Kolotoč okolo majetkových daní sa rozbieha

Počet zobrazení: 2869

Daňami z nehnuteľností skúšajú „Obyčajní ľudia“, kam až môžu zájsť, čo občan znesie v oblasti daňového zaťaženia. Vláda pripravuje daňovú reformu, ktorej základom má byť daňový mix s väčším dôrazom na majetkové dane. To by bolo správne, keby v podstate nešlo o zvýšenie dane z nehnuteľnosti. Ministerstvo financií deklaruje zavedenie „progresívneho zdaňovania a väčšiu spravodlivosť“ pri daňovo-odvodovom zaťažení. Toto sú výrazy z ríše rozprávok, veď problémom je už len predstava úprimnosti takéhoto postupu. Jednostranne pravicovo orientovaná vláda Igora Matoviča, zložená z konzervatívcov a liberálov, predsa nikdy nepristúpi na výraznejšie progresívne zdanenie majetných vrstiev obyvateľstva. Je viac ako naivné si myslieť, že vláda, čo i len v náznaku, pristúpi na ľavicové riešenia v daňovej oblasti a prispeje k väčšej transparentnosti a sociálnej vyváženosti daní.
 

Problémom sa stáva daň z nehnuteľnosti

V tejto oblasti sa dlhodobo prejavuje nespravodlivosť v zdanení majetkov, keď sa v podstate paušálne platí za metre štvorcové bez ohľadu na to, kde nehnuteľnosť stojí, kedy bola postavená a s akými obstarávacími nákladmi. Tak v podstate chudobný majiteľ môže platiť vyššiu daň ako solventný podnikateľ. Mala to odstrániť cenová mapa, kde by bolo práve toto zohľadnené. Žiaľ, ani za takmer desať rokov od pôvodného zámeru k tomu nedošlo a tak skoro ani nepríde. Vzhľadom na zloženie tejto vlády je nepravdepodobné, aby bola  vytvorená a schválená cenová mapa do konca jej funkčného obdobia bez ohľadu na to, či to bude do roka a či do troch.
 

Nebezpečné pokusy ministra financií

Daň z nehnuteľnosti sa stáva nástrojom tejto vlády na ďalšie ožobračovanie ľudí. Úplne prvý návrh Eduarda Hegera z OĽaNO počítal so zdaňovaním bytov a domov vo výške 1,6 percent z trhovej ceny! Pri bežnom trojizbovom bratislavskom byte by ste zaplatili okolo 2 800 eur a prešovskom 1 600 eur ročne! Mnohých ľudí, nielen dôchodcov, by to odrovnalo a mohli by sa stať bezdomovcami, či žiť v kuticiach.

Tento extrémne asociálny návrh je, našťastie, už minulosťou. Pod tlakom verejnosti sa to zmietlo zo stola a daňové zaťaženie nehnuteľností sa má údajne zmierniť. Daň sa má zvýšiť „len“ troj- či štvornásobne oproti súčasnosti, pričom bude aj tak odvodená nie od nadobúdacej, ale od súčasnej trhovej ceny, ktorá je 70- až 140-krát vyššia, ako pôvodná.
 

Len pre pamäť, ako to bolo s bytmi za socializmu

Doteraz najsociálnejším systémom bol nesporne socializmus. Cielene a komplexne sa staral najmä o mladé rodiny, cez intenzívnu bytovú výstavbu /ročne sa priemerne stavalo až 34 000 bytov/, práca bola nielen právom, ale i povinnosťou, bolo dostatok jaslí i škôlok, školstvo a zdravotníctvo bolo na tú dobu na pomerne vysokej úrovni.

Ako to bolo konkrétne s bývaním? Za socializmu, pred rokom 1989, bol dostatok cenovo dostupných nájomných, prípadne družstevných bytov. Po prevrate v novembri 89 sa štát, /a následne mestá i obce/ zbavoval majetku, o ktorý sa mal starať, a tak si mohli bežní občania kúpiť byt, podľa Havla králikáreň, za 30 až 60 tisíc korún /v súčasnej mene za 1 000 či 2 000 eur/. Občania získali skutočnú hodnotu, keď dnes má takýto byt trhovú cenu od 70 000 do 160 000 eur podľa toho, v ktorom meste či obci sa nachádza.

