List z Tallinnu

Počet zobrazení: 5691

Keď našinec zablúdi do hlavného mesta Fínska, do Helsínk, bola by škoda nenavštíviť hneď aj Tallinn. Hlavné mesto Estónska, do roku 1918 a počas nacistickej okupácie v rokoch 1941 – 1944 Reval, je vlastne staršou sestrou Helsínk. Obe hlavné mestá ležia oproti sebe na pobreží Baltického mora, spája ich pružná lodná doprava. Niekoľkokrát denne vyrážajú z oboch miest rýchle trajekty, ktoré po necelých dvoch hodinách plavby krížom cez Baltik odovzdajú svojich pasažierov partnerskej metropole. Tak Helsinky ako aj Tallinn majú čo ponúknuť návštevníkom. Tallin predovšetkým obrovskú dávku historickej krásy.

Trajekty, alkohol a ostatné
 

Strávili sme v Helsinkách už niekoľko dní, keď sme sa rozhodli vyraziť do Tallinu. Na plavbu sme si vybrali trajekt lodnej spoločnosti Linda Line. Celkom prozaicky, táto lodná spoločnosť ponúkala najlacnejšie lístky; spiatočný lístok Helsinky-Tallinn-Helsinky stál 48 eur; cestovný poriadok a služby boli porovnateľné s ostatnými plavebnými konkurentmi. Trajekty do Tallinnu a naspäť sú takmer stále zaplnené do posledného miestočka. Nielen turistami, hojne ich využívajú aj domáci.

trajekt.jpgNáš trajekt v tallinnskom prístave.










Čaro Tallinnu pre Fínov spočíva nielen v historických pamiatkach, ktorých je v tomto meste priam nekonečno, no úplne prozaicky aj v tom, že v Estónsku je oveľa lacnejší a prístupnejší alkohol, pivo aj ovocné šťavy ako vo Fínsku. Predaj alkoholu je totiž vo Fínsku prísne regulovaný. Víno a liehoviny sa predávajú len v obchodoch siete Alko, ktorá je v rukách štátu. Poznajúc tieto skutočnosti, fínske lodné spoločnosti pružne rozšírili ponuku služieb. Už na ceste do Tallinnu si môžu príslušne smädní cestujúci vyplniť objednávkové lístky, spoločnosť urobí nákupy a na spiatočnej ceste potom už len pasažieri vychádzajú z lodného baru obťažkaní celými basami vodky, piva a jablkovej šťavy.

Vchádzame do mesta
 

Keď naša noha spočinula na tallinnskej pôde, ako prvé nás privítal doslova had čiernych taxíkov, ktoré tu čakali v dĺžke aj dvesto metrov na hostí. Neviem, ako sa darí tunajším taxikárom, lebo som nepostrehla, že by niekto z  našich spolucestujúcich aj využil ich služby. Ako jeden muž sme sa všetci vydali pre chodcov jediným možným smerom, a to k širokým betónovým schodom. Približne na štvrťhodinku sme sa ocitli akoby o tridsať rokov späť. Museli sme vystúpiť polorozpadnutým a trávou prerasteným betónovým schodiskom, ktoré lemovalo nízke kamenné zábradlie, najprv nahor do výšky približne pätnásť metrov, nato kúsok po rovine a potom zasa presne toľko nadol. Akoby sme sa ocitli v starých dobrých socialistických časoch. Jediný znak, že čas už pokročil ďalej, bola vznášajúca sa vzducholoď a akási firemná akcia naľavo od nás. Zamávali sme modro-červenému balónu, prešli sme cez križovatku pod schodiskovým monštrom a priam zaraz sme sa ocitli v stredovekej rozprávke.

o1_345.jpgp1120382.jpgVstup do centra cez mestské hradby s erbom Tallinnu.

Veža Kostola sv. Olafa, v stredoveku najvyššia európska stavba.

Totiž takmer. Lebo koncentráciu prekrásnych stredovekých stavieb v centre Tallinu, všetky budovy sú napospol dobre udržiavané, neustále rozptyľuje hustá doprava. Hoci centrum Tallinu je od roku 1997 zaradené do kultúrneho dedičstva UNESCO, zdá sa, že Estónci sa vôbec nenamáhajú odkloniť dopravu zo svojho skvostu. Pokojne sa vám môže stať, že budete hoci obdivovať napríklad 120 metrov vysokú vežu Kostola sv. Olafa, ktorá bola  v 16. a 17. storočí najvyššou stavbou v Európe, mať hlavu vyvrátenú až na plecia a po pätách vám takmer prejde autobus alebo terénne vozidlo miestneho zbohatlíka. S emisiami ani s používaním klaksónu si v Talline ťažkú hlavu nerobia.

