Matovič za Matovičom sa valí

Počet zobrazení: 3036

Médiá po roku zistili, že „Matovič si zo svojej opozičnej praxe priniesol na úrad vlády všetky zlozvyky“ (dennikn.sk, 18. 3. 2021), ktoré dnes otriasajú vládnou garnitúrou. Posiveného svedka väčšmi ako Matovič začína desiť chytľavosť a prenosnosť matovičizmu. Presnejšie, strata citu pre mieru a strata úcty k faktom. Ako premiér prirovnal prvé kolo celoplošného testovania k SNP, tak novinár prirovnal čoraz tesnejší kruh okolo premiéra k „obkľúčeniu Leningradu“. (Pravda.sk, 20. 3. 2021) Matovičizmus zavanul dokonca z článku, ktorý sa nelichotivo obtrel o Matoviča. „Opäť sa ukázalo, že majú (Igor Matovič a Veronika Remišová – pozn. aut.) takpovediac podobnú genetickú výbavu z čias spoločného pôsobenia v OĽaNO. A že otec-zakladateľ Andrej Kiska sa tak trochu prepočítal, keď stavil na ňu.“ (dennikn.sk, 19. 3. 2021) Isteže, kto chce Remišovú biť, svätého Andreja z Popradu si nájde! Veronike Remišovej sa dá vyčítať všeličo, ale – na rozdiel od otca-zakladateľa – neťahajú sa za ňou daňové problémy ani záhadne kúpený pozemok pod Tatrami. Nevlastnila nebankovky s dopadom na ľudské osudy a nezlanárila do strany primátorov, ktorých do kresiel v komunálnych voľbách vyniesla značka NEKA (nezávislý kandidát). Navyše primátor Hlohovca Miroslav Kollár súťažil o predsednícku stoličku po Kiskovi a primátor Nitry Marek Hattas sa stal podpredsedom strany. Podpredsedníčka strany Miriam Šuteková pôsobí v mestskom zastupiteľstve v Žiline ako nezávislá poslankyňa. Nezradili voličov s Kiskovým požehnaním? Nie je to „takpovediac podobná genetická výbava“? Ďalší text by matovičovskejšie nenapísal ani sám Matovič. „Dnes je Petra Vlhová najlepšou lyžiarkou sveta. A tento neuveriteľný úspech sa udial napriek minulému Slovensku.“ (tyzden.sk, 20. 3. 2021)

Verejnosť vypliešťa oči a napína uši nad tým, čo prebieha na politickej scéne. Hoci ide len o reprízu predvolebnej i povolebnej frašky. A takmer v totožnom obsadení. „Matovič pozval lídrov šiestich opozičných strán na obed. Kollárovcov nepozval vzhľadom na to, že Progresívne Slovensko a Spolu-OD rovnako ako Kiska vylučujú spoluprácu so stranou Sme rodina.“ (hlavnydennik.sk, 18. 6. 2019) „Kiska pozval lídrov opozície na novoročný obed. Matovič neprišiel, Kollára nepozvali.“ (hnonline.sk, 7. 1. 2020) Igor Matovič: „Pre mňa je jedno, či je zlodej červený, zelený, či je to Fico alebo Kiska.“ (spravy.pravda.sk, 16. 1. 2020) Michal Truban: „Najradšej by sme s Matovičom a Kollárom nevládli.“ (trend.sk, 29. 1. 2020) Stranícka volenka pokračovala aj po voľbách. Andrej Kiska: „Som presvedčený, že by sme mali zostaviť vládu, ak by sa dalo, bez pána Kollára.“ (domov.sme.sk, 3. 3. 2020) „Richard Sulík odmieta vlajkovú loď Sme rodina v podobe masívnej výstavby nájomných bytov.“ (hnonline.sk, 3. 3. 2020) „Boris Kollár verejne oznámil: Trináste dôchodky budú!“ (tv.noviny.sk, 3. 5. 2020) Aj egá potrebujú zahrievacie kolo.

Posiveného svedka zaskočila iba prezidentka unáhlenými režisérskymi zásahmi do prebiehajúcej reprízy, zatiaľ čo premiéru pred rokom odpozerala bez jedinej pripomienky. Zaiste ju znepokojili pribúdajúce kríže na cintorínoch, ale jej odvahu na zásadovejšie riešenie zrejme tiež limituje matovičovský strach z návratu mafie. Paradoxne v čase, keď nám zovšednieva koaličné vydieračstvo, odkazy, kto a prečo padne, oznamy, kto už padol v rámci vybavovania účtov medzi matovičovcami, kollárovcami, sulíkovcami či remišovcami, spochybňovanie slávnostne podpísaných dohôd. Zároveň nás unavuje lúštenie signálov. Napríklad, ako si má Veronika Remišová vysvetliť správičku, že NAKA s rozviazanými rukami si pozvala Kisku. Zatiaľ sa poňho nevybrala...

Nech sa prezidentkine úpravy odtiaľ-potiaľ skončia akokoľvek, trebárs aj úspešne, budú nádejou len do vnútra koalície. Na niekoľko ďalších poslaneckých či ministerských platov. Koaličným politikom istejšiu budúcnosť zabezpečí až koaličná rada. S podmienkou, že hoci na ňu budú prichádzať štyria alebo traja partneri, po jej skončení sa pred kamery postaví iba Matovič. Štvorjediný alebo trojjediný.

Posivený svedok sa obáva, či jedného dňa nezačne hovoriť aj za nás občanov. Akí sme vlastne spokojní a šťastní...

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984