Reklama
Reklama

Kríza na Kryme: Netlačme Rusko do kúta!

Počet zobrazení: 5266

krym.jpgZo situácie na Kryme ide strach. Od prvého okamihu som tvrdil, že Rusko z riešenia krízy na Ukrajine nemožno vynechať. Ukrajina je pre Rusov strategický záujem a dalo sa čakať, že pôjdu až na hranu. To je holý fakt, nie obhajoba. Mimochodom, toto západné mocnosti nevedeli? Západ robí jednu školácku chybu za druhou a teraz sa čuduje, že hrozí vojna.

Rusko vracia požičané

Ešteže máme na našej strane slovenských opozičných „Rambov“, ktorí sú vždy pripravení prijať nejaké protiruské vyhlásenie – hneď som pokojnejší... Žarty bokom, napokon, o našej opozícii som stratil ilúzie už dávno: infantilní, nezodpovední, naivní.

Radšej sa pýtajme, čo môžeme urobiť pre mier. Odpoveď je jasná. Predsa to, čo sme mali robiť celý čas: snažiť sa s Ruskom rokovať, nie ho vynechávať a ponižovať. Rusi dnes iba vracajú Západu požičané. Západ podporoval Majdan, bránil Janukovyčovi použiť silu na ochranu inštitúcií, zinscenoval štátny prevrat v Kyjeve a legitimizoval novú ukrajinskú vládu s účasťou fašistov. Na vláde participuje krajne nacionalistická a antisemitská strana Svoboda, ktorá vznikla z národno-socialistickej strany Ukrajiny otvorene sa hlásiacej k nacizmu. Nižšie exekutívne posty zastávajú aj fašistickí extrémisti z Pravého sektoru.

Dnes Rusi na oplátku podporujú anti-Majdan na Kryme a vysielajú signál, že prípadné použitie sily proti proruským vzbúrencom na Kryme bude potrestané (takto možno interpretovať mobilizáciu ruskej armády a súhlas parlamentu s prípadným použitím ruských vojakov).

Obavy z ukrajinských fašistov

Ak Rusko nebude tlačené do kúta, nepredpokladám, že dôjde k narušeniu ukrajinskej suverenity: zatiaľ vidíme len zdvihnutý prst. Proti krymským demonštrantom však nemôže byť použitá sila zo strany Kyjevu, to je základná podmienka. Musí im byť umožnené to, čo Západ svojím tlakom umožňoval Majdanu: odmietanie poslušnosti voči vláde, okupácia vládnych úradov, autonómne rozhodnutia o osude regiónu a pod. Je v tom kus irónie... Z čoho pramenia moje najväčšie obavy? Ak zvážime, že v ukrajinskej poprevratovej vláde dnes sedia aj fašisti, nedá sa použitie sily zo strany Kyjeva vylúčiť. Ak dôjde k napadnutiu Rusov na Kryme, Moskva bude zatlačená do kúta. V tom prípade hrozí najhorší scenár a nechcem domýšľať jeho následky. O to je dôležitejšie, aby Západ držal na uzde ukrajinských nacionalistov a aby sa s Ruskom okamžite začalo jednať ako s partnerom. Zdôrazňujem: ako s partnerom!

Výzvy Západu  o suverenite? Pokrytectvo, až to bolí

Treba robiť všetko pre zmierňovanie situácie. Západ, ktorý za ostatných dvadsať rokov napadol suverénnu Juhosláviu, suverénny Afganistan, suverénny Irak, suverénnu Líbyu atď., by mal teraz menej tárať o suverenite, pretože z toho srší také pokrytectvo, až to bolí; západní politici by sa mali skôr sústrediť na diplomatické rokovania s Ruskom a hľadať kompromis.

Drahí kolegovia z EÚ, dnes nie je čas na napínanie svalov; už by sa patrilo zapojiť aj rozum a snažiť sa predvídať aspoň jeden krôčik dopredu.

Mier!

Mapka: PANONIAN, zdroj Wikipedia

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     

Komentáre

Obrázok používateľa P.Guman
#1
Pavel Guman
02. marec 2014, 18:39

Na Ukrajine sa opäť a znovu ukázala práva tvár imperilizmu a jeho predĺžená ruka - imperialisti (politici, či už EU alebo USA, alebo organizácie ako CIA, alebo Al-Káida...), že sú schopní sa spojiť aj s predstaviteľmi fašizmu, vytvoriť im slúžiacu bábkovú vládu, aby dosiahli svoj hlavný cieľ - zisk. Ako na to už dávno poukazoval vo svojich dielach K.Marx.

A ešte títo "politici", ktorí neslúžia záujmom ľudí, velebia fašistov ako hrdinov a idú im klásť kvety na ich pamiatku do Kyjeva. A tí (obyvatelia Krymu,neozbrojení, protestujúci proti fašistom v Kyjeve), čo zomreli pod rukami ozbrojencov z Majdanu na ceste domov z Kyjeva, kde ich prepádavali, sú im ukradnutí, lebo tí neslúžili ich záujmom.

A, že podvodníci (imperilaisti) budú stále podvodníkmi, potvrdzuje aj nesplnenie dohody ukrajinskej opozície a predstaviteľov EU na jednej strane a prezidentom Ukrajiny na strane druhej o vytvorení spoločnej vlády.

Obyvatelia juhu a východu Ukrajiny robia správnu vec - postavili sa na ochranu svojich domov a rodín, na ktorú majú právo lebo eurofašisti sa im vyhrážajú likvidáciou. A požiadali aj o pomoc Rusko, preto, lebo súčasnu moc v Kyjeve neuznávajú a neveria jej.

Môže vzniknúť rovnaký scenár ako v Čečensku,( keď Čečenec zabíjal Čečenca, kvôli lojálnosti Moskve), že Ukrajinci sa budú zabíjať navzájom, a vznikne chaos, ktorý keď bude služiť imperialistom, tí ho budú podporovať - ako to už dávno vedel aj hore spomínaný K.Marx.

"natovci" (vojenská zložka slúžiaca cieľom imperializmu) na Rusko nezaútočia, len sa budú vyhrážať ....

A ešte k udalostiam z "vyvrcholenia" (streľby) tzv.revolúcie v Kyjeve tak ako vo všetkých "farebných revolúciach", keď sa objavia tajuplní ostreľovači, scenár je rovnaký, streľba na obidve strany, do davu, do policajtov, a potom obviniť z toho vládnu moc, a smer "Haag", ktorí vytvorili tiež imperialisti..... a neustále oháňať sa humanizmom...

 

                                                                      

Obrázok používateľa ľavičiar
#2
Ladislav Hvižďák
04. marec 2014, 19:00

Ďakujem Vám pán Blaha za tento článok. Vidím, že medzi našími smerákmi sú aj ľudia, ktorým to myslí a nepreberajú hlúposti našich analytikov a platených členov 5. kolony zo západných centrál. Dúfam, že Vás k tomuto článku nepomklo to, že ste možno neboli vybratý na kandidátku na eurovoľby.

Obrázok používateľa ľavičiar
#3
Ladislav Hvižďák
04. marec 2014, 19:03

Ďakujem Vám pán Blaha za tento článok. Vidím, že medzi našími smerákmi sú aj ľudia, ktorým to myslí a nepreberajú hlúposti našich analytikov a platených členov 5. kolony zo západných centrál. Dúfam, že Vás k tomuto článku nepomklo to, že ste možno neboli vybratý na kandidátku na eurovoľby.

Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama