Mal som sen...

Počet zobrazení: 7310

Mal som sen... Jedného dňa sa synovia bývalých otrokov a bývalých otrokárov zídu pri jednom stole bratstva!" Historici sa zhodujú, že Martin Luther King na zhromaždení vo Washingtone pri Lincolnovom pamätníku v auguste 1963 predniesol jeden z najpamätnejších prejavov storočia, v ktorom vykreslil svoj sen o Amerike bez rasizmu.

Dosiahnuť úroveň a rozmer svetového politika nie je jednoduché, podarí sa to len zopár jedincom. Slováci sú malým národom v srdci Európy, a hoci stále hľadajú „najväčšieho Slováka“, stačil by im dnes aj oveľa menší, no poctivý politik. Andrej Kiska ním určite nebol, nie je a nebude. V zmysle ľudového porekadla, že „nebude nikdy zo psa slanina, ani z vlka baranina“. Sám seba totiž korunoval za hlavu „mafiánskeho štátu“, keď po brutálnej poprave dvoch mladých ľudí vo Veľkej Mači vo februári 2018 sa vrátil z lyžovačky v Rakúsku domov až po týždni, aby skontroloval, či sa reality šou riadi scenárom. Uplynul odvtedy rok a politológovia sa zhodujú v konštatovaní, že „Slovensko sa zmenilo“. Podľa mňa majú pravdu, no inak, ako to myslia oni. Postrehol som to vo vystúpení Andreja Kisku, ktorý deň po výročnej spomienke na zavraždených Jána s Martinou zvolal tlačovú konferenciu. Už to nebol štátnik, ktorý musí zachovať dekórum, potlačiť emócie aj svoj osobný záujem. Zmenu Slovenskej republiky totiž nespôsobilo to, čo vlani vyhnalo tisíce ľudí na námestia. Slovensko sa zmenilo v momente, keď pochopilo, že hlavou štátu a jeho reprezentantom je podľa mnohých indícií aj dôkazov vlastne volebný, daňový a pozemkový podvodník s minulosťou úžerníka.

kiska_bilbord_obrat.jpg
Foto: Emil Polák

No a teraz, na spomínanej tlačovej besede 22. februára 2019 bolo evidentné, že Kisku opanoval strach z reálnej hrozby trestného stíhania so súdom vymeranou trestnou sadzbou na 7 až 12 rokov. Tento jeho biľag je pre liberálnu a pravicovú opozíciu, vidiacu sa po najbližších voľbách už vo vláde, toxickejší ako strašne drahý, umelo vytvorený a dlho živený obraz „zlého Fica“ Toho Fica, ktorý môže podľa nich za všetko zlé medzi Dunajom a Latoricou... Prezident Andrej Kiska obvinil bývalého premiéra z vydierania a zastrašovania. Zatknutie a stíhanie konateľa firmy KTAG označil ako „pomstu Fica za to, že som ho odmietol vymenovať za predsedu Ústavného súdu“. Kiska už vie, že je zle a preto sa snažil novinárov i verejnosť v priamom prenose TA3 ohúriť nielen oznámením, že ho bude zastupovať Daniel Lipšic. Okrem karty „Čierneho Roberta“ vytiahol z rukáva aj nepovolenú kartu citového vydierania. Spomenutím údajných obáv jeho dcérky, že v tej zlej Bratislave ho zavrú..., opäť len porušil všetky písané aj nepísané pravidlá v živote a vo vystupovaní ozajstného štátnika. Urobil to vedome, zámerne, v zúfalstve poznania.
 

Nejako im to nevyšlo

Napriek všetkému. Ani napriek priehľadnému a podlému ťahu talianskeho denníka La Repubblica dva dni predtým, s údajnou nahrávkou priateľského telefonického rozhovoru Roberta Fica s Antoniom Vadalom ešte z roku 2012... Vraj ňou disponuje talianska prokuratúra a je súčasťou trestného konania proti drogovej mafií. Bolo treba zväčšiť hnev voči bývalému úspešnému trojnásobnému premiérovi, ktorý si dokonca dovolil ašpirovať na predsedu Ústavného súdu! Rozpútať koordinovane s farmármi vášne, priliať benzín do ohňa i rozhádzať hnoj nielen v médiách, no aj na chodník a schody pred ministerstvom. (Inak, viete páni farmári vedení Patrikom Magdoškom, že v Európe sú aj krajiny, v ktorých ak sa vyšpiníte na verejnom priestore, odsúdia vás?). U nás nič – lebo Fico!

A práve on – Robert Fico – ohúril zástupcov médií aj všetkých tých, čo automaticky veria mediálnej kamarile podivuhodného prepletenca liberálnych médií, ako La Repubblica, nemecký Die Welt , francúzsky Le Figaro a čuduj sa svete: aj slovenský webový portál Aktuality.sk! Áno, práve ten, v ktorom pôsobil mladý a neskúsený analytik Kuciak. Robert Fico zvolal tlačovku v priamom prenose hneď po prezidentovi. Ako nezainteresovaný a veci neznalý dôchodca užívajúci si penziu s vnukmi na Záhorí som to chcel už vypnúť s mávnutím ruky a zahundraním nad konaním urazených chlapcov vzájomne si ocikávajúcich hrady a autíčka v pieskovisku. Pred televízorom ma však udržal veľmi zvláštny zvuk. Zdalo sa mi, alebo som naozaj cez obrazovku počul padať sánky...?
 