História na každom kroku
 

V centre Tallinu je vari každá jedna budova historickou pamiatkou. Tento priam historický Eden sa začína hneď za vzorne udržiavanými hradbami, v ktorých vraj bolo kedysi až 66 strážnych veží. Silný obranný charakter opevnenia nepochybne súvisí s tým, že Reval bol istý čas aj baštou nemeckých rytierov. Vôbec, nemecký vplyv je tu cítiť dosiaľ. V stredoveku bol Reval (Tallinn) hanzovným mestom. Riadil sa lübeckým právom a mestský magistrát pozostával z kupcov, ktorí boli do svojej funkcie volení. Nemecký vplyv možno postrehnúť  v usporiadaní mesta aj v orientácii na obranu a na obchod. Na niektorých budovách si možno všimnúť po nemecky napísané tabuľky, ktoré pripomínajú, že v danej budove sídlila napríklad škola pri dóme alebo dom patril bratstvu obchodníkov a podobne.

p1120384.jpgBývalé sídlo KGB.

Vari na každom dome v centre Tallinnu je tabuľka s označením a popisom v estónčine a ruštine (37 % obyvateľstva Tallinnu sa hlási k ruskej národnosti) alebo v estónčine a angličtine. Hneď za mestskými hradbami (sú vo výbornom stave) nás upútali tri svojrázne, trochu podobné a zároveň odlišné staré kupecké domy, ktoré tu volajú Tri sestry (rovnako ako aj v Rige). Kúsok za rohom stojí dom, v ktorom mal pri návštevách Tallinu rezidenciu cár Peter Veľký. Hneď oproti v uličke sídlilo za predošlých čias veliteľstvo NKVD, neskôr KGB. Táto stavba, ktorá pozostáva z dvoch častí spojených presklenou chodbou na úrovni prvého poschodia, mi tak trocha pripomenula Florenciu. Tam tiež je budova, v ktorej za stredoveku vynášali súdy, rozdelená presklenou chodbou, ale dlhšou, kade viedli odsúdených pred popravou, aby sa vraj mohli posledný raz pokochať pohľadom na mesto a záliv. Kto vie, či v Talline tiež nebol podobný zámer.

p1120391.jpgBývalý kupecký dom, dnes divadlo, interiér.

Pri prechádzke mestom, kde každý dom vydychuje kus histórie vlastnej i spoločnej, som sa rozhodla nazrieť do útrob jedného z nich. Zlákala ma tabuľka, ktorá naznačovala bohatstvo interiéru: mohutný kamenný stĺp s prekrásne vytvarovanou hlavicou v strede vstupnej haly, starobylé drevené schody a drevený strop. Osobitná kamenná tabuľa oznamovala po estónsky a po rusky, že ide o „žiloj dom“– obytný dom. Dodala som si odvahy a vstúpila som. So skúsenosťami z našich pamiatok som čakala strohé až odmietavé privítanie. No tu som zažila pravý opak. Za masívnym stolom trónila typická ruská bábuška v rokoch. Hneď po prvých slovách naznačila širokým, medzinárodne známym oblúkom rúk, aby som len šla ďalej a pozrela si, čo chcem. Rozšafná teta zároveň sledovala obrazovku, ktorá kamerovým systémom snímala časti budovy. Odfotila som si všetko: krásny drevený podvalový strop, kozub aj vystavené historické šaty a vybrala som sa preskúmať ďalej útroby tohto starého kupeckého domu. Zastavili ma len akísi nosiči veľkých škatúľ. Vysvetlili mi, že toto tu je divadlo a ja mám práve namierené do zákulisia a že aj divadlo má svoje tajomstvá, ktoré nehodlá vydať len tak cudzincom. Rozlúčili sme sa s dobrosrdečnou bábuškou a pokračovali sme k radnici.

Radnica a veci tohto sveta
 

Radnica a radničné námestie sú všade srdcom mesta a zároveň výstavnou skriňou. Nie je tomu inak ani v Tallinne. Na štvorcovom námestí s napospol starými výstavnými kupeckými domami sa práve konal trh. Privítala nás záľaha stánkov, v ktorých sa doslova kopil tovar a, pravdaže, na každom kroku nadháňači do reštaurácií. Keď spomínam tovar, musím dodať, že väčšinou nešlo o veci vietnamskej a čínskej proveniencie ako u nás na podobných podujatiach. Pod plachtami na drevených stolíkoch sa predával aj tovar z riadnych obchodov, ktoré mali svoje sídla v uličkách zbiehajúcich sa k námestiu. Ale aj ceny na trhu boli rovnaké ako tovaru v obchodoch. Keď spomínam ceny napríklad oblečenia, tak tie sú v Talline riadne vysoké, rýchlym porovnaním možno tvrdiť, že takmer tak vysoké ako v Helsinkách.

p1120431.jpgp1120425.jpgRadničné námestie, veža radnice so Starým Tomášom.

