Literárny týždenník 3 – 4/2015 – odporúčame

Počet zobrazení: 2684

„V poslednom vlaňajšom čísle som v Literárnom týždenníku pripomenul, že na jar uplynulo dvadsať rokov od okamihu, keď na Hrebienku jedným výstrelom z pištole zomrel  Belo Kapolka. A že túto jar by sa bol dožil osemdesiat rokov (čo nemuselo byť nereálne, pretože jeho babka, ktorá vychovávala štyri osirelé deti Kapolkovcov, sa dožila deväťdesiatšesť rokov). Ak sa rozprávame o literatúre fiktívnej, novinárskej a faktografickej, „kritériá“ spoločného žánru by mohli platiť aj na značnú časť Kapolkovej tvorby. Usilujem sa to ukázať v pripravovanej knižke Citlivá tatranská žula...“
Spisovateľ Dušan Mikolaj v rozhovore s Jozefom Čertíkom Hladný po kultúrnych faktoch

„Predseda SSS (Miroslav Bielik – pozn. red. Slova) na záver zoznámil účastníkov Vydavateľského dňa SSS s návrhom projektu na vytvorenie kníhkupectva slovenskej pôvodnej a prekladovej tvorby s libresom v prízemných priestoroch sídelnej budovy SSS a zaželal im veľa tvorivých síl v novom roku 2015.“
Vydavateľský deň Spolku slovenských spisovateľov

„Paradoxne sa za najstabilnejšiu považuje pozícia ČĽR. V EÚ očakávame turbulencie. Potešujúce však je, že nielen medzi bežnými občanmi sa poukazuje na potrebu vyvážených vzťahov s USA a RF a že časť politikov a predstaviteľov hospodárskych kruhov hovorí o potrebe zmeniť prístup k riešeniu ukrajinskej krízy i ďalších problémov, ktoré destabilizujú svet a prinášajú ťažkosti a starosti.“
František Škvrnda: O tendenciách vývoja svetovej bezpečnosti v roku 2015

 „Vedomosti dnešných maturantov sú útržkovité, paberkovité, nehierarchizované a nesystémové. Mária Terézia patrí do rovnakej kategórie ako Angelika, markíza anjelov, Štúr ako Jánošík, SNP ako VOSR, Winetou ako Che Guevara. Na vine je, prirodzene, školstvo...“
Zamyslenie 80-ročného jubilanta Ivana Stadtruckera: Naše školstvo

„Vážim si ľudí, ktorí sa neboja prekročiť prah galérie. Slováci sa o umenie zaujímajú, napriek tomu mnohí radi hovoria: Ja tomu nerozumiem. Možno vrodená skromnosť dedov in  vyrazila z rúk prirodzenú schopnosť vyjadriť sa. Alebo sa len boja niesť zodpovednosť za svoj názor.“
Výtvarník Ivan Pavle v rozhovore s Annou Slávikovou Obraz má hĺbku ako ľudská duša alebo umenie pre život

„Hanblivo a takmer nečujne vyslovila vetu: „Obraz dostal môj otecko za vodu, za pohár vody.“ Áno, za pohár vody, zdôraznila. Po vyslovení týchto viet sa zháčila, urobila prestávku, akoby sa bála pokračovať, akoby prezrádzala čosi tajomné, nevhodné alebo až bolestivé.“
Anton Blaha: Cenný obraz za pohár vody. K Medzinárodnému dňu pamiatky obetí holokaustu

„Dnešné nastavenie spoločnosti, v ktorej minimum ľudí tvorí maximum produkcie a ostatní živoria, podkopáva základnú stabilitu takého systému. Vizionári ako Elon Musk (Tesla), či Jaan Tallinn (Skype) podporili manifest, ktorého cieľom je nájsť systém, ako kompenzovať dopady technológií na súčasnú spoločnosť. Je najvyšší čas začať rozmýšľať nad novými možnosťami, ako financovať štát.“
Roman Michelko: Prehlbuje sa príjmová nerovnosť

Viac na: http://www.literarny-tyzdennik.sk/products/literarny-tyzdennik-3-4-2015/

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984