Mediálne halali

Počet zobrazení: 3176

Vynikajúci český pesničkár Jaromír Nohavica neposlúchol našepkávačov a odletel do Moskvy, kde si prevzal Puškinovu cenu. Z rúk Vladimíra Putina! Z jeho krvavých rúk, ako pohotovo doložili redaktori Českej televízie v relácii 168 hodín (4. 11. 2018). Od radového agenta niekdajšieho KGB na prezidentskej stoličke sa zhnusene odvracali, akoby mladé pušky z Kavčích hôr už nemal kto upozorniť, že nie tak dávno v oválnej miestnosti Bieleho domu sedel bývalý riaditeľ CIA. No Bushom starším Nohavicu nepošpiníš, Putinom áno; o čo temnejšie a nebezpečnejšie vyznie prezident Putin, o to trápnejší a úbohejší bude v očiach verejnosti laureát Nohavica alebo aj naopak: o čo Nohavica pokojnými a vtipnými vyjadreniami prevýši svojich honcov a lovcov, o to väčšieho zloducha treba vykresliť z Putina a jeho Ruska.


nohavica_putin_843.jpgOhlas na dekoraci JN
 

ZDENĚK HRABICA

„Dnes kdejaký cyp

Si přeje, aby chcip.

On však stále srší vtipem

A cyp zůstane cypem.“

(český anonym)


Foto: kremlin.ru

Poaugustová normalizácia, preblesklo posivenému pozorovateľovi lovu na pesničkára. Vtedajší a dnešný slovník sa prekrývali na chlp, až to vyrážalo dych, zmenili sa len svetové strany. Počúvali sme, že Česká republika sa pre niečo rozhodla a mala by byť verná princípom, ku ktorým sa prihlásila, ale ani jednotlivci by nemali spochybňovať jej jednoznačné smerovanie, vyvolávať rozpaky spojencov, oslabovať súdržnosť medzinárodného demokratického spoločenstva a predovšetkým: nikto by sa nemal vyvyšovať nad celok a egoistickými pohnútkami prihrávať na smeč nepriateľskej propagande...

Nie, slovo zradca na Nohavicovu adresu nepadlo, zato si z obrazovky vypočul, že poslúžil ruským médiám ako tzv. užitočný idiot. A verejnosť sa z úst Nohavicovho kolegu dozvedela, že za cestou do Kremľa bol iba tvrdý biznis: niečo za niečo, on prijme od Putina ocenenie a Putin mu za to pomôže preraziť na ruský hudobný trh. Ale ani to ho neospravedlňuje, spamätal sa kolega. Zrejme už bývalý. Človek neveril vlastným ušiam, čo všetko boli ochotní a schopní nakydať na žijúcu legendu priatelia, recenzenti či politickí analytici.

Nečudo, že moderátorka relácie sa usmievala ako zapálená zväzáčka po splnení úlohy, ktorú jej nadiktovala vlastná horlivosť. Jedna rana, a toľko zásahov! Organizátori kultúrnych podujatí v mestách i mestečkách isto pochopili, koho by nemali pozývať. A druhovia z branže si určite rozmyslia, či vybehnú na pódium, ktoré zaprasí ten putinovec. A rozhlasovým staniciam nepochybne zapne, čo s jeho pesničkami, pretože dištanc od organizátorov, muzikantov a vysielacích médií údajný spolupracovník ŠTB len nedávno absolvoval, a nepoučil sa! A omráčenému divákovi došlo, že tak, ako uznanlivé potľapkanie umelca z druhej strany barikády nevoňalo socializmu, nevonia ani kapitalizmu.

nohavica_2-kopia.jpg
Foto: Zdeněk Hrabica

A ak divák po večernom propagandistickom hromobití na obrazovke predsa len usnul, tak vďaka tomu, že aj na Slovensku máme nositeľov Puškinovej ceny, ktorú si prevzali z Putinových rúk, a s úľavou si uvedomil, že po ich zahraničnom úspechu nikto nebil na poplach. Fanfáry na ich počesť na domácej pôde síce nezazneli, ale neozval sa ani brechot poľovníckych psov. No neurieknime to, lebo časy sa menia – Prezidentskému palácu a pridruženým médiám je čoraz jasnejší náš jediný a najväčší nepriateľ...

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984