Vrátim sa k radničnému námestiu a radnici. Tallin sa pýši tým, že má veľmi staré historické radničné námestie, ktoré upomína na nemecké mestá, čo iste možno pripísať členstvu mesta v stredoveku v nemeckej hanze. Samotná tallinská radnica je skvost medzi európskymi stavbami tohto druhu. Prvý raz bola písomne spomínaná už v prvej polovici 14. storočia, jej stavbu dokončili začiatkom 15. storočia a od vtedy nebola prestavovaná, to sa považuje za európsku raritu. Súčasťou radnice je veža, ktorú volajú „Starý Tomáš“. Veža dostala meno podľa koruhvičky v podobe starého bojovníka na svojom vrchole. Starý Tomáš má dve funkcie: jednak sa činí ako ukazovateľ vetra a zároveň je aj symbolom mesta. V pivničných miestnostiach tallinskej radnice bola v čase našej návštevy výstava obrazov starých majstrov: Bruegela, Rubensa a iných, ale tam sme sa pre vymedzený čas nedostali.

p1120439.jpgReštaurácia Stará hanza pri radnici; zbrojnoš a autorka.

Súčasťou radnice je stredoveká reštaurácia Stará hanza. Pretože čas už pokročil a žalúdok si tiež pýtal svoje, dali sme sa celkom ochotne zviesť reštauračným panošom v historickom oblečení. Ten nás okázalo usadil k drevenému stolu a pretože sa jasne črtal zisk, aj sa s nami vyfotografoval. Ako pozornosť podniku sme dostali k obedu likér z lesného bobuľového ovocia, možno to boli čučoriedky alebo černice. Likéry a vôbec prílohy z lesného ovocia či ríbezlí sú veľmi populárne aj vo fínskych reštauráciách. Jedlo: diviaka na šafrane a kačku po benátsky nám naservírovali na drevených tanieroch, celkom ako vari v stredoveku. Súčasťou oboch jedál bolo viacero druhov zeleniny: dusená kapusta, kyslá uhorka a potom zo dva či tri druhy koreňovej zeleniny, ktorá sa u nás nepodáva, jedna z nich bola kvaka, pravdaže, nechýbala ani kôpka černíc a ríbezlí v rôsole. Okrem toho akási typická estónska oranžová rozstrapkaná obilnina. Či kačka alebo diviak, obe mäsá boli jednotne zaliate žltou omáčkou, v ktorej slabo prerážal zázvor. Keď sme si objednávali kávu, dostali sme uistenie, že v tejto reštaurácii sa podáva len stredoveká káva. Boli sme trocha sklamané, že síce pred nás predložili akési postaršie hrnčeky, ale káva bola neklamne instantná. Nuž, možno v stredoveku mali oveľa vyššie znalosti v niektorých odboroch, ako si myslíme.

Tallinnské chrámy
 

Všetky chrámy v Talline sú protestantské, pravdepodobne v dôsledku nemeckého, možno vo všeobecnosti, severského vplyvu. Len Katedrála Alexandra Nevského je pravoslávna.

p1120573.jpg p1120590.jpgOltár v Kostole sv. Ducha, slnečné hodiny na tomto kostole.

Najstarším kostolom v Tallinne je Kostol svätého Ducha zo 14. storočia. Uchováva skvostný drevený vyrezávaný oltár, ktorý pozostáva z troch tabúľ. Vo víťaznom oblúku pred ním je nainštalované ukrižovanie Ježiša Krista aj s Pannou Máriou. Možno trocha skromnejšie, ako máme my na Spiši, ale je. Po bokoch kostola sa tiahnu drevené balkóny vyzdobené prastarými maľbami zo Starého aj Nového zákona. Jednotlivé výjavy sú predelené trocha frivolnými ženskými plastikami, diablikmi a anjelmi.  

p1120501.jpgp1120508.jpgDómsky kostol Panny Márie.


















