Reklama
Reklama

Kto si čo zasluhuje...

... alebo o politických kritériách
Počet zobrazení: 4150

Keď sa po novembri 1989 zrušilo udeľovanie titulov umelcom (národný a zaslúžilý umelec), jedným z hlavných dôvodov bolo (popri tom, že ich schvaľoval ÚV KSS, ktorý ostatne schvaľoval aj všetko dobré, čo nám po období vlády KSČ zostalo, ako sú Východoslovenské železiarne, systém divadelnej siete atď.), že sa pri ich rozdeľovaní prihliadalo na politickú angažovanosť umelcov, resp. na ich prípadné členstvo v KSS. Najnovšie udeľovanie štátnych vyznamenaní prezidentom Kiskom ukázalo, že politické kritériá sa uplatňujú dodnes. Ilustrujem to na príklade dvoch ocenených.

Dnes v úctyhodnom veku sa nachádzajúca Dalma Spitzerová dostala ocenenie ako herečka. Hoci cca 20 rokov pôsobila v troch divadelných súboroch (Komorné divadlo, Nová scéna a Tatrarevue),  ani v jednom z nich nezanechala výraznejšiu stopu. V podstate dostala ocenenie za to, že po roku 1970 musela istý čas pracovať vo výrobe aj kvôli svojmu manželovi novinárovi. Tomu, ktorý síce vehementne podporoval obrodný proces v roku 1968, ale v päťdesiatych rokoch žiadal verejne trest smrti pre buržoáznych nacionalistov. Ak prezident chcel oceniť niekoho z hercov, len na bývalej Novej scéne by sa našlo viacero podstatne významnejších hereckých osobností. 

Druhým politickým ocenením bolo udelenie vyznamenania hokejistovi Michalovi Handzušovi. Nedostal ho však za výborné výkony v Kanade a v národnej reprezentácii (viacerí z jeho kolegov by ho v tomto smere porazili), no za to, že sa vzoprel terajšiemu vedeniu slovenského hokeja, ktoré má údajne podporu vládneho Smeru a postavil sa do čela „vzbúrených“, odmietajúcich až donedávna reprezentovať Slovensko.

Prezident tak opätovne dokázal, že nie je prezidentom všetkých občanov, ako zvykol o sebe tvrdiť, pretože presadzuje záujmy iba jednej zložky politického spektra Slovenska. Ešteže nevyznamenal tých politikov, ktorí "verbovali" za bombardovanie Juhoslávie a prisahali na prítomnosť jadrových zbraní v Iraku.                                                         

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama