Matovičove referendá

Počet zobrazení: 4682

Jedno bolo až okato šité na mieru a zrejme horúcou ihlou. Nezvyklý bol aj materiál: voľby do Európskeho parlamentu v roku 2019. Igor Matovič vtedy vyhlásil, že ak v nich ako jednotka na kandidátke OĽaNO nezíska 50-tisíc preferenčných hlasov, stiahne sa zo slovenského parlamentu a v ústraní sa bude pripravovať na voľby do Národnej rady SR v roku 2020. „Nevylúčil, že ak by dosiahol veľmi zlý výsledok, mohol by odísť aj z funkcie predsedu hnutia.“ (postoj.sk, 27. 2. 2019) O mandát europoslanca mu nešlo a ani v prípade úspechu by ho neprijal, „lebo si seba nevie v Európskom parlamente predstaviť“. (euroactiv.sk, 1. 3. 2019) Keď si však uvedomil, že pri množstve súperov a za pravidelne nízkej účasti v eurovoľbách o 50-tisícoch preferenčných hlasov môže iba snívať, vzdal sa kandidatúry. Isteže, zo vznešenejšieho až svätejšieho dôvodu: aby sa mohol sústrediť na boj proti rozpínavým kotlebovcom. Protežantom OĽaNO na kreslo v Európskom parlamente sa stal bývalý splnomocnenec vlády pre menšiny Peter Pollák, aby sme podľa Igora Matoviča ukázali, že „Slovensko nie je rasistická krajina“. (dennikn.sk, 20. 5. 2019)

Ako nedotiahol do konca osobné referendum pod rúškom eurovolieb, do úspešného konca nedotiahol ani referendá akože vo verejnom záujme. Ide o referendum o predčasných voľbách (eurorespekt.sk, 13. 4. 2018) a „hlbkové referendum o otázkach, ktoré Slovensko podľa Matoviča trápia“. (spravy.pravda.sk, 6. 3. 2019) Rozbabranie a nedokončenie aktivít mu vyčítal aj jeho priaznivec Ľubo Bechný. Znechutene sa odvrátil aj od presláveného Matovičovho internetového referenda s jedenástimi otázkami. Akoby posmrdkávalo vydieraním. „Ich akceptáciou u partnerov ale podmieňuje vznik koaličnej vlády. Inak straší predčasnými voľbami.“ (dennikn.sk, 10. 2. 2020) Prišla kauza Arca Capital, nastalo mlčanie, aby sme sa o niekoľko dní dozvedeli o skončení tajného testu. Na oddelenie „zrna od pliev“ medzi koaličnými partnermi, médiami, ale predovšetkým medzi fanúšikmi.

„Zrnu“ poďakoval za vernosť v dobrom aj v zlom, hoci bezodnú oddanosť voličov ešte donedávna odsudzoval. „Volič Smeru je veľmi poslušný. Keby mu povedali, že najväčším sociálnym demokratom je Marian Kotleba, tak by zrazu mal v prieskumoch 25 percent. Voliči najsilnejšej strany akceptujú to, čo príde z centrály.“ (parlamentnelisty.sk, 15. 1. 2019) Nad fanúšikmi Smeru ohrnul nos aj politológ Tomáš Koziak. „Voliči Smeru buď nesledujú spravodajstvo, alebo tomu, čo čítajú, počujú či vidia, jednoducho neveria. Keď veria, tak potom je ich prah citlivosti na politické kauzy mimoriadne vysoký a dokážu napríklad odpustiť to, že Fico býval v dome daňového podvodníka.“ (parlamentnelisty.sk, 15. 11. 2019) Iní politológovia verklíkujú, že voliči Smeru majú nižšie vzdelanie, sú to zväčša robotníci alebo dôchodcovia, žijú v menších mestách a „prejavujú najvyššiu mieru inklinácie k životu pred rokom 1989“. (webnoviny.sk, 11. 5. 2018) O mínusoch a necnostiach voličov OĽaNO respektíve vládnej koalície nám zatiaľ nepovedali ani mäkké f. Posivený svedok sa obáva, že „prah citlivosti“ u priaznivcov parlamentnej väčšiny najväčšmi vystihuje titulok SLOVENSKOM SA VALÍ VLNA ZATÝKANIA. PREČO TO ZRAZU IDE? (dennikn.sk, 22. 9. 2020) Nuž, keď sa to deje v mene Zmeny a slušnejšieho Slovenska, prečo by ich malo znepokojiť, že vyjadrenia sudcov i prokurátorov začínajú pripomínať hrdé hlásenia o splnení socialistického záväzku. V prípade špeciálneho prokurátora Jána Šantu v kauze televíznych zmeniek sa dá hovoriť o jeho prekročení. „Sila dôkazov sa posilnila z pôvodných 100 percent na 150.“ (https://kosice.dnes.sk/udalosti, 10. 9. 2019) Mohol by taký právnický úderník chýbať medzi horúcimi kandidátmi na post generálneho prokurátora SR?

