Kto nebude v „smotánke“ Najväčší Slovák?

Počet zobrazení: 7395

Veľkú časť televíznych divákov na Slovensku priťahovala od 1.novembra 2018 až do dnešného prvomájového večera 2019 anketa „Najväčší Slovák“. Nechcem teraz a na tomto mieste analyzovať či hodnotiť obľúbený, no zároveň rozporuplný licencovaný televízny formát, ktorý od BBC po roku 2002 postupne prevzali a vysielali televízne spoločnosti až v 24 krajinách sveta. V britskej celonárodnej ankete „The Great Britons“ zvíťazil Winston Churchill. Ako prvá túto šou prevzala nemecká verejnoprávna ZDF. V novembri 2003 bol za najväčšieho Nemca zvolený Konrad Adenauer, Vo Francúzsku Charles de Gaulle. U našich západných susedov si v Českej televízii v roku 2005 za najväčšieho Čecha zvolili Karla IV. Skôr ako sa Slovensko dozvie meno toho svojho „naj“, zaujala ma zákulisná informácia, podľa ktorej bude na javisku medzi tútormi desiatich finalistov ankety jeden chýbať. 

najvacsi_slovak_-_hrdlicka.png
PhDr. Ing. Jozef Hrdlička, historik Vlastivedného múzea v Hlohovci. Foto: kss.sk

Ako ste sa dostali do pozície mediálneho obhajcu Dr. Gustáva Husáka – jedného z desiatich finalistov ankety ?

Do pozície mediálneho obhajcu Dr. Gustáva Husáka, jedného z finalistov ankety „Najväčší Slovák“ som sa dostal na základe ponuky od producenta licencovaného programu. Na základe komunikácie s produkciou som vyrozumel, že v tejto záležitosti oslovili viacero možných „obhajcov“, ktorí ale na ponuku nereflektovali. Taktiež som vyrozumel, že aj ja, ako predseda komunistickej strany a historik zároveň,  som patril medzi tých, ktorých bolo možné osloviť. Na uvedenú ponuku som pozitívne reagoval a netajím, že som ju uvítal. Aj dnes si myslím, že Husáka, podľa môjho názoru jednu z najvýznamnejších osobnosti našich národných dejín, mal obhajovať niekto, kto sa síce snaží o kritický prístup v posudzovaní našich dejín, no vie reálne zhodnotiť prínos tejto osobnosti. A to aj v súčasnej dobe, ktorá zatracuje všetko, čo súviselo so socializmom v 20. storočí. Priznám sa, že byť mediálnym obhajcom Gustáva Husáka bolo pre mňa veľkou výzvou a cťou zároveň.  

Pozvali vás  aj na veľkolepý galavečer s vyhlásením výsledkov ankety 1.mája do Národného divadla?

V súvislosti s tým, že som nakoniec bol „obhajcom“ Husáka, a teda obhajoval som dôvody, pre ktoré by mal byť „Najväčším Slovákom“ v uvedenej ankete,  tak v dokumente ako aj v televíznej diskusii, pozvali ma aj na galavečer do Národného divadla. Aj v tejto záležitosti som bol oslovený osobne, telefonicky i emailom produkčnou spoločnosťou.

Predpokladám, že sa zúčastníte na priamom televíznom prenose ...alebo nie?

Nepredpokladáte správne. Malo tomu tak byť až do samotného vysielania relácie o Husákovi. Podľa informácií, ktoré mám, po jej odvysielaní sa z radov niektorých  súčasných „demokratov“ spustila na RTVS kritika. V  prvom rade za to, že televízia dala priestor na obhajobu Husáka „zarytému“ komunistovi, ktorý navyše podľa niektorých názorov údajne  obhajoval „zločiny“ komunizmu a teda obhajoval zločinca. Jedným z dôvodov a podaní sťažností na RTVS mala byť aj skutočnosť, že kandidujem vo voľbách do Európskeho parlamentu. Nakoniec som bol z galavečera, na ktorom má byť vyhlásený víťaz ankety, stiahnutý.     

Dosť nezvykle... Čo si o tom všetkom myslíte?

