Reklama
Reklama

Komu sa ospravedlniť a komu nedať priestor

Počet zobrazení: 4436

Prejav predsedu Oblastného výboru SZPB Bratislava pri príležitosti kladenie vencov k 71. výročiu oslobodenia Bratislavy. Titulok Slovo.

Hannibal ante portas! Ozývali sa vystrašené výkriky medzi obyvateľmi Ríma nanjar 211 pred naším letopočtom.

Hannibal je pred bránami! Mali sme hlasnejšie kričať aj my, keď vodca pofidérnej strany zaujal kreslo župana v meste, ktoré sa stalo pred 72 rokmi srdcom protifašistického povstania.

Ale čo môžeme povedať dnes, po voľbách do Národnej rady? Keď vyholení chlapíci, ktorí ešte hajlovali našich v uliciach v gardistických uniformách a teraz sa rozdrapujú v poslaneckých laviciach hádam aj s revolverom za opaskom napriek tomu, že naším demokratickým systémom očividne pohŕdajú?

p1190138_2.jpg

V tento deň sa môžeme v prvom rade ospravedlniť siedmim tisícom sovietskych vojakov ležiacim na Slavíne, pred ktorými pred 71 rokmi utekala ľudácka vláda. Môžeme a musíme sa ospravedlniť našim rodičom a starým rodičom, odbojárom za to, že hnedokošeliari sú tu späť, pričom ani nemuseli dobýjať bratislavské brány. Tie sme im sami pootvorili.

Volebné výsledky novodobej HSĽS, to nie je iba prejavený vzdor v tzv. hladových dolinách proti nedostatočnej sociálnej politike štátu, ako sa niekedy nesprávne zjednodušuje. Aj vyše štyri percentá voličov v Bratislave jej dali svoj hlasy.

Nie sú to len tzv. protestné hlasy, lebo protestovať mohli voliči aj prostredníctvom ďalších dvoch desiatok politických strán. Ale oni si vybrali práve túto, lebo ich fascinuje pravicový radikalizmus, myšlienka vlády pevnej ruky, xenofóbia, rasizmus, šírená nenávisť voči Rómom a najnovšie proti migrantom. Mylne veria, že z večera do rána sa dajú vyriešiť všetky problémy Slovenska.

Pritom mnohí politici, ktorí sa vyhlasujú za najväčších demokratov, priznávajú, že s kotlebovcami rokovali a teraz tápajú, nevedia k nim zaujať jednoznačný postoj tak, ako to urobil napríklad prezident Andrej Kiska´a ako sa to robí v iných demokratických krajinách. Oni im naopak sľúbili funkcie v najcitlivejších parlamentných výboroch.

Mladí bratislavskí aktivisti, ktorí už niekoľko rokov organizujú protifašistické podujatia – a my, odbojári, sa k nim pridávame – majú jednoduchý slogan: S náckami sa nebavíme!!!

Terajšieho primátora Bratislavy na týchto akciách zatiaľ ešte nikto nevidel. Má asi iné starosti. Vlani, krátko po oslavách 70. výročia víťazstva nad nacizmom, zrušil bezplatnú MHD pre deti priamych účastníkov protifašistického odboja, dnes už v dôchodcovskom a preddôchodcovskom veku, ktorí prevzali ideovú štafetu po svojich rodičoch.

V takejto zložitej povolebnej situácii, v predvečer tohtoročných osláv si nechal pán Nesrovnal mestským zastupiteľstvom toto rozhodnutie odobriť. Pritom ostatným kategóriám, vrátane rodinných príslušníkov v širšom zábere, toto zvýhodnenie obnovili. Mnohí odbojári to cítia ako facku.

Hannibal ante portas! Tento staroveký vojvodca Rím napokon nikdy nedobyl.

My však Kartágincov už máme v meste. Kedy ich zase vyženieme???

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama