohol ani Smeru so svojimi aférami a bol pre Smer iba záťažou.
Smer tak prišiel o všetkých spojencov a zostal sám ako povestný kôl v plote.
Treba však povedať, že Smer sa po týchto útokoch nezložil a chce vyhrať aj túto bitku a po piaty raz vyhrať parlamentné voľby. Za účasť na vláde je dnes ochotný zaplatiť všetkými straníckymi aktívami, t.j. svojou ideológiou, svojimi bojovníkmi, svojimi voličmi a nakoniec aj celým Slovenskom.
Predseda strany Smer je ostrieľaný bojovník a stratég, ktorý svoju kožu nechce predať pod cenu.
Po vražde Kuciaka a jeho snúbenice ustúpil z funkcie premiéra a napriek tomu volá po piatom víťazstve tejto strany. Keďže jeho koaličný potenciál je v tejto chvíli zanedbateľný, chce na báze záchrany sociálneho štátu mobilizovať svojich najvernejších.
S dnešnými 17 – 20% má šancu na víťazstvo, iba ak sa mu podarilo rozložiť opozíciu a dohodol by sa s bitkárskou ĽS Naše Slovensko, čo by mu teoreticky mohlo zabezpečiť opätovné zostavovanie vlády.
Takže, paradoxne, jediným možným významným potenciálnym partnerom Smeru zostala ĽS Naše Slovensko, proti ktorej dlhé roky mobilizoval politické i občianske sily.
Sila bitkárskej strany pramení z nespravodlivosti a z korupčných súdov, čo dlhé roky vládnuca strana Smer tolerovala. V prípade, že by z týchto volieb vyšla vláda, ktorá by bola schopná riešiť tieto problémy, stala by sa táto strana zbytočnou.
Na pravej strane bojovného poľa je zmes opozičných strán, ktorých program je veľmi stručný a jednoduchý: „Ukončiť vládu Smeru!“
Pozície jednotlivých strán na tejto strane barikády sú premenlivé. Raz je v popredí Kiska, inokedy Matovič.
Po vražde J. Kuciaka a videách Kočnera s Trnkom a na základe zaostávania Slovenska v mnohých oblastiach sa zdá, že tento priestor začína ovládať pán Matovič. Tento politik vyrástol a napriek tomu, že sa predstavuje ako šašo z kráľovského dvora, ktorého povinnosťou je vždy hovoriť pravdu, s najväčšou pravdepodobnosťou už nestratí pozíciu lídra a dokáže doviesť svoj antisystémový program do víťazného konca. Na rozdiel od predchádzajúcich opozícií, ktoré sa dostali voľbami k moci, sa pán Matovič nechystá na spisovanie čiernych kníh, ale požaduje obliecť do teplákov vrcholných predstaviteľov Smeru a ustanoviť akýsi posledný súd nad touto stranou.
Smer nechce hovoriť o minulosti, o výsledkoch svojej vlády a o tom, aký štát nám zanecháva. Jeho minulé programy, založené na dobudovaní diaľnic, podpore vedy, vyriešení problémov zdravotníctva a školstva, sú pre Smer skôr akýmsi mínovým poľom, cez ktoré sa nemôže prebiť, pretože opakovať to piaty raz by stranu diskreditovalo. Smer sa snaží vylúčiť diskusiu o korupčných aférach, v ktorých sa pohybovali najvyšší funkcionári strany, a preto svoju pozornosť sústreďuje na budúcnosť!!! Zvlášť výrazne je to viditeľné u premiéra a volebného lídra Smeru, ktorý požaduje, aby sme sa prestali hrabať v starých kauzách a sústredili sa na budúcnosť.
Vo všetkých manažérskych príručkách sa zdôrazňuje, že bez analýzy stavu prítomnosti a minulosti je však nemožné postaviť racionálny program zmeny.
Strana Smer svoj volebný program zakladá na troch prioritách:
1. Ochrana sociálneho štátu.
2. Zvyšovanie príjmov všetkých občanov.
3. Ochrana tradičnej rodiny.
I. Spočíva v zastropovaní veku do dôchodku, rodičovskom príplatku, vo vlakoch pre študentov a dôchodcov zadarmo, sú to aj obedy zadarmo... čo však opozičné strany prijímajú ako fakt a vo volebných programoch žiadna z nich nepožaduje ich zrušenie.
II. Smer v posledných rokoch významne prospel k rastu miezd, zaviedol príplatky za prácu cez víkend, sviatky, nočnú prácu..., to všetko sú fakty.
Posledné návrhy na 13 dôchodok a dvojnásobné zvýšenie detských prídavkov je možné. Treba iba povedať, či to bude na úkor obrany alebo iného sektora.
Každopádne sa však treba zastaviť, pretože zvyšovanie príjmov bez vzťahu k výkonnosti našej ekonomiky a podnikateľskej sféry môže byť nebezpečný projekt, na konci ktorého môže byť strata našej konkurencieschopnosti a tým i hlavného zdroja, z ktorého je možné financovať sociálny štát.
III. Program ochrany tradičnej rodiny je pre stranu Smer dôležitý nielen pre rodinu samu, ale slúži aj ako východiskový bod kritiky kultúrnych hodnôt, ktoré presadzovali eurosocialisti. Smer bol za tento postoj (migrácia, spolupráca so SNS) niekoľkokrát ostrakizovaný zo strany Socialistickej internacionály, ktorá združuje všetky sociálne demokracie.
V našom predvolebnom kontexte sa však obhajobe tradičnej rodiny venujú viaceré politické strany. Pri detailnejšom skúmaní vidíme, že je to skôr marketingová téma, pretože ich predstavy sú na hony vzdialené skutočným činom a predstavám vrcholných politikov.
Ak sa pozrieme na stranu Sme rodina a na predstavy pána Kollára, ktorý má 10 detí s 9 ženami, tak minimálne musíme byť na rozpakoch, o akej rodine to hovorí...
Musíme mu totiž povedať, že jeho predstava rodiny nie je žiadnou klasickou rodinou, ale iba promiskuitným modelom, ktorý je v ostrom rozpore nielen s 10 božími prikázaniami, ale aj bežnou ľudovou predstavou.

+ + +

Po veľmi zjednodušenom komentovaní programov hlavných frontových síl sa pýtam, či je možné z množstva čísiel, hesiel, plánov... sformulovať stručnú otázku, s ktorou chce každý blok prestúpiť 29. 2. 2020 pred občanov Slovenska. Nie je to jednoduché, pretože znepriatelené strany sa vzájomne obviňujú a hádžu po sebe blato, a tak nie je ľahké sformulovať zámery jednej či druhej strany. Obe strany sa zatiaľ zhodujú iba v tom, že skutočne existuje objektívna spoločenská požiadavka na zmenu. V tom ako ju dosiahnuť a čo má tvoriť jej obsah, sa však diametrálne líšia.

Podľa mňa Smer sa pýta občanov: „Chcete mať sociálne istoty a chcete, aby štát bol riadený odborne ako doteraz? Ak áno, voľte Smer, voľte jeho predsedu!“

Opozícia sa pýta občanov: „Chcete, aby sme predložili pravdivé účty z vlády Smeru a vyvodili z toho, ak to bude potrebné, aj trestnoprávne dôsledky? Ak áno, voľte strany opozície, voľte pána Matoviča!“

Toto sú asi základné otázky, ktoré chcú položiť hlavné strany občanom.
Nám nezostáva nič iné, iba im zaželať šťastnú voľbu.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984