 Na jednej strane si osobne vážim postoj a príležitosť produkčnej spoločnosti, ako aj RTVS za možnosť obhajovať Gustáva Husáka. Videl som v tom dobre mienenú snahu o objektívny prístup a teda dať príležitosť obhajovať Husáka tým, ktorí sú úprimne a na základe historických faktov presvedčení o oprávnenosti toho, aby bol Husák vo finálovej desiate v ankete „Najväčší Slovák“ s ašpiráciou na prvé miesto. Asi by nebolo správne a ani fér, ak by ho obhajoval niekto kto takéto presvedčenie nemá. A nielen presvedčenie, ale aj historickú znalosť vecí. Tiež musím zdôrazniť, že počas nakrúcania krátkeho dokumentu som sa stretol s veľmi serióznym, profesionálnym a korektným prístupom produkcie ako aj celého štábu. Snaha o celkové objektívne predstavenie Husáka v tomto dokumente bola evidentná.
Na druhej strane, považujem za neférové, keď moderátor samotnej večernej diskusie nedokázal byť nad vecou a v relácií týkajúcej sa Husáka vyzdvihoval iného finalistu a priamo či nepriamo spochybňoval samotnú osobu Husáka. S tým som sa nestretol pri predstavovaní žiadnej  inej osobnosti z desiatich finalistov. Osobne ma taktiež mrzí fakt, že oponent diskusie, ktorým bol František Mikloško hneď v úvode skĺzol do úrovne primitívneho antikomunizmu. Odpútal tak časť diskusie od jej samotnej podstaty a nedokázal sa pokúsiť o objektívne hodnotenie Husáka.

Čo sa týka môjho „vylúčenia“ na účinkovaní v priamom prenose vyhlásenia víťaza ankety, mám tiež dva postoje. Na jednej strane rozumiem tomu, že RTVS či produkčná spoločnosť ma z galavečera stiahla na základe spomínanej kritiky a tlaku. Snažím sa rozumieť tomu, že hlavným dôvodom bola moja kandidatúra v blížiacich sa eurovoľbách. Na strane druhej sa mi však zdajú takéto dôvody umelé. Počas natáčania som sa ani raz  nevyjadroval k súčasnej politike a ani k eurovoľbám. Snažil som sa vystupovať skôr ako historik, a nie ako politik. Myslím, že sa tu v istých, možno politických kruhoch vytvoril nejaký strach. Strach z Husákovho odkazu. Strach z toho, že ten socializmus, ktorý si ešte väčšina súčasníkov dobre  pamätá, nebol taký, za aký sa dnes vydáva. Strach z aktuálnosti mnohých pozitív pre bežných ľudí, ktoré boli za socializmu dosiahnuté a ktoré si dnešná mladšia generácia ani nevie predstaviť. Myslím, že je tu strach z toho, že idei sociálnej spravodlivosti, solidarity a ľudského pokroku, hodnoty, v ktoré veril a pre ktoré Husák pracoval, môžu ľudí aj dnes opäť strhnúť... Napriek všetkému pre mňa zostáva a bude Gustáv Husák „Najväčším Slovákom“. Skutočnosť, že ho ľudia posunuli do finále, považujem za začiatok cesty, ktorá povedie k jeho spoločenskej i historickej rehabilitácii. 


+ + +
V telefonickom rozhovore v posledný aprílový večer mi generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník potvrdil informácie z televíznej dramaturgie aj z externej produkčnej spoločnosti, že pri voľbe pána Hrdličku za tútora Gustáva Husáka sa jednoducho „pozabudlo“ na súvislosť s aktuálne prebiehajúcou kampaňou do eurovolieb. Vyjadril poľutovanie nad tým, že ani samotný Jozef Hrdlička tvorivý štáb na svoju kandidatúru vo voľbách do Európskeho parlamentu neupozornil. Spomínanej nepríjemnosti s improvizáciou na poslednú chvíľu sa mohlo predísť. Zaujímal som sa tiež o to, koho iného zo znalcov života i pôsobenia Gustáva Husáka tvorcovia oslovili. 85-ročný akademik PhDr. Viliam Plevza, DrSc., známy aj ako Husákov životopisec, sa vraj na túto úlohu odmietol už podujať. Ďalší z oslovených – bývalý právnik, diplomat a politik, prof. JUDr. Peter Colotka, žiaľ, 20.apríla 2019 vo veku 94 rokov skonal.

Pred oficiálnym zverejnením výsledkov ankety „Najväčší Slovák“ doplním ešte informáciu, že na úvodnej tlačovej besede pred spustením licencovaného televízneho projektu v októbri 2018 už prítomní novinári hlasovali. Za najväčšieho Slováka si zvolili M. R. Štefánika. Druhé miesto prisúdili zástupcovia siedmej veľmoci svojmu predchodcovi Ľudovítovi Štúrovi, tretí skončil Juraj Jánošík, inšpirátor mnohých dnešných oligarchov, podnikateľov i politikov.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984