Zaujímavý je aj dómsky Kostol Panny Márie. Na oltári sa skvie maľba ukrižovania Ježiša Krista (taká častá aj v kostoloch v Helsinkách). Aké bolo naše prekvapenie, keď sme naboku, vľavo od oltára našli nežnú maľbu Madony s dieťatkom. Obraz tohto druhu a k tomu v protestantskom chráme pôsobil na nás mimoriadnym dojmom. Maľbu si očividne mimoriadne cenia aj domáci, lebo pod obraz umiestnili tabuľku, pravda len v estónčine, kde spomínajú autora obrazu. Je ním Joseph Haier (alebo aj Jiří Hajer), rakúsky maliar českého pôvodu, ktorý študoval vo Viedni aj v Mníchove, v polovici 19. storočia sa usadil v Brne, kde tvoril aj zomrel. Pod obrazom Madony leží niekoľko roztvorených kníh Svätého písma ale aj niekoľko ružencov. Akoby sa signalizovalo, že chrám je otvorený pre všetkých pútnikov, nielen pre protestantov.

p1120481.jpgKatedrála Alexandra Nevského.

Vo väčšine kostolov v Talline sa platí vstupné a fotografovanie sa spoplatňuje. Domáci k tomu pristupujú trocha benevolentne. Stačilo, keď som zaplatila vstupné a potom som už mohla fotografovať, koľko som chcela.

Celkom iný ako ostatné kostoly v Tallinne je chrám Alexandra Nevského. Má päť výrazných zlatých (alebo žltých) cibuľových veží, ktoré doďaleka svietia. Katedrálu dal postaviť ruský cár Alexander III. koncom 19. storočia. Do katedrály Alexandra Nevského je síce vstup voľný, ale panuje tu prísny zákaz fotografovania. Pri takýchto zákazoch ma vždy až svrbia prsty, aby som vytiahla fotoaparát. Verte mi, tu sa nedalo. Katedrálu strážil vysoký mocný Rus, ktorý neustále križoval priestor všetkými smermi. Tu upomínal ľudí, aby hovorili tichšie, tam zas sťahoval mužovi čiapku z hlavy. Samotný chrám má prekrásny a priam zlatom pretekajúci ikonostas, oveľa okázalejší ako v pravoslávnej katedrále Usnutia Bohorodičky v Helsinkách.

Lekáreň, kde vám vyliečia srdce
 

Azda to poznáte. Človek narazí na najväčšie zaujímavosti práve vtedy, keď sa má pribrať k odchodu. Aj s nami to tak bolo. Nazreli sme do cesnakovej reštaurácie, kde aj zmrzlinu mali podávať s cesnakovou polevou, ale zívala prázdnotou. V rámci širšieho cesnakového objektu sa však nachádza ďalšia rarita Tallinu, ktorá má tiež európsky primát.

p1120595.jpgp1120598.jpgNajstaršia lekáreň v Talline.

Starý lis na olejnaté semená.

Dolu - destilačný prístroj.


p1120601.jpg









Je to najstaršia lekáreň v Európe. Založili ju v roku 1422 a od vtedy nepretržite funguje. Lekáreň vlastnila od polovice 18. storočia aj samostatné laboratórium. V tejto tallinnskej lekárni možno kúpiť medikament ako nikde na svete – marcipánový prípravok, ktorý vraj zmierňuje útrapy lásky (možno je to len marcipánové srdiečko, nevideli sme). Prípravok sme nekúpili, lebo sme práve nepotrebovali. Zato však v tejto lekárni, ktorá stojí na pomedzí stredoveku a moderných čias, každý milovník prírodných vied rýchle zabudne na pominuteľnú lásku ľudskú a srdce si vzpruží láskou k vede, ktorá azda nikdy nesklame. Hneď pri vstupe pred pultom začína zaujímavá výstava histórie farmácie. Defiluje tu starý destilačný prístroj z medi, starý lis na olejnaté semená, lekárnické váhy od skromných začiatkov vari do súčasnosti, refraktometre, vo formalíne naložené žaby, konské kopytá, potkany, hady a iné vzácnosti stredovekej farmakológie, ale aj ľudské embryá a kadečo iné. Neviem, akú má lekáreň tržbu, mala som pocit, že ľudia si sem chodia najmä popásť zrak.

Ťažko sme sa lúčili s Tallinom. Do prístavu sme zbehli rýchle. Bol najvyšší čas. Trajekt sa už pohupoval v prístave. Znova sme sa prepletali hadom taxíkov, ktoré na príjazdovej ceste  čakali na prílev nočných návštevníkov Tallinu. Lebo toto mesto má pre turistov vždy náruč dokorán.  

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984