Nech boli Matovičove referendá či testy, aké boli, úprimné alebo účelové, na hony z nich razila naivita. Na rozdiel od referenda, ktoré nám rafinovane podsúvajú médiá a politológovia svojimi predslovmi či doslovmi o marazme za bývalej vládnej garnitúry. Ako vankúšikmi nimi obkladajú aj tú najnepatrnejšiu a časovo podenkovú kritiku súčasných mocipánov za množiace sa prešľapy a prechmaty. Akoby sa nás pýtali, či chceme, aby nás ovplyvňovali dobrí oligarchovia Igor Matovič, Boris Kollár, Richard Sulík, majitelia ESET-u a donedávna aj Andrej Kiska, alebo zlí oligarchovia Ladislav Bašternák, Juraj Široký a ďalší Ficovi pusipajtáši. Či chceme dobrú neviditeľnú ruku trhu, aká nás ovládla po tohtoročných februárových voľbách, alebo zlú, aká nás ovládala za Mečiara, Dzurindu a najmä Fica. Podľa politológov a médií by sme pri rozhodovaní nemali uviaznuť v prítomnosti a omieľať stranícke čistky na okresných úradoch, netransparentné obsadzovanie vysokých úradníckych stoličiek, podvodnícke diplomovky či rozšafné gazdovanie premiérovej manželky. A Kollárovi, Sulíkovi i Matovičovi by sme mali odpustiť kontakty s Kočnerom. Rovnako treba zabudnúť na komunikáciu medzi Alenou Zsuzovou a Borisom Kollárom či nádejným šéfom Úradu špeciálnej prokuratúry Danielom Lipšicom. Musíme myslieť na budúcnosť a predovšetkým na vnúčatá. Médiá nás medzi riadkami zároveň varujú, že po páde tejto vlády „nám hrozí, že sa vyberieme talianskou cestou, kde sa skorumpované a neschopné vlády striedali ako na bežiacom páse“. (Pravda.sk, 20. 9. 2020)

Posivený svedok je presvedčený, že médiá a politológovia sa do tejto nedôstojnej úlohy nanominovali zbytočne. Aj tak sú len komparzom a navyše a. h. Skutočnými anjelmi strážcami tohto vládneho zoskupenia sú totiž minister zahraničných vecí Ivan Korčok a minister obrany Jaroslav Naď. Ale niečo za niečo! Veď kde sú časy, keď neriadená strela Igor Matovič trepal, že „Spojené štáty rozvracajú svet vojnami a šíria demokraciu dynamitom“. (https://www.hlavnespray.sk, 1. 3. 2019) Ešteže hyperaktívni Igorko a Borisko pod takými krídlami môžu do aleluja vystrájať na domácom piesočku!

Vychýreným loptošom sa to tak zapáčilo, že Igorko začal chodiť poza Brusel, lebo je tam iba jedným z dvadsiatich siedmich premiérov. Možno preto ho tak mátožila predstava, že – On! – pobieha alebo posedáva v mravenisku Európskeho parlamentu...

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984