Momentky z haagskeho rokovania COSAC-u

Facebook, 12. – 14. 6. 2016
Počet zobrazení: 3832

12. jún, 22:40
V holandskom Haagu sa začalo rokovanie parlamentných európskych výborov, známe pod skratkou COSAC. S Holanďanmi som sa dohodol na spolupráci proti TTIP. S Francúzmi sme sa dohodli na spolupráci proti sankciám voči Rusku. S Čechmi, Poliakmi a Maďarmi sme sa dohodli na spolupráci proti kvótam. S Britmi som hovoril o brexite, s Nemcami o migrácii, so Švédmi o ich návšteve u nás, s Luxemburčanmi o našom predsedníctve v EÚ. Dobre sme si pohovorili aj s poslancami Andory, čo je malinký štátik medzi Španielskom a Francúzskom, kde sa hovorí – po katalánsky. Chceli, aby som ich pozval na COSAC o mesiac do Bratislavy na ďalšie rokovanie počas nášho predsedníctva. Definitívne – áno!

cosac.jpg

13. jún, 10:17
Práve mal príhovor holandský premiér Mark Rutte na jednom z najväčších európskych fór, ktoré sa volá COSAC a stretávajú sa na ňom poslanci eurovýborov z národných parlamentov EÚ. Spýtal som sa holandského premiéra, v akom stave sú vyjednávania o obchodných dohodách TTIP s USA a CETA s Kanadou. Pripomenul som, že takéto dohody môžu ohroziť európsky sociálny a zelený model a ľudia cítia obavy, ktoré nemožno ignorovať, inak bude ďalej rásť extrémizmus a euroskepsa. Je nebezpečné, ak sú národné parlamenty vyčlenené z rozhodovania o TTIP a CETA... Holandský premiér je ako pravicový liberál zástancom TTIP a jeho jediná starosť je, prečo nebola takáto dohoda o voľnom trhu s USA podpísaná už hneď po druhej svetovej vojne... Ach, jaj... Našťastie, národné parlamenty budú aktívne, dohodli sme sa s viacerými ľavicovými aj kresťanskodemokratickými poslancami z rôznych štátov a budeme tlačiť na Európsku komisiu, aby o oboch týchto kontroverzných dohodách rozhodovali aj národné parlamenty, nielen Brusel. Musíme chrániť Európu pred americkým neoliberálnym modelom!

13. jún, 15:25
Socialistická frakcia ma požiadala, aby som viedol poradu sociálnodemokratických strán v Haagu na dnešnom stretnutí európskych výborov COSAC. Stretnutie prebehlo v priateľskej atmosfére. Portugalci si pochvaľujú spoluprácu s radikálnou ľavicou a komunistami, s ktorými už pol roka vládnu. Lotyšskí socialisti upozorňujú na rusofóbiu, ktorá ponižuje rusky hovoriacich občanov Lotyšska. Vo Fínsku padá podpora krajne pravicových Pravých Fínov, pretože vo vláde úplne zhoreli. A tak ďalej... Keď som sa spýtal proeurópskej britskej poslankyne z Labour Party, ako odhaduje výsledok britského referenda o tom, či Briti ostanú alebo odídu z EÚ, jej odpoveď bola v duchu – nádej umiera posledná. Začínam mať pocit, že brexit sa stane realitou... Vyzerá to tak, že Slovensko ozaj preberie predsedníctvo v Rade EÚ v najťažšej kríze, akou kedy EÚ prechádzala...

13. jún, 18:33
Práve som v Haagu absolvoval ťažký politický boj ohľadom kvót. Napriek tomu, že sme sa dohodli s predsedníckou krajinou (Holandsko), Taliani, Gréci, Nemci a ďalší sa snažili do záverov dnešného COSAC-u prepašovať podporu povinných kvót. Na stranu Slovenska sa postavili Briti, Česi, Poliaci a Maďari. Prihlásil som sa o slovo a veľmi ostro som vystúpil proti talianskemu návrhu. Zdôraznil som, že v konsenzuálnych inštitúciách ako COSAC je potrebné vymieňať si názory a nie prevalcovať tých, ktorí sú v menšine. Pripomenul som cteným kolegom z cieľových migračných krajín, že matematika nepustí a my na COSAC-u vieme zablokovať prijatie takýchto záverov a preto je aj v záujme všetkých ostatných prijať závery o migrácii, kde nebude zmienka o kvótach. Dodal som, že je urážkou zdravého rozumu, ak sa niekto snaží pretláčať do záverov kvóty, hoci na to nemá väčšinu a oslabuje tak demokraciu v EÚ... Taliani a ostatní ich spojenci pochopili a stiahli časť o kvótach. Pre strednú Európu to bolo diplomatické víťazstvo. Zabojovali sme všetci, vrátane Britov. Holanďania nás podržali, napriek tomu, že majú iný názor – to si vážne cením. Lord Boswell mi po skončení hlasovania povedal, že moje vystúpenie veľmi pomohlo. Aj ja som mu poďakoval za podporu. Ale obávam sa, že o mesiac – ak Británia vystúpi z EÚ – ich podporný hlas pre strednú Európu môže pri otázke migrácie chýbať... Dnes sme, každopádne, vyhrali!

14. jún, 11:44
V Haagu ďalej diskutujeme o migrácii. Už odrazu aj západné štáty hovoria o tom, ako treba chrániť hranice. Prihlásil som sa s poznámkou, že stredoeurópske štáty, vrátane Slovenska, od prvého momentu hovoria o tom, že musíme zastaviť neregulovanú migráciu, chrániť hranice, bojovať s prevádzačmi ľudí a odradiť migrantov od toho, aby sa z tureckých táborov púšťali na strastiplnú cestu do Európy a tragicky na tejto nebezpečnej ceste zomierali... Toto rozhodne nie je humánne! Ako som povedal, je zvláštne, že keď sme to hovorili pred niekoľkými mesiacmi, tak nás na Západe obviňovali, akí sme zlí na migrantov. Dnes je táto naša pôvodná pozícia oficiálnou európskou pozíciou. My ďalej obhajujeme ochranu hraníc a áno, ďalej odmietame povinné kvóty, pretože ľudí nemožno prerozdeľovať po Európe do krajín, kde nechcú žiť, akoby boli vrecia so zemiakmi... Debata sa posunula a väčšina delegácií už hovorí o kvótach a vítaní, ale o podpore utečencov v Turecku, Libanone a Jordánsku, aby sme sa vyhli ďalším migračným vlnám... Riešme príčiny, nie dôsledky. Na tomto sa samozrejme zhodneme.

(Na LV. Zasadnutí Konferencie výborov pre európske záležitosti parlamentov členských štátov Európskej únie – LV COSAC Meeting – sa zúčastnili poslanci NR SR Ľuboš Blaha, Jaroslav Paška, Martin Klus, Edita Pfundtner, Katarína Cséfalvayová a Jozef Viskupič. Zdroj: nrsr.sk)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984