Zbavili sme sa nájomných bytov a dnes mladé rodiny nemajú kde bývať. Napríklad len v Bratislave chýba okolo 4 000 bytov s regulovaným nájomným. Pre ilustráciu úbohosti stavu v bývaní treba pripomenúť, že v súčasnosti na Slovensku tvoria nájomné byty z celkového bytového fondu len 6 percent, ale napríklad v susednom Rakúsku až 41 percent. Tak čo poviete na tento „sociálny“ štát?

Podobne je to i s rodinnými domami. Aby som nehovoril do vetra, uvediem môj osobný príklad. V roku 1981 som si ako 29-ročný svojpomocne postavil rodinný dom na pôžičku 180 000 korún a z úspory 20 tisíc. Nadobúdacia cena teda bola 20 .000 korún (čiže 6 666 eur). Dnes, po štyridsiatich rokoch, má tento bežný rodinný dom trhovú hodnotu tiež 200 000, ale eur! Takúto možnosť mali a aj ju využili desaťtisíce mladých rodín.

Ak sa vrátim k dani z nehnuteľnosti, tak to pre mňa znamená, že budem vďaka súčasnej vláde platiť za svoju prácu a prácu celej rodiny, za uskromňovanie, stovky eur, minimálne štvornásobne viac ako doteraz.
 

Platiť by mali tí, čo na to majú

V daniach by bol potrebný úplne opačný prístup, ako presadzuje vláda Matoviča. Chcelo by to zníženie daní a odvodov zamestnancov i živnostníkov a, naopak, výrazné progresívne zdanenie skutočne vysokých príjmov. Pri nehnuteľnostiach tieto zdaniť výrazne vyššou daňou, podľa ich hodnoty a umiestnenia. Je predsa rozdiel medzi panelákovým 40-ročným bytom a nadštandardným bytom v Bašternákovom či inom luxusnom komplexe, podobne ako medzi dvoj-, trojgeneračným rodinným domom a luxusnou vilou pod Slavínom či haciendou pod Tatrami alebo či na Donovaloch.
 

Ožobračovanie ľudí nezastaví nič, len predčasné voľby

Celý rok od jej nástupu sa presviedčame, že táto nekompetentná vláda nerieši problémy občanov, ale stará sa len o seba a svoje kšefty. Dôkazom je aj boj s pandémiou a súčasná vládna kríza. Vláda deštruuje právny a sociálny štát, obmedzuje slobodu a demokraciu, zlyhala v boji s Covidom-19 a pri odškodnení občanov. Aj v príprave reformy daní sa preukazuje jej protiľudovosť.

koalicia21_843.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Väčšina ľudí  /53 percent/ už pochopila, že Slovensku nepomôže odchod premiéra, ktorému nedôveruje až 73 percent občanov, ani rekonštrukcia vlády, v ktorej sa prejavujú nie programové, ale neprekonateľné osobnostné rozpory, neschopnosť spolupráce, vzájomné osočovanie a vydieranie. Rozseknúť to má v najbližších dňoch ten, čo to celé zavinil, Igor Matovič. Ako to pôjde, naznačil už v nedeľu na svojej „plačovke“. Oznámil tvrdú pomstu rebelom z koalície. Trvá na odchode Sulíka z vlády a „prijíma“ demisiu Kolíkovej z funkcie ministerky spravodlivosti, Šeligu ako podpredsedu parlamentu a Cigánikovej ako predsedníčky výboru. Pri posledných dvoch akosi nepochopil, že on s Národnou radou nič nemá, ale tomu sa pri jeho povahe nemožno čudovať. Zároveň triumfálne povedal, ak sa to zrealizuje, tak odíde z funkcie premiéra a zostane vo vláde. Nie je to ani ryba, ani rak, keď ON bude de facto naďalej riadiť vládu. Preto očakávať pozitívny posun vo vládnutí, a to aj v oblasti daní, by bolo naivné. Jediným reálnym riešením problémov Slovenska sa tak javí referendum a následné predčasné parlamentné voľby.

Nie som naivný a neočakávam žiadnu ideálnu či sociálnu vládu, ale nič nemôže byť horšie, ako táto – vláda zla! Ak teda niekto chce skutočnú pozitívnu zmenu, musí preto i niečo urobiť.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984