Matovičov mat II

Počet zobrazení: 4346

Niekedy koncom roku 2011, keď padla vláda Ivety Radičovej, som napísal do Slova článok s názvom „Matovičov mat“. Vtedy som netušil, že tento názov bude mať o takmer 10 rokov druhý diel.

Sme takmer dva týždne po parlamentných voľbách, kde voliči vystavili vysvedčenie kandidujúcim stranám. Utíchli emócie a všetci sme v očakávaní, čo bude ďalej. Ako to už po voľbách býva, niekde oslavujú, inde padajú hlavy. Pre nás, ktorí sme už mimo tohto diania, no stále nás zaujíma politická situácia, je čas, aby sme s chladnou hlavou, bez emócií, vyhodnotili vysvedčenie voličov kandidujúcim stranám. Aj keď sa všetci, čo budú tvoriť budúcu koalíciu, tvária víťazoslávne, nie je tomu celkom tak. Z tvárí pánov Sulíka či Kisku vidieť určité sklamanie. Iste si obaja predstavovali inú pozíciu po voľbách. Ani vo sne im nenapadlo, že karty bude rozdávať Igor Matovič. Na politickej šachovnici dostali mat od človeka, s ktorým možno do vlády ani neuvažovali. Ich úsmevy sú až príliš trpké a veľavravné. A to už nepíšem o tých, ktorí sa videli vo vláde a nedostali sa ani do parlamentu. Jeho veličenstvo volič však rozhodol a tak sa nemôžu vyhovoriť ani na obľúbenú formulku „Lebo Fico“.

Takže volebné víťazstvo si môže pripísať iba OĽaNO a spokojnosť s výsledkom volieb môžu vysloviť podľa môjho názoru iba tri strany. Sme Rodina, ĽSNS a paradoxne aj Smer-SD.

Keďže tie prvé dve strany ma veľmi nezaujímajú, vyjadrím sa len k Smeru. Bol som naozaj prekvapený jeho volebným ziskom. Osobne som rátal tak okolo 15 %. Prešľapy a zlé rozhodnutia špičkových predstaviteľov tejto strany ma viedli k takýmto pesimistickým úvahám. Volebný výsledok nad 18 % je pre smerákov naozaj veľmi dobrý. Jednak budú mať nespornú silu v parlamente a potom ich môže hriať skutočnosť, že sú na Slovensku ešte stále ľudia, ktorí dokážu aj napriek rôznym a zbytočným prešľapom ohodnotiť ich prácu. Robert Fico je, aspoň podľa mňa, politik, ktorý sa veľmi výrazne zapíše do našich dejín. Dnes, žiaľ, jeho prácu a výsledky nedokážeme spravodlivo a predovšetkým triezvo zhodnotiť. Určite však na to spravodlivé hodnotenie príde čas. Volebný výsledok nad 18 % nie je však jediným úspechom Smeru v týchto voľbách. Po náročných rokoch vládnutia a spravovania krajiny aj Smeru dobre padne pobyt v opozícii. Získa jednak iný pohľad na život ľudí, bude viac času stretávať sa s občanmi, a čo je dôležité, bude čas na sebareflexiu a urobenie dôkladnej revízie svojej členskej základne. Osobne som presvedčený, že pre Smer i samotného Roberta Fica nemohli tohoročné voľby dopadnúť lepšie. Samozrejme, neviem, aká je situácia vo vnútri strany, ale túto šancu na oživenie činnosti by mali jednoznačne využiť. Môže to byť totiž ich posledná šanca. Tie predchádzajúce doslova trestuhodne premrhali. Rovnako som však aj presvedčený o tom, nech to už v Smere dopadne akokoľvek, na ľavej strane by malo začať vznikať niečo nové s novou výzvou a ponukou pre ľavicového voliča. Sám som v očakávaní, čo sa z mojich úvah naplní.

Začal som matom, tak aj s ním skončím. Že dal Matovič mat celej tzv. demokratickej opozícii mi vôbec nevadí. Bude mi vadiť, ak dá mat aj občanom Slovenska.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984