Literárny týždenník 3 – 4/2016

Počet zobrazení: 2652

Druhé tohtoročné dvojčíslo Literárneho týždenníka 3 – 4/2016 sa zameriava na osobnosť Ľudovíta Štúra pri príležitosti 160. výročia jeho úmrtia a ukončenia Roku Ľudovíta Štúra 2015/2016. Prináša príspevky o podujatiach o Ľ. Štúrovi, zamyslenia nad jeho životom a dielom, recenzie kníh, a pomenúva odkaz Ľudovíta Štúra, štúrovcov a bernolákovcov, o ktorých zjednotenie na spoločných cieľoch sa nezameniteľne pričinil, ako aj výzvy, ktoré tento odkaz predstavuje v 21. storočí. Časopis okrem toho prináša aj úryvok z nedokončeného románu prozaika Vincenta Šikulu o Ľ. Štúrovi, poéziu Ľ. Štúra a básne, ktoré mu venovali básnici Ján Švantner a Jozef Mihalkovič. Číslo prináša aj tradičné rubriky, ako komentáre, recenzie, servis, LiTERÁRIUM a Fórum kultúrnej verejnosti.

+ + +

„Ukončili sme rok Ľudovíta Štúra, aj preto sa dnešné vydanie Literárneho týždenníka venuje zväčša tomuto velikánovi ducha. Štúr však naďalej ostáva prítomný medzi nami – rečou, ktorú pre nás kodifikoval, skutkami, ktoré vykonal.“
Pavol Dinka: Štúr a naša reč

„Zámerom života a diela Ľudovíta Štúra bolo oživenie slovenského ľudu a jeho života v celej šírke a hĺbke. Jeho národné uvedomenie, jazykové, kultúrne a sociálne pozdvihnutie. Na tomto poli, žiaľ, aj náš štát, jeho inštitúcie i intelektuálne a politické elity, má neuveriteľné dlhy.“
Štefan Cifra: Odkaz Ľudovíta Štúra treba uskutočňovať každodenne

 „Našej kultúre by veľmi pomohlo, keby sa z nej vytratila nevraživosť, nežičlivosť založená na odlišnej politickej a ideovej orientácii autorov, keby sa z nej vytratili akékoľvek prejavy politikárčenia (nie politiky, pretože všetko, vrátane kultúry, predstavuje v istom zmysle politikum, na mysli mám skôr „straníčenie“, keby základným kritériom pri hodnotení literárnych diel bola ich umelecká kvalita, nie príbuznosť či odlišnosť v politických názoroch hodnotených a hodnotiacich subjektov alebo ich osobné vzťahy, takisto by pomohlo, keby spisovateľské organizácie a rôzne umelecké združenia boli schopné napriek odlišnosti (najmä politických) názorov lepšie spolupracovať.“
Spisovateľka a filozofka Etela Farkašová v ankete Aké zmeny v slovenskej kultúre by vás potešili v roku 2016?

„Odhadujem, že všetkých, od miestnych slávnostných akadémií a pietnych odhalení pomníkov a pamätných tabúľ cez odborné a vedecké semináre, dokumentárne historické výstavy, komorné vernisáže a javiskové činoherné i hudobno-dramatické kompozície až po  celoštátne spomienkové oslavy a knižné vydania, bolo vyše tristo. Asi toľko, koľko je dní v roku. Skoro presne v duchu komorného sloganu Každý deň so Štúrom, ani deň bez Ľudovíta.“
Jaroslav Rezník: Štúr stále prítomný medzi nami

„Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že Markušova práca o Štúrovi je tradičná slovenská esej. Vec je našťastie komplikovanejšia. Komplikuje ju sám fakt, že Štúr je rovnakou mierou neoblomný a komplikovaný naraz. Vystihnúť tieto takmer nezlučiteľné vlastnosti si vyžaduje jediný možný útvar – esej. Teda Štúr ozajstný je Štúr videný a opísaný expresívne, v rozporoch a skratkách, Štúr ako génius vedy plus adept peknej literatúry plus filozof plus politik plus askét plus človek milujúci.“
Blažej Belák: Zamyslenie nad knihou Jozefa Markuša Ľudovít Štúr, štúrovci a slovenský osud (2015)

