Liptov si pripomína Aurela Stodolu

160. výročie jeho narodenia
Počet zobrazení: 4317

stodola_160.jpgAurel Stodola, rodák z Vrbice, dnešného Liptovského Mikuláša, je najvýznamnejší rodák, ktorý vo švajčiarskom Zürichu položil základy priemyselnej revolúcie svojou teóriou parných a plynových turbín. Svojou dlhoročnou pedagogickou činnosťou vychoval celý rad pokračovateľov, medzi ktorých patril aj Albert Einstein. (Niektoré podrobnosti o živote Aurela stodolu sú publikované napríklad tu.)

V roku 2019 si pripomíname 160. výročie jeho narodenia (11. 5.) a zastupiteľstvo mesta Liptovský Mikuláš rozhodlo tento rok nazvať rokom Aurela Stodolu.

stodola_1.jpg


Rok 2019 je rokom Aurela Stodolu aj v Zürichu, jeho pôsobisku. Krajania žijúci vo Švajčiarsku si už nášho rodáka uctili 27. januára slávnostnou omšou a koncertom skupiny alpských rohov Alphorngruppe Kaisten.

Mesto Liptovský Mikuláš spolu s Mestským múzeom Janka Kráľa a mestským Informačným centrom pripravilo na nasledujúce mesiace celý rad aktivít a atrakcií na pripomenutie nášho slávneho rodáka.

V rámci spoznávania mesta s profesionálnym sprievodcom sa môžete každú stredu od začiatku januára do 13. marca zúčastniť animovaného pásma Večery géniov, ktoré vo forme dramatického pásma zo života Aurela Stodolu hrajú ochotnícki herci v priestoroch Múzea Janka Kráľa na scenár Petra Vrlíka z Domu Matice Slovenskej vo Vrbici.

stodola_2.jpgstodola_3.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podrobný program a ďalšie informácie o tomto podujatí nájdete tu. Pozrite si aj galériu fotografií z vystúpenia hercov v múzeu.

Mesto a múzeum tiež vyhlásili výtvarnú súťaž pre amatérskych výtvarníkov a žiakov z Liptova na tému Aurel Stodola a Liptovský Mikuláš.mPodrobnosti o súťaži a pravidlá môžete nájsť tu

Navštívte aj:
Stránku Informačného centra v meste Liptovský Mikuláš
FB: Múzeum Janka Kráľa Liptovský Mikuláš
FB: Aurel Stodola – náš rodák
Tematická skupina na FB
Tematická skupina Vkontakte

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984