Ministerka, primátor a ich „šerifovia“ – no a, samozrejme, naši „prokurátori“

Počet zobrazení: 3656

Bežnému občanovi to často tak celkom opodstatnene pripadá, že zvolení aj vymenovaní politici žijú v akomsi inom svete než bežný, „obyčajný“ občan, od ktorého hlasov sa vo voľbách odvíja ich mandát. Napríklad v Bratislave, každému je jasné, nielen po brutálnych útokoch a vraždách, ktoré sa tu odohrávajú takmer ako na bežiacom páse – treba si uvedomiť, že na verejnosť a do médií sa dostanú len najkrikľavejšie prípady vtedy, keď sa to už nedá utajiť. Pritom táto nedobrá bezpečnostná situácia trvá už roky a slušný, nenásilnícky a mierumilovný občan sa nielen cez víkendový večer, ale už aj v bežné dni radšej centru hlavného mesta vyhne a ide tam len v najnevyhnutnejších prípadoch. Kam sme sa to (nielen) v Bratislave dostali?

nesrovnal_2014x.jpg  Foto: Emil Polák

Súčasný primátor v predvolebnej kampani sľuboval, ako to vraj v Bratislave „zrovná“. Výsledok po takmer štyroch rokoch vidí každý návštevník hlavného mesta a obyvateľ ešte viac. Stačí len niekoľko minút pobudnúť si na Hlavnej železničnej stanici Bratislava, ísť na bicykli po sľubovaných cyklotrasách, ak prídete autom – prejsť hotovou kalváriou, kým sa vám podarí zaparkovať... atď, atď. Pritom tu výhovorky neplatia – nie sú ľudia, nie sú peniaze.

Bratislava bola kedysi pokojným miestom na bývanie aj na návštevy. Dnes je to už nenávratnou (?) minulosťou, hoci vtedy sme nemali ani mestských šerifov. Dnes sa sem-tam objavia, ale pokutujú nanajvýš babku, ktorá si chce k biednemu dôchodku privyrobiť pár centov a predáva produkciu zo svojej záhradky alebo nazbierané lesné plody na nepovolenom mieste. Pritom si nevšímajú pľundrovanie našich ihličnatých lesov najmä na konci roku, nevšímajú si na zakázaných miestach parkujúce tanky mafiánov, „lobistov“, „vrajpodnikateľov...“ Ak vás niekto – za bieleho dňa (!) dnes v Bratislave aj na frekventovaných miestach fyzicky hrubo napadne, nemáte ochranu... O poriadku na námestiach v ranných hodinách po nájazdoch „turistov“, o odpadkoch v parkoch alebo aj o miliónoch použitých cigaretových filtrov (výrazy ako vajgle alebo špačky sa mi hnusia nemenej, ako to, keď to všade vidím) na zastávkach MHD, čí psích exkrementoch na chodníkoch v strede metropoly radšej pomlčím. Iste, za poriadok či lepšie povedané neporiadok, môžu predovšetkým nevychovaní a bezohľadní ľudia, ktorí s takou obľubou vychvaľujú poriadok v Nemecku, Švajčiarsku... ale len čo sa vrátia domov, už pri prvej príležitosti odhodia odpadky nie do koša, ale na trávnik, nechajú ich v spojoch MHD alebo vyvezú autom (!) do lesoparku.

Jasné – veď nie sú ľudia, aby na to dohliadli a takémuto protispoločenskému správaniu zabránili. Početný stav mestských „šerifov“ je vraj nedostačujúci, aby to všetko zvládli. No, ale keby niekto na magistráte aj trochu rozmýšľal, prijal ďalších zamestnancov, či už inšpektorov verejného poriadku (kedysi to aj fungovalo), alebo rozšíril rady mestských „šerifov“, tí by si na svoje platy aj výbavu (autá, uniformy, nevyhnutné prostriedky na pacifikovanie násilníkov atď.) už počas niekoľkých dní vyberaním pokút zarobili a ešte by obohatili aj stále prázdnu (?) mestskú pokladnicu. Počul som na tento argument aj výhovorku – vraj sa pokuty dnes ťažko vymáhajú, alebo sú úplne nevymožiteľné. Platí to len o časti týchto ľudí, ktorí priestupky páchajú. Ak má niekto psa v strede mesta, ktorého vodí bez vôdzky a košíka a pokojne ho na chodníku aj „vyvenčí“, na pokutu iste má a podobne aj „inteligent“ v obleku a s kravatou, ktorý nerušene fajčí na zastávke MHD napriek tabuľkám, že je to zakázané, a že sa objekt monitoruje... Najbližšia hliadka, ak by ten monitoring naozaj fungoval, by hneď mohla od neho inkasovať príspevok v prospech mesta a slušných obyvateľov i návštevníkov. Takže vážení zvolení alebo menovaní funkcionári v zodpovedných funkciách, ktorí ste voči voličom takí nezodpovední, už sa trošku „zrovnajte“ aspoň na konci svojho funkčného obdobia...

Chcel som ešte niečo o tých „prokurátoroch“, ale to by bola dlhá litánia. Vraj tomu neborákovi, ktorý sa tak „preslávil“ pri poslednej bratislavskej kauze – zbytočnej smrti nevinného občana, ktorý sa zastal napadnutých žien, hrozí aj nejaký postih... Možno mu skrátia jeho nehorázne vysoký a – ako to presvedčivo  ukazuje aj táto kauza – nezaslúžený plat o 5 percent a potom bude pokojne „vyčíňať“ ďalej. Na také hrubé porušenie povinností by malo platiť len jediné – vyraziť ho z tohto úradu tak rýchlo a aj tak rázne, že by zabudol, kde aj tá budova leží, či stojí... Jeden článok v istých novinách to pomenoval jasne a presne: je spolupáchateľom vraždy. Nech si to právni puristi a teoretici vysvetľujú a vyvracajú ako chcú. Objektívna pravda je neodškriepiteľná napriek rôznym obhajcom, advokátom a podplateným vykladačom tých pokrútených paragrafov. Celá naša spoločnosť potom len žne výsledok toho, že vo funkciách šéfov polície, prokurátorov i sudcov sú takéto „lumeny“. Preto aj tá vysoká dôvera v orgány činné v trestnom konaní a v „nezávislú“ justíciu, ktorá by mala byť tretím pilierom demokracie. Akosi nám obyčajným občanom prerástli cez hlavu a sú „nedotknuteľní“ a neodvolateľní. Dá sa s tým ešte niečo vôbec robiť?

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984