 „Rok 2015 jasne ukázal, že schopnosť pravice skonsolidovať sa a byť reálnou alternatívou sa skončila v štádiu (ne)úspešného pokusu alebo skôr zbožného priania. Na druhej strane je viac-menej jasné, že aj Smer je už za zenitom – možnosť vládnuť sám nie je síce úplne vylúčená, ale je oveľa menej pravdepodobná, než to bolo v roku 2012.“
Roman Michelko: Kauzy a kauzičky

„Najhorúcejšou témou roka bola migračná kríza diskutovaná inak v spoločnosti, inak v médiách a prezentovaná inak vládou a inak prezidentom republiky. Atmosféra v slovenskej spoločnosti sa dala charakterizovať ako stav napätia. Ignorovať obavy ľudí zo záplavy prevažne islamskej populácie, ktorá sa valí cez hranice európskych štátov, sa neodvážil ani jeden zodpovedný slovenský politik – aj keď boli medzi nimi trápne výnimky, ako nás o tom presvedčil prejav prezidenta Kisku v parlamente a na samite prezidentov Vyšehradskej skupiny.“
Ľudovít Števko: Pevný postoj k migračnej kríze

„Svetlana Alexijevičová sa literatúrou nepochybne angažuje a dozaista v jej diele možno nájsť havlovské stopy Moci bezmocných. A u mnohých vzbudzuje podozrenie, prečo práve ona získala Nobelovu cenu za literatúru. Nie za tú angažovanosť? Porovnala som si jej tvorbu s tvorbou kanadskej nobelistky Alice Munroovej a našla som v nej spoločnú črtu: empatiu s človekom tam celkom dolu. To si zaslúži obdiv aj uznanie! Alexijevičová však odkryla to, čo zvyčajne propaganda skryje pod ľad fráz. No všetko býva inak.“
Gabriela Rothmayerová: Doba second handu (Svetlana Alexijevičová: Doba z druhé ruky: Konec rudého člověka, 2015).

„Dianie vo svete podľa Starikova nie je výsledkom náhody. Akoby všetko bolo riadené z nejakého mocenského centra. Pri čítaní takýchto úvah a špekulácií sa vynára otázka, či jeho kniha neplní aj istú propagandistickú funkciu. Konšpiračné teórie sú vo svojej podstate nedokázateľné, a preto sa i pomerne ťažko vyvracajú. Aj americkí kritickí intelektuáli, napríklad ekonóm Jeffrey D. Sachs vyjadril požiadavku, aby USA ukončili tajné operácie CIA, ktoré sú orientované na destabilizáciu či zvrhnutie vlád, ohrozujúcich americké záujmy. Takéto operácie neriešia nahromadené problémy.“
Marián Klenko: Geopolitika a moc (Nikolaj Starikov: Geopolitika: Ako sa to robí, 2015)

„Politici sa v svojej praktickej činnosti neveľmi líšia od hercov, predvádzajú sa na verejnosti a postupom času podliehajú opojeniu z úspechov a moci. Vyjadrujú sa k čomukoľvek bez ohľadu na skutočné znalosti. Voliči ich zaujímajú iba tesne pred voľbami, keď im sľubujú možné i nemožné s jediným cieľom – byť znova zvolený. Tým, čo vo voľbách neuspejú, sa postará o živnosť vlastná strana. Získajú posty asistentov poslancov, poradcov a sčasti sa stávajú aj platenými straníckymi kádrami, pasujúc sa do pozícií výlučnosti a nenahraditeľnosti.“
Dušan Hovorka: Má Slovensko politickú elitu? (Ad: K článku Elity v č. 1 – 2/2016)

Celý obsah Literárneho týždenníka 3 – 4/2016
 

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984