Reklama
Reklama

Kollár a Perný opäť provokujú

Počet zobrazení: 3772

Po tom čo minulý rok duo vydalo multižánrový album Theatrum mundi, tento rok prišli hudobníci s oveľa skromnejšími ambíciami v podobe EP Kontrakultúra!, ktorým nadväzujú na iné spoločensky angažované EP Love Revolution, vydané v ešte zime 2013.

kontrapunkt_lukas_perny.jpg

Kontrakultúra! je opäť kombináciou Miloslavovho pesničkárstva a Lucasovej účinnej rytmiky. Autori opäť kráčajú vlastnou cestou mimo aktuálnych a opočúvaných trendov a neboja sa reflektovať aj nepopulárne spoločenské témy.

EP MILOSLAV KOLLÁR & LUCAS PERNY : KONTRAKULTÚRA!

Podľa autora Miloslava Kollára, si skladba Hej hejter všíma nezdravý dopad modernej kyberkultúry na ľudské správanie, kde konštruktívnu osobnú diskusiu nahrádzajú anonymné on-line útoky. Autora inšpirovala masívna internetová kampaň, ktorej obeťou sa stal jeho spoluhráč, a po uverejnení živej verzie piesne čiastočne aj on sám. Skladba vznikla ešte pred zverejnením protihejterskej iniciatívy Povedz Mi To Do Očí, a jej primárnym cieľom je poukázať na kyberšikanu, ktorej obeťou sa môže stať ktokoľvek z nás.

 ŽIVÉ VIDEO HEJ HEJTER

Hrdina si iba z tvojich web stránok, v reále si plachý ako baránok.
V električke odo mňa sa odvrátiš, na siete však píšeš o mne roráty.
Chytáš pero, len keď zlosť si zavelí, myslíš, že si frajer, no si zbabelý.
Súdiš ma len, keď sa chrbtom otočím, tak buď chlap a povedz mi to do očí.
REF: Heeej hejter, skús byť aj za a nie len proti.
Z druhých robíš hlúpych bláznov, sám sa berieš s tvárou vážnou.
Nenávisť ti nedá náskok, svet vieš zmeniť iba láskou.

Urban creativity s citáciou Kraftwerku je reakcia na novú módnu vlnu tzv. yuccies – young urban creatives. Kollár s Perným ju vnímajú ako hnutie cynických urbánnych kariéristov, sústredených na konzum a neochvejne presvedčených o  vlastných kvalitách. Rozhodli sa reagovať paródiou inšpirovanou nemeckou elektronickou avantgardou.

Tretia skladba je satirickou reakciou na fenomén tzv. Bratislavskej kaviarne. Podľa Kollára song nie je útokom na hlavné mesto, a už vôbec nie na kaviarne, autori toto pomenovanie využili ako symbol nekritického prijímania informácii iba z určitého názorového spektra, spojené so zosmiešňovaním a urážaním oponentov a pranierujú nútenú názorovú nivelizáciu, takú neslávne známu z minulosti. Skladba si berie za cieľ samozvaných intelektuálov s monopolom na pravdu, zaznie v nej však aj nepriama kritika krčmových filozofov.

ŽIVÉ VIDEO BRATISLAVSKÁ KAVIAREŇ

Bratislavská kaviareň, o nej všetci vravia len, že v nej všetka múdrosť leží skrytá
Bratislavská kaviareň o nej všetci vravia len, že len tam na lepšie časy svitá
Obrátený kabát visí na klinci, radšej pijem si v Staničnom hostinci, tečie mi tam hrdlom rum a kola, múdrosť prichádza občas aj zdola.
V Bratislavskej kaviarni viac svoj život nemárni, bohatí chudobní duchom budú,
V Bratislavskej kaviarni viac svoj život nemárni, choď počúvať radšej múdrosť ľudu
Bratislavská kaviareň o nej všetci vravia len, že v nej znie jediný správny názor,
Bratislavská kaviareň, to v nej pravdu vravia len a keď myslíš inak, tak si blázon. Postojmi keď obleky si nezískam, zachráni ma vždy Staničná hostinská, po pive vždy guráž do mňa vstúpi, robotník nemusí byť vždy hlúpy.
V Bratislavskej kaviarni viac svoj život nemárni, tam musíš byť
rovnaký, nie iný
V Bratislavskej kaviarni viac svoj život nemárni, viac než slová vážia tvoje činy
V Bratislavskej kaviarni viac svoj život nemárni, bohatí chudobní duchom budú,
V Bratislavskej kaviarni viac svoj život nemárni, choď počúvať radšej múdrosť ľudu

Záver patrí verzii slovenskej hymny – nahranej s indickou sitar a africkou funkovou rytmikou. Duo sa zhodlo, že táto nahrávka dokazuje, že akákoľvek hudba, dokonca aj hymna, vychádza zo spoločných archetypov, a preto nemá kultúry rozdeľovať, ale naopak, spájať.

Nové EP (podobne ako všetky vydané platne) zverejňujú hudobníci zadarmo a oficiálne na Youtube. Chcú tak šíriť osvetu a vzdor proti jednorozmernému mysleniu.

Miloslav Kollár: „Piesne na novom EP nemajú v úmysle nikoho osočovať ani obracať na iný svetonázor, sú len satirou, ktorá snáď pomôže poslucháčovi, aby sa nad niektorými problémami súčasnej spoločnosti aspoň chvíľu zamyslel.“

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa Sinibaldi
#1
Francesco Sinibaldi
17. august 2015, 17:50

Matinale timidité.

 

Comme l'accent

qui rime le calme

de l'éternité, et

quand le rêve

frémit pour

les délicates voix,

je réside silencieux

dans les tendres

poésies.

 

Francesco Sinibaldi 

Reklama
Wellneo Gymbit Vibroshaper
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama