Kto už povie, že kráľ je nahý?

Počet zobrazení: 4729

V diskusnej relácii O 5 minút 12 upozornil poslanec Kollár ministra Kažimíra, že opakovaný pokus vlády zvýšiť minimálnu mzdu na 380 €/mes. pre ľudí v pracovnom pomere bude spojený s prepúšťaním. Prečo, to nepovedal, tak ostáva len na poslucháčovi či divákovi, aby skutočné dôvody vyššej nezamestnanosti z tejto príčiny domýšľal.

Nebolo to prvý raz a podobní šíritelia liberalizmu sú dlhodobo známi predstavitelia podnikateľských zväzov, združení, únií, klubov a pod., čo to opakujú často. Zvýšenie miezd je skutočne zásahom do výšky zisku každej firmy, ktorá má najmä kmeňových pracovníkov v trvalom pracovnom pomere a na dobu neurčitú. A ich prepúšťanie by malo byť spájané s odstupným. Koľko a komu, je individuálne, aj keď platí (zatiaľ) Zákonník práce. Ale dokedy a v tejto podobe? S agentúrnymi pracovníkmi a s tými na dohodu si ľahko konatelia poradia a bez mihnutia oka či slzy v druhom ich prepustia. Preto problémy by mohli robiť len kvalifikovaní kmeňoví pracovníci. Aby však miera ziskovosti bola zachovaná a vlastníci firiem na vrchole majetkovej pyramídy boli spokojní, siahli by konatelia rázne na výkony práve kmeňových pracovníkov, ktorí by museli podávať vyššie výkony, rýchlejšie sa pohybovať a, obrazne povedané, traja by robili za štyroch.

Zmeny spoločenského zriadenia sprevádzali paralýzu odborového hnutia všeobecne aj konkrétne. Mnohé podniky boli sprivatizované s podmienkou o zániku odborovej organizácie a zamestnanci podpisovali reverzy o tom, že nikdy do odborovej organizácie nevstúpia. Sú známe i také zásahy do právomocí odborov, že nové vedenia, noví konatelia zrušili im právo užívať nejakú miestnosť vo firme aj s telefónom a vysotili ich za brány súkromného majetku. A tak i tam, kde nejaké odbory či zástupcovia zamestnancov dnešných firiem existujú, ich činnosť má veľmi oklieštený charakter. Mlčia a strácajú členskú základňu a ozývajú sa len vtedy, keď majitelia v noci odvezú stroje a zariadenia a fabriku zatvoria. Až potom vyjdú do ulíc s transparentmi a heslami. Alebo ak nedostanú polroka zaplatené za odvedenú prácu a konateľov sa nedá fyzicky ani telefonicky dovolať. Zmizli.

Kdeže je doba „Ani muža zo závodu, ani halier zo mzdy“? Doba pokročila, sme v XXI. storočí...

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984