Ľudia, hrám sa s vami, tlieskajte mi!

Počet zobrazení: 4271

Slovensko má smolu, do čela sa dostal človek s nedospelým vnímaním sveta. Médiá mu tlieskali, keď sa ako opozičný politik vyjadroval ku všetkému, hoci nikto nevie, čomu vlastne rozumie (okrem svojho profitu). Tlieskali mu, aj keď jeho „strana“ vyhrala parlamentné voľby, domnievali sa, že s ním bude švanda – a opakom je pravda.

Pravdupovediac, vo voľbách ani nebolo veľmi koho vybrať, tak časť ľudí dala na dojem neškodného...

Predseda vlády – to je politik, ktorý vezme do rúk osudy všetkých ľudí, ktorí na území štátu žijú. No a tak sa stalo, že mysľou nezrelý človek sa začal hrať. Tentoraz nie so slovami, ale s nami, obyvateľmi Slovenska. Aby sa poistil vo svojom rozhodovaní, tak si vymyslel postupne až tri krízové štáby, v ktorých hľadá podporu. Ten tretí sa v podstate podaril – ide o konzílium „najlepších“ epidemiológov na Slovensku. No konzílium, to je niečo, čo pekne stvárnil už Jaroslav Hašek v Osudoch dobrého vojaka Švejka vo svetovej vojne. Konzílium netvorili epidemiológovia, ale psychiatri. Ich záver bol tiež jednoznačný. Nemohli by na Úrade vlády zriadiť aj druhé konzílium, tentoraz z iného zdravotníckeho odboru? No aj s právom umiestniť objekt pozorovania do nejakého elegantného štátneho inštitútu pre zveľadenie duševného potenciálu (inak povedané do psychiatrickej liečebne). Po niekoľkých rokoch sústavnej opatery by z onoho človeka možno niečo užitočné bolo.
 

matoblackout843.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Matovičove hry s ľuďmi už presiahli akceptovateľnú hranicu. Po zmätočných rozhodnutiach o zatváraní predajní a potom o ochrane dôchodcov tým, že im vydelí časť predajnej doby, sa pustil do „vypínania“ Slovenska. Neprešiel mu úplný kolaps, tak ho spôsobil aspoň v doprave. No a meganákupy sú dôvodom na vytváranie dlhých radov aj pred obchodmi.

Vyzerá to tak, že vedenie TA3 je zamilované do nášho odborníka na vypínanie a tak ho uvádza niekoľkokrát denne, hoci väčšinou hovorí to isté. Táto televízia mala pôvodne ambíciu stať sa hlavným informačným zdrojom, postupne tú ambíciu opúšťala a dnes skôr ľudí straší, ako poskytuje informácie. No aj iní novinári sa pustili po Matovičovej stope a zistili, že za dlhé rady pred obchodmi môžu dôchodcovia. Ide o ďalší z mnohých pokusov vyvolávať medzigeneračnú nenávisť. Niekto za vládne zmätky predsa musí byť zodpovedný – no a starí ľudia sa nemôžu brániť, napokon aj tak určite nevolili Matoviča.

Igor Matovič pre svoje hranie sa s ľuďmi sa musí zabezpečiť – a tak vymyslel použitie nielen polície, ale aj armády. Poradím: z histórie vieme, že iný predseda vlády – Klement Gottwald – nechal ozbrojiť časť robotníkov, ktorí mu vo februári 1948 kryli chrbát – vznikli Ľudové milície. Dnes by mohol súčasný politik ozbrojiť svojich voličov a vytvoriť Matovičove milície. Zopár desiatok tisíc ozbrojencov v uliciach by určite pomohlo. No a takému ozbrojenému zboru by ani prezidentka nemohla veliť, aj Ľudové milície spadali do velenia šéfa KSČ. No neviem, či by sa dnes nechali občania takto jednoducho zastrašiť...

Už je načase, aby sa našlo nejaké malé dievčatko ako v Andersenovej rozprávke a vykríklo: Kráľ je nahý! Sulík naznačuje, že k tomu nemá veľmi ďaleko. Jeho vyjadrovania k tomu, že Matovičove rozhodovania nie sú celkom v poriadku, sú typu: kráľ nie je celkom oblečený. Chýba tu však rozhodný postoj. Asi sa ešte niečo negatívnejšie musí stať, aby sa koalícia zbavila svojho najväčšieho omylu. Možno by „investigatívni“ novinári mali preskúmať kupovanie rúšok a podobných vecí – naozaj je tento obchod v poriadku? Už sa ozval – zatiaľ osamelý – hlas o tom, že to nie je v poriadku a veci sa kupujú predražené. No ani pani Remišová zatiaľ nehovorí nič o transparentnosti nákupov novej, protikorupčnej vlády.

Médiá musia dostať pokyn zo zákulisia, aby sa začali zaoberať každou „blbosťou“. Parlament je zatiaľ akoby inštitúciou navyše – nezaoberá sa dôsledkami rozhodnutí exekutívy, hoci práve nato bol vymyslený. Možno sa to noví poslanci ešte nedozvedeli? Asi je najdôležitejšie, aby im výplaty chodili načas. No a to sa asi deje, takže sú spokojní so svojím novým pôsobiskom.

Ani prezidentka sa nevyjadruje k používaniu ozbrojených síl, ani k rôznym variantom zhasnutia Slovenska. Vyzerá to, že na Olymp sa informácie o ľuďoch v údolí ešte nedoniesli.

Tak teda východisko vidím v urýchlenom personálnom vyladení vlády, prípadne v predčasných voľbách. Ale na to treba osobnú, aj skupinovú odvahu; a o predčasných voľbách si povieme nabudúce.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984