Reklama
Reklama

Manželstvo a jedlo

Počet zobrazení: 4379

navod_obalka.jpg„Pani sudkyňa, naše manželstvo je neudržateľné!“

„Môžete uviesť príklad, pán navrhovateľ?“

„Samozrejme, minule som prišiel domov, po práci, samozrejme, hladný. Tak pozriem do chladničky a ona...“ ukáže na odpornú odporkyňu, čo vôbec neodporuje, „ ona mi tú klobásu celú zožrala!“

Toto nie je vtip, ale citát zo skutočného rozvodového konania. Takto sa rozvádzali naši známi, ktorí si predtým povedali, že ako dospelí a civilizovaní ľudia nebudú pred súdom vyťahovať rodinnú špinavú bielizeň. Navyše navrhovateľ je právnik, a tak sám pripravoval manželku na čo najhladší priebeh rozvodu. Lenže túto nespravodlivosť naozaj MUSEL povedať.

To len dokazuje vplyv správne uskladnených trvanlivých údenín na trvanlivosť manželstva.

Riešenie: Chcete mať šťastný vzťah? Kúpte mu dve klobásy (veď si to rád priplatí).

Hladný muž je nebezpečný

Starí Gréci hovorievali: Žena je nebezpečná, keď sa jej nedostáva lásky. A muž vtedy, keď ho ponižujú a keď je hladný. Dodnes platí, že muži sa väčšinou neženia s vášnivými milenkami, ale nakoniec dajú prednosť dobrým (alebo aspoň snaživým) kuchárkam. Milovať sa chce, ale jesť sa musí. Krása časom povädne, ale kuchárske umenie je večné. Sex nejde cez žalúdok a ani láska nemusí, ale pre manželstvo je žalúdok chrámom lásky!

Ale pozor! Aj keď ste skvelá kuchárka, nemáte ešte vyhrané. Dôležité je nielen navariť, ale aj včas podať. História nám dáva pozoruhodný príklad zo života spisovateľa Jozefa Gregora Tajovského a jeho ženy Hany, ktorá o tom vo svojich Spomienkach napísala: „Tajovský prišiel domov hladný. Znervóznela som, lebo obed ešte nebol hotový. Urobila som totiž pririedku zápražku... Sypem múku, miešam, prisýpam, polievka stále nehustne, vtom hladný Tajovský skríkne, až mi od ľaku vypadla vareška z ruky a ja som sa v úžase a prekvapením nad jeho krikom a nespokojnosťou rozplakala...“

Muž je od prírody nastavený tak, že hladom sa mu zbystrí zrak a nápadne scitlivie ucho. To bolo v evolúcii dobré pre lovca, aby čím skôr dostihol korisť a nasýtil seba aj svojich blízkych. Tak ako žena je návykovejšia na oxytocín, vyplavovaný pri láske, muž „frčí“ na adrenalíne. Inak by sa predsa nezdvihol od tepla kmeňového ohňa a nešiel niekam do zimy naháňať mamuta. To ho ženie hlad, na ktorý jeho telo reaguje nebezpečným zvýšením adrenalínu a mobilizáciou celého organizmu. Ale v modernej spoločnosti je mu takáto adrenalínová výbava nanič, ba dokonca aj na obtiaž. A tu sa niektoré ženy dopúšťajú úplne zbytočnej chyby. Muž nie je len hladný, ale sa cíti aj ponížený tým, ako je milovanej bytosti ľahostajný. Veď ulovil mamuta pracovnej úlohy a poslal ho domov na výplatnej páske. Keď tam nenájde z toho mamuta ani chlp, je nebezpečný sebe i okoliu. Stúpajúci adrenalín v jeho tele je ako rozbuška.

Riešenie:  Liek je prostý a vždy účinný – kŕmte tú beštiu pravidelne a včas! To je odkaz starých materí a keďže to vedeli, nebolo toľko rozvodov.

Jedlo ako komunikátor!

Mnohé ženy v zajatí vlastných diét trestuhodne podceňujú psychologický význam jedla pre muža. Ten je totiž v každej dobe predovšetkým lovcom. A je jedno, či sa vlečie domov s kusom mamuta, alebo honorárom za odbornú prednášku. On totiž vie, že v tento deň bol lov úspešný, veď predsa nalovil, tak kde je ten úlovok? V takej chvíli sú dva preložené listy šalátu, zdobené poučkami o delenej strave donebavolajúcou nespravodlivosťou, priam provokáciou! Isteže to prežije, ale nezabudne. Ani vaša mačka by vám neodpustila, keby ste na ňu pri večernom kŕmení zabudli.

Jedlo je nielen potravina, ale aj komunikátor. „Korisť“ môže ležať poruke v chladničke, ale nič nechutí tak, ako keď ju podáva milujúca žena. Jedlom sa dá odmeňovať, aj napomínať. A v rukách múdrej ženy sa stáva veľmi účinnou formou dorozumievania. Po dvadsiatich rokoch manželstva ťažko ohúrite toho svojho novou čipkovanou podprsenkou, ale jeho obľúbené jedlo zaberie vždy. Nemusí to byť pritom ani žiadna kulinárska virtuozita, stačí naozaj len to, keď je ho na stole dosť a včas. A ak sa podáva s úsmevom, tým lepšie.

Riešenie: Privítajte manžela večerou, to je tá najlepšia správa, pre ktorú sa bude domov rád vracať.

Ukážka je z E-knihy Gustáva Murína Návod na manželstvo dostupnej na: https://itunes.apple.com/sk/book/navod-na-manzelstvo/id728318325?mt=11.

Knižka známeho spisovateľa a publicistu vám poradí, ako vydržať vo vzťahu po celý život. S humorom opisuje situácie, do ktorých sa môžete dostať vďaka svojim partnerom, deťom, priateľom, ba dokonca i domácim miláčikom. V elektronickej podobe je aktualizovaným a rozšíreným vydaním knihy z roku 2007, doplneným o reakcie čitateliek čitateľov.
Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Odporúčame

Jozef Sedlák: Pôstna hostina
Ivan Hoffman: Smrť miliardára
Silvia Porubänová: Vyčerpanie
Svetozár Krno: Predčasný apríl
Ľuboš Pavelka: Vykorisťovanie po slovensky
Reklama
Reklama
Reklama