Reklama
Reklama
Počúvanie je nové čítanie

Konečne nielen prázdne gesto

Počet zobrazení: 3403
„Vždy budeme malým národom, no pokiaľ si budeme chrániť svoju pravdu a hodnoty, nikdy nebudeme bezmocní. Nie moc, ktorá je pominuteľná, ale duch, ktorý pretrváva – to je naša cesta, náš zmysel, náš osud.“     

VLADIMÍR MINÁČ

Už som si akosi zvykol na prázdne gestá a sľuby u našich politikov. Občan volič je poväčšine pre nich zaujímavý viac-menej len pred voľbami a potom sa už riešia iba stranícke a osobné záujmy. Samozrejme, v televíznych či rozhlasových diskusiách sa naši vyvolení vždy, žiaľ, len slovami a gestami predbiehali, komu viac záleží na Slovensku a jeho občanoch. Aj preto som s určitým napätím očakával rokovanie najvyšších predstaviteľov štátov EÚ o utečencoch, o tom, či opäť neskloníme hlavu a nepostavíme sa do pozoru pred väčšími a ekonomicky mocnejšími krajinami. Vyhlásenie nášho premiéra o tom, že Slovensko nebude podliehať žiadnym povinným kvótam o prijímaní utečencov, ma plne  uspokojilo.

Tak ako pre drvivú väčšinu tých, čo píšu do Nového slova, sú slová solidarita, sociálnosť či socializmus aj pre mňa doslova posvätné. Rovnako viem aj to, že keby tieto hodnoty fungovali vo svete, tak dnešný život na tejto zemeguli by vypadal úplne inak. Solidarita a sociálnosť však nesmie ohroziť bezpečnosť a životnú úroveň žiadnej krajiny, či už je veľká alebo malá. A som rád, že nielen Robert Fico, ale i ďalší predstavitelia štátov si to na rokovaní plne uvedomili. Aj preto neviem pochopiť stanovisko niektorých aliancií či novinárov, ktorí to, čo náš premiér dosiahol, spochybňujú, resp. sú z tohto výsledku sklamaní. Je to nielen to naše malé víťazstvo, ale predovšetkým zachovanie svojej identity, zvrchovanosti a národnej hrdosti. EÚ je pre ďalší rozvoj Slovenska nesmierne dôležitá, ale nikto by nás nemal donútiť zameniť spoluprácu za príkazy, rovnocennosť za poníženosť, svoje záujmy a hrdosť za bezbrehú poslušnosť. Viem, že v dnešnom ekonomicky a politicky odlišnom svete nie je pre krajinu, akou je Slovensko, vôbec jednoduché zachovať si svoju tvár a presadiť vlastné záujmy. O to viac treba oceniť dosiahnutý výsledok nášho premiéra a ďalších krajín z V4. Je to dobrý krok aj signál do budúcnosti nielen Slovenska, ale aj celej EÚ.

Nechcem vyvolať na môj názor o kvótach utečencov z Afriky, žiadnu diskusiu či polemiku. Skôr by ma potešilo, keby sa pripravil podporný list pre Roberta Fica, podpísaný ľavicovými osobnosťami Slovenska, ktorých nie je málo. Myslím si, že tu by sme sa mohli vysloviť veľmi jasne, dôrazne a jednotne. Tu by sme mali  vyjadriť plnú podporu tomuto úspešnému kroku. Toto je naša parketa, naša ideovosť, naše presvedčenie, naša cesta. Kto iní, ako ľavicoví intelektuáli Slovenska by to mali spraviť? Viem, že náš premiér nie je na takéto stanovisko odkázaný, ale naši občania by mali počuť aj náš názor.

Keď sme sa vedeli kriticky vyjadriť k postoju prezidenta SR k oslavám 70. výročia ukončenia najstrašnejšej vojny v dejinách ľudstva, malo by byť doslova našou povinnosťou, zaujať stanovisko aj ku kroku a dosiahnutému výsledku Roberta Fica a vlády SR. Či sa tak stane alebo nie to, samozrejme, neviem, ani to neovplyvním týmto mojím názorom. Čo však môžem spraviť, je vysloviť jedno veľké a úprimné poďakovanie premiérovi a vláde SR. Vladimír Mináč by bol na tento krok určite hrdý.

Ilustračné foto: Peter Krákorník

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa PeterPeter
#1
Peter Krumpál
29. jún 2015, 11:06

Dobrý deň.

Plne súhlasím s autorom článku.

Len by ma zaujímalo, či by sa mohol prihlásť s odôvodnením, ten, kto tomuto článku dal nižšiu známku a prečo.

 

Obrázok používateľa Palo
#2
Pavel Novota
29. jún 2015, 14:45

Súhlasím s autorom, že ak by solidarita, solidárnosť či socializmus neboli len verbálnymi frázami, že by to na svete vyzeralo inak.

Nehodnotil som tento článok, tak že znížené hodnotenie nie je odo mňa. K tejto reakcii ma priviedlo vyjadrenie pána Krumpála. 

Oceňujem, postoj pána Fica vo veci kvót utečencov, ale nejakú ľavicovosť v ňom nevidím. Kvóty utečencov odmieta v podstate celá parlamentná opozícia. 

http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/359282-opozicia-kvoty-pre-utecencov-odmieta-spolocne-riesenie-nema/

 

Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Najčítanejšie

Idioti v politike
Esencia cynizmu a pokrytectva
Budíček spoza Dunaja
OSN – dítě války
Kto sa smeje naposledy
Matovičove referendá
Návrat posolstva Novočerkaska
Trumpov „mierový kšeft“ na arabskom bazáre
Budíček spoza Dunaja
Vrtieť Justitiou
V čom spočíva „zlo“ Bieloruska?
Kam až môže klesnúť verejná morálka?
Ako Slovensko prichádza o verejnosť
Pod rúškom tma
Naše dejiny nedôvery
Ako vyriešiť konflikt v Bielorusku?
Reklama
Reklama
Reklama