Novinárska kačica

Taliansky národný prokurátor a kalábrijský regionálny prokurátor kategoricky potvrdili a vylúčili, že by kalábrijská prokuratúra mala akúkoľvek informáciu o telefonáte pána Vadalu s Robertom Ficom. A keby takúto informáciu mali, tak by ju nikdy nedali médiám," citoval Fico z materiálu od Talianov. Informácie podľa vlastných slov zisťoval legálnou diplomatickou cestou a materiál, ktorý vyšiel v Denníku N a ktorý s úžasnou rýchlosťou aj potešením prevzali všetky ostatné závislé slovenské médiá, označil za „kačicu“. Až potom sa sústredil na vyvrátenie prezidentových špekulácií o ňom.

Slovensko sa po tom šialenom roku od úkladnej vraždy fakt začalo meniť. Od marca 2018 sa hádzalo blato, špina, obvinenia i kadejaké nechutné špekulácie iba a len na hlavu Fica, Kaliňáka, Gašpara, Kočnera, Krajmera, Danka i Matečnú. A presne deň po výročnej spomienke na Jána s Martinou akoby sa v presýpacích hodinách dosypali posledné zlatisté zrniečka a ktosi stredoveký časomer na stole súčasnej politiky odrazu otočil naopak. Samotný Daniel Lipšic, ktorého Kiska prezentoval div nie ako „záchranný čln“ KTAG i jeho osoby (po tom, čo v lete stratí imunitu) pre tlačovú agentúru SITA uviedol, že Kiska možno mal vedomosť o faktúrach KTAG, ale vydieranie Fica je veľmi nebezpečný trestný čin. Opäť len osvedčil taktiku odvádzania pozornosti. Ako pred troma rokmi počas škandálu šéfa verejnoprávneho spravodajstva RTVS Lukáša Dika s ovplyvňovaním novinárov a médií označeným Mariánom Kočnerom ako „Lipšicovo stádo“. Rovnako reagoval Lipšic nedávno pri priesaku archívnych informácií o jeho komunikácii a osobnom stretnutí s údajnou objednávateľkou dvojnásobnej vraždy Alenou Zsuzsovou.
 

Nepodceňujme váhu pierka

Zmenu a obrat v jednostrannom toku udalostí signalizuje aj prelomenie trpezlivosti a mlčania bývalého prezidenta policajného zboru generála Tibora Gašpara. V rozhovore pre Hlavné správy uviedol: „V reakcii na konkrétne tvrdenia pána Kisku chcem uviesť: nie ja, ale daňový úrad podal na políciu trestné oznámenie voči spoločnosti KTAG, s.r.o. Nie ja, ale pán Kiska oslovil v minulosti generálneho prokurátora a zaujímal sa o vyšetrovanie prípadov jeho spoločnosti. Nie ja, ale generálny prokurátor Čižnár ubezpečil pána Kisku, že vyšetrovanie prípadu bude objektívne. Nie ja, ale prokurátor nariadil opakované vyšetrovania potom, čo predchádzajúce boli nedostatočné. A nakoniec, nie ja, ale pán Kiska, jeho brat a konateľ spoločnosti KTAG, s.r.o., podávali nepravdivé daňové priznania.“

Ďalším človekom, ktorý sa snaží aktívne otočiť koleso protivládneho politického mlynu je bývalý sudca, ktorý v spore hlavy štátu o pozemok so zubárom Francom rozhodol ešte na jeseň minulého roka proti Kiskovi, keďže prezident ho nadobudol protiprávne. JUDr. Miroslav Radačovský dnes vyzýva odchádzajúceho nájomníka Grasalkovičovho paláca, aby „nemenoval do funkcie ústavného sudcu žiadneho kandidáta. Nemáte na to morálne právo!“ Podľa medializovaných informácií smeruje svoju výzvu aj priamo jednotlivým kandidátom na post ústavných sudcov: „Vyzývam kandidátov na post ústavných sudcov, ako aj post sudcov všeobecných súdov, aby v sebe našli profesijnú i občiansku odvahu a odmietli sa dať vymenovať do funkcií súčasnou hlavou štátu.”
 

Všetko je inak?

Celé je to zvláštne, znechucujúce a zahalené oparom konšpirátorov, slobodomurárov a tajných služieb zametajúcich stopy, použijúc pritom osvedčené mimikry. Veci sa dali do pohybu a po snahe zainteresovanej redakcie mariť vyšetrovanie zverejňovaním všetkých zistení vyšetrovateľov i akéhokoľvek pohybu na prokuratúre, zdá sa nastal zlom. Zaistení, vyšetrovaní aj obvinení začali asi hovoriť. Patrím k tým, čo si želajú úplné vyšetrenie aj potrestanie ozajstného objednávateľa dvojnásobnej vraždy. Rovnako ako politológ Ján Baránek som presvedčený, že Marián Kočner je v tomto len účelovo a vhodne nastrčenou figurínou na odvedenie stopy.

Ten pravý objednávateľ má nielen plný mešec, no aj neobmedzené možnosti. A to za každej vlády. Takých ľudí na Slovensku nie je veľa. Eskalujúca hra vabank môže teda nabrať ešte rôzne smery a turbulencie. Nič nie je dnes jasnejšie ako prognóza, že tohtoročný prílet vtákov z teplých krajín zvestujúcich jar nebude vôbec idylický. Najradšej by som to veterné obdobie prespal. Po precitnutí potom najradšej povedal: „Mal som sen... Jedného dňa som si s potešením kúpil slovenskú dennú tlač. Nezávislú“

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984