Malacky uvítali Záhoráckych permoníkov

Počet zobrazení: 4297

V hlavnom meste Záhorákov sa nielen „muácí“ povestná šošovička z pesničky o Macejkovi... Malacky rozveselili v pondelok 10. apríla 2017 Záhorácki permoníci, ktorí vyšli z fantazijných príbehov z podzemnej  ríše Dutánie a veselo i nahlas zaspievali svoju pesničku.

zahoracki_permonici.jpgZáhorácki permoníci je titul novej rozprávkovej knižky, ktorú v týchto dňoch vydala Matica slovenská. Pôvodné rozprávky pre deti mladšieho školského veku sú z pera Štefana Nižňanského a prekrásnymi ilustráciami ich doplnil a skrášlil výtvarník Miroslav Knap. Multimediálny projekt prináša okrem dobrodružných i veselých príbehov a povestí z historického regiónu s hustými borovicovými lesmi na viatych pieskoch pre deti aj niekoľko milých prekvapení: premiérovo zverejnenú unikátnu mapu podzemnej ríše „Dutánia“ pod celým Záhorím, CD s originálnou pesničkou o zvláštnych trpaslíkoch a recepty na rôzne šmakocinky  z kvetov bazy. 

Riaditeľ vydavateľstva Matice slovenskej Stanislav Muntág ku knihe povedal: V našom edičnom programe má dlhodobo významnú pozíciu pôvodná slovenská literatúra pre deti a mládež s osobitným dôrazom na diela, ktoré zviditeľňujú pozoruhodnosti  Slovenska i jednotlivých slovenských regiónov. Viaceré naše knižné vydania sa venovali aj Záhoriu, najmä diela Štefana Moravčíka Záhorácke povesti, Zlatá kniha Záhoria a Záhorácky raj. Na knižnom diele Štefana Nižňanského oceňujeme práve tento – citlivo a nenásilne zakomponovaný – vlastivedný rozmer. Veselé, pútavo podané príbehy dedka Slaninku, jeho zvieratiek a  permoníkov zavedú detského čitateľa na zaujímavé miesta Záhoria  – na Plavecký hrad , do jaskýň, do Čierneho kláštora v Malackách, do veterného mlyna v Holíči, k vzácnemu kostolíku v Kopčanoch a na mnoho ďalších miest, ktoré vytvárajú prírodné a kultúrne bohatstvo kraja. Najmä na Záhorí by preto Záhorácki permoníci mali byť neodmysliteľnou súčasťou rodinnej knižnice.

Autor knihy, bývalý generálny riaditeľ Slovenskej televízie Štefan Nižňanský nadviazal ďalšími rozprávkami na svoju literárnu prvotinu z roku 2013 O dvanástich trpaslíkoch a čitateľovi ponúka prekvapivé aj zaujímavé informácie, zaujímavosti, príbehy a povesti z presláveného hubárskeho raja medzi Karpatmi a riekou Moravou.

Inšpiráciou je pre mňa, hovorí Štefan Nižňanský – prírodné prostredie uprostred borovicových lesov v okolí Tomkov, Studienky, Búrov a potoka Lakšár... No tiež moji štyria vnúčikovia, milujúci víkendové aj prázdninové  pobyty na chalupe. Pri potulkách regiónom a pri stretnutiach s írečitými Záhorákmi stačím vnímať pozorne všetko očami, ušami, poznať históriu najzaujímavejších a tajomných miest a pospájať to nitkou fantázie... Množstvo energie i podnetov čerpám ale aj z desiatok stretnutí so školákmi v priebehu roka na besedách o literárnej tvorbe.

Primátor mesta Malacky Juraj Říha k  téme pridáva : – Môžem len vyjadriť veľkú radosť, že máme v našom regióne takýchto zaujímavých autorov a s potešením sme sa pridali k slávnostnému uvedeniu rozprávkovej knihy zo Záhoria a o Záhorí v našom meste!

nizo_s_marinou.jpg
Mária Kráľovičová, jedna zo sudičiek a autor Štefan Nižňanský.

Štefan Nižňanský však nepíše iba knižky pre deti. Na prelome rokov 2013/2014 mu v Prahe vyšla biografická kniha zo zákulisia televízneho spravodajstva Televízne črepiny v zamate, o rok neskôr napísal a vydal rozsiahlu knihu s vyše 330 autentickými fotografiami Lesk a bieda slovenského hokeja. Za ňu získal vlani v Českej republike prestížnu medzinárodnú Cenu Egona Ervína Kischa za rok 2015, určenú pre úspešných spisovateľov literatúry faktu. Ostatným dielom autora v tejto kategórii  z decembra 2016 je príbehová kniha o bratislavskom cestovateľovi, podnikateľovi a pilotovi, o prvom majiteľovi súkromnej stíhačky v Európe Dobrodruh Saša.

Vieme o tom a sme na to hrdí, že v osade, ktorá patrí k našej obci, sa rodia takéto zaujímavé knižky – hovorí starostka obce Borský Svätý Jur Anna Kratochvílová. – Nie je tu veľa chalupárov z Bratislavy, ktorí sa tak rýchlo aj tak silno zžili s prostredím  a spriatelili s ľuďmi nášho chotára... S pánom Nižňanským a s jeho rodinou, vnúčikmi sa vídame často aj na našich tradičných podujatiach i kultúrnych akciách obce.  

Predpoludním v Mestskom kultúrnom centre v Malackách sa „ujo rozprávkar“ stretol so žiakmi 3. a 4.ročníka miestnej základnej školy, popoludní bola tlačová beseda s novinármi a podvečer o 18-tej hodine slávnostne uvítali knižku Záhorácki permoníci v miestnom Kine Záhoran.

Sudičkami, ktoré zaželali rozprávkovým príbehom a dobrodružstvám úspech nielen u detských čitateľov, a autorovi ešte veľa ďalších tvorivých nápadov, boli veľká herecká osobnosť Mária Kráľovičová spolu so starostkou Borského Svätého Jura Annou Kratochvílovou a s bývalou televíznou redaktorkou a moderátorkou, hovorkyňou mesta Malacky Ľubicou Pilzovou.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984