Reklama
Reklama

Konšpiračné teórie a pravdy

Počet zobrazení: 2529

Občana Veľkej Británie, predtým Ruska, Sergeja Skripaľa otrávila ruská tajná služba ruským jedovatým plynom – toto tvrdenie vyslovené premiérkou Veľkej Británie sa vydáva za „svätú pravdu“. Pritom o uvedenom tvrdení nebol dodnes predložený jediný technický či materiálny dôkaz. Napriek tomu jej tvrdenie podchytili všetky krajiny Európy a USA a na základe neho prijímajú voči Rusku sankcie, najmä na diplomatickom poli. Prečo nikto verejne nespochybní uvedenú správu ako „konšpiračnú teóriu“, ako výmysel?

Za organizáciu politickej krízy na Slovensku po vražde novinára Kuciaka môžu stáť Sorosove nadácie a mimovládne organizácie – toto tvrdenie bývalého slovenského premiéra prezident Kiska okamžite označil za konšpiračnú teóriu. Chytili sa ho vzápätí ďalší politici, médiá, takzvaní politickí analytici a úplne vážne, ale aj ironicky a sarkasticky, ho zneužili na diskrimináciu všetkého a všetkých, čo by Ficovo tvrdenie chceli podporiť. Zaúčinkovalo to tak dokonale, že dokonca nová nastupujúca ministerka kultúry nevydržala tlak a ospravedlnila sa za predchádzajúci súhlas s Ficovým názorom. Pritom o Sorosových aktivitách a pôsobení jeho organizácii po celom svete, za jeho peniaze, už doteraz investigatívni novinári, spisovatelia i bývali politici popísali toľko strán, že by to vytvorilo celkom solíu knižnicu.

Iste si mnohí ešte pamätajú, ako predkladal minister zahraničia USA Colin Powell dôkazy o chemických a jadrových zbraniach v Iraku, za vlády Saddáma Husajna. A akou ohromnou hrozbou boli tieto zbrane pre celý svet. Dôkazy, zverejnené pred televíznymi kamerami a vysielané po celom svete, poslúžili vzápätí ako zámienka na bombardovanie Iraku, na agresiu voči tejto krajine, na chytenie a zabitie jej čelného politika. Nazvať túto zámerne pripravenú lož za konšpiračnú teóriu je z pohľadu dopadu na osudy miliónov Iračanov nielen slabé, ale aj necitlivé a trestuhodné. Bola to vyslovene lož toho najväčšieho kalibru. A vyzerá to tak, že všetka lož, ktorá bola použitá a všetci, čo ju použili, sú „zabudnutí“ a je im „odpustené“. Podobná metóda sa dodnes naďalej používa v politike niektorých krajín.

Keď USA a ich spojenci šli „trestať“ Líbyu a jej vodcu Muammara Kaddáfího za ich „správanie“, okrem USA sa z európskych krajín najviac angažovalo Francúzsko. Jeho predstavitelia boli najhorlivejší a najnetrpezlivejší na prijímanie vojenských opatrení, jeho letectvo patrilo medzi najaktívnejšie pri leteckých úderoch na Líbyu. Už vtedy vyslovovali niektorí novinári, pozorovatelia i politici domnienky, že Francúzsko sa snaží čo najskôr odstrániť Kaddáfího, pretože prezident Nicolas Sarkozy dostal od neho peniaze na svoju predvolebnú prezidentskú kampaň. Samozrejme, oficiálne médiá i politici zo spojeneckých krajín odvrhli tieto správy ako „konšpiračné teórie“. Ukazuje sa ako vysoko pravdepodobné, že to bola pravda, že bývalý francúzsky prezident dostal od Kaddáfího peniaze. Preto ho dnes opäť vyšetruje polícia.

Uvedené fakty neukazujú len na účelovosť tvrdení médií, ktoré sú v rukách súkromných vlastníkov. Takáto mediálna prax ukazuje na predajnosť svedomia časti novinárov a redaktorov, na predpojatosť ďalších z nich i na neodbornosť. Čím ďalej tým viac sa spochybňuje objektívnosť médií ich vlastným fungovaním a činnosťou.

Praktická činnosť politikov ukazuje na podlosť niektorých z nich, ktorí dokážu objednať či nariadiť aj smrť svojich bývalých „priateľov“. Tak dokážu obetovať aj občanov svojich krajín, ich dôveru, dokážu obetovať pravdu o súčasnosti i pravdu o minulosti, z ktorej vyšli ako potomkovia svojich rodičov i prarodičov.

Všetky klamstvá, dezinformácie, nepravdy, polopravdy, všetka premyslená manipulácia s verejnou mienkou sa deje zámerne. Popliesť ľudí, pomýliť ich, spochybniť dôveru ku všetkému, uveriť v to, čo sa opakuje najčastejšie a najintenzívnejšie. Takto urobiť z občanov, z ľudí, buď poslušné „stádo“, alebo ľahostajnú, pasívnu masu, ktorá bude prijímať všetko, čo si zaumieni skupinka najbohatších a najmocnejších na svete i v jednotlivých krajinách. A tým nejde o ľudí, tým ide len o ich peniaze, bohatstvo, kapitál, ktorým uskutočňujú svoju moc.

Sme toho svedkami i účastníkmi. Nielen celosvetovo a celoeurópsky, ale aj u nás na Slovensku.

Priemer: 4.7 (53 hlasov)
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama