Martin Wansleben: Nastáva nová éra medzinárodnej hospodárskej politiky

Počet zobrazení: 3592

Uznávaná vedkyňa Ilona Švihlíková 23. apríla v stati Konec globalizace končí úvahu tvrdením, že súčasná situácia „naprosto prekreslí nielen mapu medzinárodných vzťahov, ale aj energetické, ekonomické a finančné toky“.

V dynamickej rozprave v Nemecku, v najväčšej európskej ekonomike, možno nájsť rovnané závery. Nemecký verejnoprávny rozhlas Deutschlandfunk 25. apríla uverejnil polhodinový rozhovor s managerom z praxe, s Martinom Wanslebenom, hlavným predstaviteľom Nemeckej priemyselnej a obchodnej komory DIHK so zhodnými závermi: „nastáva nová éra medzinárodnej hospodárskej politiky, ruská vojna proti Ukrajine vedie k zásadným zmenám, zažijeme úplne novú éru zahraničnej politiky, medzinárodnej ekonomickej politiky, ako podniky tak jednotlivo zažijeme novú medzinárodnú stratégiu. Napriek tomu by sme nemali konať tak, ako by vzťahy medzi Európou a Ruskou federáciou nemali nijakú budúcnosť.“

martin_wansleben_dhik_800.jpg
Martin Wansleben, generálny riaditeľ Nemeckej priemyselnej a obchodnej komory.
Foto: DIHK / Paul Aidan Perry

V tejto situácii by bolo embargo na zemný plyn značnou katastrofou /ziemliche Katastrofe/ vzhľadom na enormnú závislosť, keďže plyn potrebuje chemický, oceliarsky a farmaceutický priemysel. Ak prestane produkovať nemecký chemický priemysel, zastane aj európsky. Musíme urobiť všetko, aby sme prekonali závislosť na ruskom plyne, ale je tu aj otázka morálnych rozmerov a to, aby sme si udržali akcieschopnosť. Za 40 rokov profesionálnej praxe som nikdy nezažil takúto situáciu, smerujeme do neistoty, nielen energia bude drahšia, nielen suroviny, všetko bude drahšie.

Je veľa spoločností, podnikov previazaných v globalizácii, ktoré nevedia, čo sa deje s ich zákazníkmi a čo sa deje s ich dodávateľmi – teda smerujeme do neistoty. Skeptické sú vyhliadky budúcnosti hospodárskych vzťahov s Čínou. Mnoho nemeckých firiem má, vzhľadom na prísne protipandemické opatrenia, problémy nájsť dostatok pracovnej sily. Plus dopravné ťažkosti sú enormné. Proces vzďaľovania /entkopplungproces/ medzi Európou a Čínou sa už začal.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984