Marián Vitkovič: Andrew Farlow – Kolaps a jeho dôsledky

Počet zobrazení: 10202

V stredu 20. mája 2015 ekonóm Marián Vitkovič uvedol novú knihu Vydavateľstva Spolku slovenských spisovateľov z edície Pohľady za horizont – Andrew Farlow: Kolaps a jeho dôsledky. Príčiny a dôsledky globálnej finančnej krízy. Podujatie moderoval Roman Michelko, riaditeľ Vydavateľstva Spolku slovenských spisovateľov. Prítomný bol aj prekladateľ publikácie Mário Polónyi.

a.farlow.kolaps_a_jeho_dosledky.jpgAndrew Farlow: Kolaps a jeho dôsledky

V rokoch 2007 a 2008 svet zažíval finančný a ekonomický kolaps. Táto kniha odhaľuje jeho príčiny vrátane čoraz väčšej globálnej ekonomickej nerovnováhy, rozmach vo využívaní nových finančných nástrojov, nesprávneho riadenia rizík i úloh, ktoré pri kolapse zohrali bývanie a zadlžovanie. Odkrýva dôkazy o tom, že keď ku kolapsu došlo, nebolo vo svete všetko v poriadku a že mnohí politici a finanční lídri hroziace nebezpečenstvá ignorovali. Autor, uznávaný odborník v oblasti ekonómie na fakulte Oriel College Oxfordskej univerzity, popisuje kľúčové udalosti kolapsu a vysvetľuje hlavné mechanizmy, ktoré prispeli k jeho urýchleniu. Záchranné nástroje zo strany bánk podrobuje bližšiemu ekonomickému rozboru, pričom osobitnú pozornosť venuje skrytým spôsobom ich fungovania a objasňuje, kto v skutočnosti znáša príslušné náklady a v akej miere dochádza k vzniku nových rizík. Hodnovernosť argumentov uvedených v knihe sa zvyšuje aj vďaka tomu, že autorovi sa podarilo identifikovať kľúčové faktory kolapsu a upriamiť na ne pozornosť verejnosti ešte pred jeho vypuknutím. Na margo tejto knihy Charles Goodhart, emeritný profesor na Londýnskej škole ekonómie, odbor bankovníctvo a financie, poznamenal: „Andrew Farlow napísal doteraz najzaujímavejšiu knihu o finančnom kolapse (respektíve v období pred ním, počas neho a po ňom), v ktorej sa pod rúškom živého rozprávania o odhalených ľudských slabostiach skrýva úctyhodné úsilie (dvadsaťdvastranová bibliografie obsahujúca autorove prednášky). Keby som mal odporučiť zvedavému laickému čitateľovi jednu jedinú knihu o tom, čo sa vlastne udialo, bolo by to práve toto dielo.“

Edícia: Pohľady za horizont, zv .14, rozmery: 160 x 240 mm, počet strán: 488, mäkká väzba

kns_asa_fss_sss.jpg

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Jozef Gazarek
#1
Jozef Gazarek
22. máj 2015, 00:38

Škoda, že v SLOVE užívate výrobu a nevidíte výrobu, že ste v názore obmedzení na peniaze, a preto ste zablokovní v prítomnosti.  Pán Vitkovič dobré v prítomnosti, ale prečo čím horišie, tým lepšie, ak to Lenin nikdy v takomto zmysle nepovedal a skôr,  vôbec nikdy to nepovedal a z toho je bezradnosť pána Vitkoviča v tom, čo robiť.  Východisko z prítomnosti a budúcnosť je iba jedno, volá sa to demokracia, tomu treba veriť, východisko nasledujúce je, neveriť peniazom a nástrojom budúcnosti, ktorý treba použiť  je existujúca výroba. Ale oplatí sa  počuť prezentáciu knihy pre zotrvanie kapitalizme v Európe.  Aké príkaldy chcete z toho barbarského sveta pre civilizáciu, a to opisujem texty spred pár generačné. Je to tam takto napísané.   Takže doma robiť poriadok s domácimi prostriedkami, to je budúcnosť Európy, kotrá sa už definitívne v rámci toho vzdá určujúceho kontinentu sveta. Máte podmienky pripomienky, ale ak nemôžem písať o politickej strane, aj v súvislosti s pánom Vitkovičom, ako napísať riešenia pre Európu socializmu, ak socializmus môže vzniknúť iba polikou politickej strany. A to je ďaľšia bariéra, kotrá napríklad bráni písať o demokratizácii demokracie.....  Chcete zverejniť, čo robiť, nemôžete zverejniť, akým prostriedkom to robiť.  A to je ďaľšia bariéra určenie podmienok, ale už pred všetkými.      

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#2
Peter Zajac-Vanka
24. máj 2015, 17:17

No, ľutujem, že sa mi nepodarilo prísť. Mariana je škoda v opozícii, ale zas do mainstreamu vládnej ekonomiky by "nezapadol", to by narobilo vlnobitie v mysliach vládnych poradcov...

Len počúvať ho je prima vec. Iba pár myšlienok, čo som podchytil a ktoré chcem vypichnúť:

Plne som sa stotožnil s tým, že hovorí, že Ekonómia stavia na určitých predpokladoch, ktoré sú vymyslené, sú umelé...a ekonómovia si nikdy nepriznajú chybu...

veľmi sa mi páčilo to prirovnanie, že ...byť v stave "totálnej lumbálky" (protikorupčné snahy, resp.naháňanie zlomkov percent pri rastie,  a podobne,..) a to sa týka malých ekonomík všetkých, nielen českej, takisto slovenskej...sme uspatí okamžitými "zlomkami úspechu" a tešíme sa ako deti z toho, že ešte nie je horšie...

Zaznelo pekné varovanie: "keď začne vypadávať priemyselná výroba, povedzme nejaká veľká objednávka automobilky, tak stav nezamestnanosti bude rásť, nie klesať" a ja pridávam, že nezamestnanosť sa dá už iba umelo štátnymi administratívnymi opatreniami znižovať, ale treba povedať obyvateľstvu pravdu:

Pracovné miesta už nikdy nebudú rásť zahraničnými investíciami či podnikaním so súkromnou iniciatívou.

Podľa môjho názoru nastáva situácia, keď iba kolektívne vlastníctvo zabezpečí rast zamestnanosti - ale toto nie je parketa vlády SR dnes.

Som vďačný, že sa Marian zmienil o spoločenskej spotrebe (síce v súvislosti so socialistickým zdravotníctvom), pretože socialistická ekonomika dokázala práve cez spoločenské vlastníctvo a cez kolektívne vlastníctvo mnohé výdavky riešiť nie ako "náklady na výrobu" ale rozdeliť hospodársky výsledok do toho nástroja spoločenskej spotreby... ale túto záležitosť už kapitalistickí ekonómovia nemôžu poznať - nemajú s ňou žiadnu skúsenosť a preto sa im zdá byť zdravotníctvo neefektívne a stratové.

Častejšie uverejňujte Vítkoviča.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984