Reklama
Reklama

Kto sa v USA dostal k moci v skutočnosti

Počet zobrazení: 2726

Robím to málokedy, no tentoraz opäť upozorňujem, že článok nevyjadruje postoj redakcie k aktérom amerických prezidentských volieb ani k politike.
Emil Polák, editor

Určite si tí, ktorí pravidelne sledujú politické dianie vo svete všimli, že pred ostatnými prezidentskými voľbami v USA sa už takmer vôbec nemanévrovalo s problémom „ruského zasahovania do volieb v USA“. Redaktorka ruského portálu Ria Novosti Viktória Nikiforová, ktorá sledovala prípravu a priebeh volieb, na túto skutočnosť ironicky reagovala, že tentoraz „ruskí hackeri fajčia bokom“. To znamená, že teraz ich neobviňovali z ovplyvňovania amerických volieb, ale že si v tejto veci poradili samotné nadnárodné monopoly. Nového prezidenta USA Američanom určili konkrétne Google, Facebook, ako aj články Billa Gatesa v The New Washington Post patriacemu Jeffovi Bezosovi, ktoré sa stali celoamerickými „pokynmi“.

Podľa jej zistení sa spojili rozhodujúce média a internetové portály, ktoré „určili“ za prezidenta Joea Bidena. Napriek názorom desiatok miliónov Američanov a nehľadiac na nekonečné škandály s hlasovacími lístkami „mŕtvych duši“. Kulmináciou tohto výsmechu nad demokraciou bolo vypnutie televízneho kanála pri vystúpení prezidenta Trumpa, ktorý obvinil svojich protivníkov z podvodov pri voľbách.

Podľa redaktorky uplynulý rok názorne ukázal, ako sa zmenil systém vládnutia v USA. Prezident Trump očividne strácal kontrolu nad krajinou. Zároveň americkú a v mnohom aj svetovú aktuálnu politiku určovali majitelia IT gigantov. Sociálne siete démonizovali Trumpa, terorizovali jeho prívržencov, podnecovali protesty Black Lives Matter.

Na nižších úrovniach „pokyny“ Gatesa, Bezosa, Zukerberga (Facebook) s radosťou plnili primátori, starostovia a guvernéri, ktorí patrili k Demokratickej strane. Prezident sa ocitol odpojený z procesu riadenia krajiny. Napriek jeho priamym pokynom starosta New Yorku provokoval a podporoval neporiadky v svojom meste. Starosta Seattlu na požiadavky Trumpa, aby zaviedol poriadok, mu odpísal: „Ty seď vo svojom bunkri.“

Zmení sa teraz niečo? Pravdepodobne Joe Biden sa bude ešte lepšie dať riadiť ako „bábkový“ prezident, ktorý bude plniť rolu „dekoratívnu“, bez skutočných pák na vládnutie. „Dolu“, na nižších stupňoch budú podľa svojich síl a schopnosti riadiť starostovia a guvernéri . A viesť ich budú multimiliardári, ktorí vlastnia nadnárodné spoločnosti so sídlom v Dubline. Alebo verejnosti neznámi ľudia za nimi.

To znamená, že sa zmenili len prostriedky a formy. Avšak podstata moci v systéme súkromného vlastníctva, kde menšina vlastníkov a boháčov vládne väčšine, ktorá na túto spoločnosť pracuje a vytvára hodnoty, sa nezmenila. Určujú ju a držia vo svojich rukách tí, ktorí majú peniaze a majetok.

Keďže sme blízko výročia novembrového prevratu roku 1989, natíska sa myšlienka, kto začal proces „nastavovania“ spoločnosti na podobnú demokraciu, systém a vládnutie na Slovensku?

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama