Kríza, ktorá vyvolala polemiku

Počet zobrazení: 4870

Dovoľte mi, aby som zareagovala na článok, ktorý publikoval pán Eduard Šebo v Slove 28. marca 2018 pod názvom Čo nás priviedlo k marcovej politickej kríze? Dovolím si skonštatovať, že takmer každého ovplyvnila hektická atmosféra na Slovensku. Mnohí sme si položili tú istú rečnícku otázku ako samotný autor. A hoci nepôsobím v hlavnom meste, ale v regióne na severovýchode Slovenska, chcela by som sa vyjadriť, ako krízu  vnímajú občania, ktorí nestáli počas týchto dní na námestiach, ako ju vnímajú tí, ktorí nie sú spojení so žiadnym kapitálom či s oligarchami.

Hneď v úvode sa musím zastať pána poslanca Ľuboša Blahu, ktorého kriticky hodnotil pán Eduard Šebo. Podľa mňa pán poslanec objektívne hovorí o majdanizácii Slovenska. Kto žije na východe Slovenska, dobre vie, čo sa udialo na Ukrajine a že podobný scenár sa začal uplatňovať aj u nás. To nie je náhoda, to je premyslený a účelový proces. Protestné pochody, ktoré gradujú každý týždeň, sú spojené s mnohými mimovládnymi organizáciami. Položme si otázku, či sú vôbec apolitické, hoci by mali fungovať na občianskom princípe. Aj o tom hovorí Ľ. Blaha. O niektorých mimovládkach, ktoré sú financované určitými vplyvnými skupinami, hovorí aj  E. Šebo. Pre ilustráciu dodávam, že v uliciach sa prezentujú predstavitelia kultúrnej verejnosti, stredoškoláci, ktorí sú vraj iniciátormi protestov. Ale div sa svete, niektorí z nich majú veľký problém presne zadefinovať svoje požiadavky. Nechcem o nikom pochybovať, ale pokiaľ viem, o čo ide, nepoužívam dopredu pripravený konspekt alebo presne napísaný text, ktorý sa prečíta. Patrím ku generácii, ktorá zažila rok 1989. Spomínam si na patetický prejav pána herca, ktorý si myslí, že práve on dokáže morálne zmobilizovať masy. A robí to aj teraz. Preto tak trochu irónie zo strany pána poslanca na adresu pochodov je podľa mňa na mieste.

Osobne nesúhlasím s názorom pána E. Šeba, ktorý kritizuje názor Ľ. Blahu na úlohu pána prezidenta v čase krízy. Je úplne jasné, že Prezidentský palác doslova prilieval olej do ohňa a rozpútaval vášne medzi občanmi Slovenska. Každý, kto sledoval jeho vystúpenia, si všimol, že v súvislosti s menovaním vlády, ale aj predtým, keď nálady ľudí gradovali, sa pohyboval na hrane zákona. Preto si myslím, že pán poslanec správne, kriticky pomenoval úlohu prezidenta v čase krízy. 

Okrem toho ešte jedna poznámka, ktorá sa týkala socialistov, liberálov a predstaviteľov konzervatívnych subjektov. Pán Blaha podľa mňa objektívne hodnotí, že v konečnom dôsledku sa liberáli a konzervatívne subjekty nezhodnú ani ideovo, ani politicky. Sú hodnotovo úplne odlišní. Aj teraz to máme možnosť vidieť: sulíkovci sa netaja tým, že zvelebujú trh a zastrájajú sa občanom, že im oklieštia sociálne benefity, ktoré na Slovensku máme vďaka vláde o odborom. Z takejto situácie, kde je časť občanov v uliciach, profituje krajná pravica, ktorá čaká na svoju príležitosť, o ktorej náraste hovorí aj poslanec Blaha a upozorňuje na toto veľké nebezpečenstvo. V krátkej poznámke na obhajobu ľavice musím konštatovať, že Smer-SD v minulom roku prijal program, ktorý je ľavicovejší a ktorý sa orientuje viac na ľudí práce, na robotníkov, ktorých okrem iných oslovuje aj Ľuboš Blaha. A v ostatnom čase veľmi razantne hovorí o boji proti korupcii aj smerom do vlastných radov aj nový premiér Peter Pellegrini. Nebude to jednoduché, lebo korporatívny kapitalizmus sa vždy spája s prejavmi korupcie, o ktorom tiež hovorí Ľuboš Blaha.

Možno sa mýlim, ale musela som sa podeliť o názory občanov, ktorým rovnako leží na srdci osud Slovenska ako tým, čo stáli na námestiach. Aj my chceme pokojné, sociálne a ekonomicky silné Slovensko.

Autorka, PhDr. Edita Oláhová, Stará Ľubovňa

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984