Lekári za paletou

Počet zobrazení: 2860

Z dejín umenia poznáme, že mnohí lekári sa chopili pera a stali sa významnými spisovateľmi, básnikmi. Ja som doposiaľ nepoznal lekárov, ktorí by sa chopili štetca a maľovali a prezentovali svoje diela na verejnosti. K napísaniu tohto textu ma inšpirovala nedávna výstava v Galérii F7 na Františkánskom námestí v Bratislave. Svoje výtvarné práce tam prezentovali dvaja aktívni lekári – MUDr. Ljuba Bachárová, DrSc., MBA a prof. MUDr. Ľudovít Gašpar, CSc. Útulná galéria v starých bratislavských múroch roky sprístupňuje menej známych umelcov a jej dlhoročný kurátor PhDr. Bořivoj Medelský odborne a s veľkým zanietením predostiera stále nových a nových inšpiratívnych umelcov a je to jedno, či ide o profesionálnych alebo neprofesionálnych výtvarníkov. Stalo sa tak aj tentoraz.

bratislava_michalska_brana_2001_tempera.jpgpred_burkou_na_liptove_2002_akvarel_1.jpg
Ljuba Bachárová: Pred búrkou na Liptove, 2002, akvarel.

Ljuba Bachárová: Bratislava, Michalská brána, 2001, tempera.

Ljuba Bachárová je vedeckou pracovníčkou v Medzinárodnom laserovom centre CVTI a donedávna bola aj pedagogičkou na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského. Z jej bohatého profesionálneho života je potrebné spomenúť, že je medzinárodne uznávanou vedeckou odborníčkou, výkonnou redaktorkou amerického vedeckého časopisu Journal of Electrocardiology a členkou vedeckých rád viacerých zahraničných časopisov. V rokoch 1997 – 1999 bola prezidentkou International Societ of Electrocardiology a v rokoch 2005 – 2014 jej sekretárom. Od roku 2006 organizuje na Slovensku a v zahraničí medzinárodné letné školy IRIS (International Research Interdisciplinary School) zamerané na rozvoj vedomostí a zručností potrebných na prípravu vedeckých projektov. Pri všetkých tých aktivitách sa od mladosti venuje maľovaniu. Ako sa píše v informácii Galérie F7, „V svojich obrazoch zachytáva momenty každodenného života spolu s ich náladou, poetikou a atmosférou...“ Cez jej akvarely nahliadneme do zátiší Bratislavy, na Hlavné námestie či k Michalskej bráne, ale zaznamenáva aj panorámy, napríklad Liptov alebo pláže v rôznych miestach – na Havaji či na Floride, alebo pohľad na Istanbul. Nevtieravá jemná farebnosť, pokora pred realitou prináša atmosféru, ktorá nás priam vťahuje do zobrazovaných artefaktov. Lákajú nás aj kresby kvetov, stromov, vody. Výtvarníčka, svojimi akvarelmi akoby nebadane dvíhala prst a upozorňovala nás na krásu, jedinečnosť a neustály kolobeh prírody a miesto človeka v tomto labyrinte zázrakov.

2022_sutok_2020_olej_na_platne_ludovit_gaspar1.jpgĽudovít Gašpar: Sútok, 2020, olej na plátne.

Dolu: Ľudovít Gašpar: Jeseň, 2021, olej na plátne.

Tu niekde sa nachádza prepojenosť s maliarskou tvorbou Ľudovíta Gašpara. Jeho obrazy plné klasickej farebnosti často vychádzajú z ročného obdobia a poukazujú na prírodu v jej neustálej premene. Ľudovít Gašpar má zmysel pre veľké plochy, zaznamenáva mohutnosť i neustálu premenu videného sveta. Toto je náš svet, prijmi ho človeče s pokorou a s pokorou sa k nemu správaj – je akoby posolstvom autora. Farebnosť jeho olejov a detaily lesa, stromov, kríkov, ale aj zvláštneho oparu vychádzajúceho zo zeme či zobrazenie jasného slnečného dňa, aj vo veľkej perspektíve vytvára 2022_jesen_2021_olej_na_platne_ludovit_gaspar_1.jpgatmosféru, ktorá nás vtiahne priam doslova do obrazu. Nabáda nás, aby sme spolu s autorom absolvovali jeho hľadanie a podelili sa o jeho nájdený výsledok. Ľudovít Gašpar sa nehrá, neprovokuje, jeho maľba chce zachytiť jedinečnosť, neopakovateľnosť, prostotu a zároveň krásu a mohutnosť prírody, ktorá nás presahuje. Citlivo mieša farby, lebo tie sú jeho jedným z jeho nástrojov posolstva. „Jeho obrazy znázorňujú krajinu, vyžarujú uspokojujúcu, pozitívnu energiu,“ – ako je uvedené v jednolistovom katalógu Galérie F7. Ľudovít Gašpar je internista so širokým odborným zameraním, významný kardiológ - špecialista. Je pedagóg a vedec. „Spája odbornú racionalitu s emocionalitou svojho tvorivého ducha.“ Donedávna pôsobil na Lekárskej fakulte UK a svoje odborné i ľudské posolstvo odovzdáva nielen ako lekár I. internej kliniky LF UK a UN Bratislava, ale aj ako Dekan Fakulty zdravotníckych vied UCM v Trnave. „Venuje sa intenzívne metodikám neinvazívnej kardiovaskulárnej funkčnej diagnostik EKG podľa Holtera, echokardiografii, stupňovaným záťažovým testom, transkutánnej oxymetrii, v ktorej dosiahol mimoriadne výsledky doma i v zahraničí.“ (z katalógu). Výsledkom jeho odbornej činnosti sú mnohé objavné publikácie, pozvania a účasť na významných medzinárodných konferenciách a kongresoch. Srdce je tým hlavným centrom jeho vedeckej i umeleckej pozornosti.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984