Kniháreň – október 2018

Počet zobrazení: 2514

Jozef Banáš: Prebijem sa! Štefánik. Muž železnej vôle | Miroslav Londák, Slavomír Michálek a kolektív: Dubček | James Mace Ward: Jozef Tiso: Kňaz, politik, kolaborant | Albert Kasandra: Současná africká sociální a politická filosofie. Trendy, debaty a výzvy | Igor Daniš: Idyla


banas_stefanik.jpgJozef Banáš: Prebijem sa! Štefánik. Muž železnej vôle


Po takmer sto rokoch vychádza komplexný román o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi.
Jozef Banáš sa v obsažnom diele pokúša odhaliť najväčšie tajomstvá spojené so Štefánikom a jeho dobou.
Stál za jeho smrťou Beneš? Bol Štefánik slobodomurár? Kto v skutočnosti vyhlásil Česko-Slovenskú republiku? Bol viac čechoslovakistom alebo Slovákom? Čím imponoval ženám a prečo sa neoženil?
V knihe Prebijem sa! Štefánik sa dozviete aj to, aký svetový rekord vytvoril a či sa stretol s Dubčekom. Prečítate si, o čom hovoril s Tolstým a prečo necestoval Titanicom, hoci to bolo v pláne, dozviete sa o stratenom zlatom poklade ruského cára aj o tom, prečo nemecké tajné služby financovali ruských boľševikov.
Milan Rastislav Štefánik dokázal nepredstaviteľné. Chlapec zo zabudnutých kopaníc Horného Uhorska sa presadil priamo v Paríži – centre vtedajšieho sveta.
Mladík z chudobnej rodiny neznámeho národa sa stal hvezdárom a generálom svetovej mocnosti. Čím sa motivoval a kde čerpal železnú vôľu siahať vždy až na dno síl? Aj o tom je beletrizovaný príbeh najvýznamnejšieho muža slovenského národa.
Ikar 2018, 472 strán
 

dubcek-kniha.jpgMiroslav Londák, Slavomír Michálek a kolektív: Dubček


Alexander Dubček patril v roku 1968 k najznámejším a najpopulárnejším politikom v Európe. Bol ikonou československej jari a pre obyvateľov socialistického Východu aj kapitalistického Západu stelesňoval predstavy o inom, lepšom a dôstojnejšom živote. V Československu sa po dlhom čase objavil politik, ktorý dokázal spájať spoločnosť. Podobne ako pred ním Tomáš Garrigue Masaryk aj A. Dubček zosobňoval optimistické očakávania týkajúceho sa budúceho vývoja. Dubček bol typickým dieťaťom komunistického hnutia prvej polovice 20. storočia. Nepoznal lepšiu alternatívu ako socializmus a jeho výchova v duchu tohto ideálu bola úplná. Nebol však intelektuálom a nádeje, ktoré vkladal do komunizmu, boli jednoduché a pragmatické. Jeho predstavy neprekračovali víziu poctivého a pokojného života bez ekonomickej neistoty. Nikdy sa nesprával ako dogmatický „sekerník” volajúci po fyzickom zničení ideologických nepriateľov. Naopak mal povesť „slušného človeka”, ktorý radšej diskutoval, ako diktoval. Ako sa ukázalo, bola to zároveň výhoda aj slabina. Skutočnosť, že sa v roku 1968 snažil socializmus v Československu chrániť, a nie zničiť, že v jeho živote chýbajú gestá otvoreného vzdoru a že sa nikdy nestal súčasťou antikomunistického disentu, sa dnes považuje za dôvod na historické odsúdenie.
Veda, Historický ústav SAV 2018, 532 strán
 

ward_tiso.jpegJames Mace Ward: Jozef Tiso: Kňaz, politik, kolaborant
 

James Mace Ward vo svojom diele podáva komplexný obraz Jozefa Tisa, jednej z narozporuplnejších postáv európskych dejín 20. storočia. Zaoberá sa jeho rokmi štúdia za kňaza rímskokatolíckej cirkvi, vstupom na politickú dráhu, angažovanosťou na úrovni československej politiky až po funkciu hlavy Slovenského štátu.
Ward sa nevyhýba ani najkontroverznejším kapitolám Tisovho života – predovšetkým jeho vojnovému spojenectvu s nacistickým Nemeckom a zodpovednosti za vyvlastnenie, deportácie a napokon aj vraždenie slovenských židov. Zachytáva Tisa ako človeka presvedčeného o poslaní katolicizmu, vášnivého nacionalistu a chladne uvažujúceho politika, odhodlaného chrániť svoju reputáciu aj manévrovací priestor.
Publikácia je prvým hĺbkovým rozborom života tejto rozporuplnej osobnosti z inej ako slovenskej perspektívy. Na rozdiel od predchádzajúcich životopiscov J. M. Ward uprednostnil chronologický prístup, ktorý priniesol mnohé prekvapenia.
Slovart 2018, 420 strán


kasanda_africka_filozofia.jpg
Albert Kasandra: Současná africká sociální a politická filosofie: Trendy, debaty a výzvy


Kniha se zaměřuje na africkou sociální a politickou filosofii v posledních desetiletích – od pádu kolonialismu do současnosti. Jde o výjimečnou publikaci, která komprehenzivně mapuje vývoj a současný stav této filosofie. V dané oblasti se jedná o průkopnické dílo, které zároveň vychází také v britském nakladatelství Routledge.
Práce kriticky zkoumá, co konstituuje současnou africkou sociální a politickou filosofii ve vztahu k jejím problémům, významům, cílům, zdrojům a relevanci pro dnešní Afriku. Ukazuje, že tato filosofie je zakořeněna v každodenním životě. Chápe ji jako inkluzivní reflexi afrických komunit s ohledem na moc a spravedlivé mody sociální a politické organizace. Zapojuje se do diskusí o tématech a proudech, jakými jsou etnofilosofie, négritude, panafrikanismus, africká občanská společnost, africké kultury či postavení Afriky v globálních interakcích.
Filosofia 2018, 300 strán


danis_idyla.jpgIgor Daniš: Idyla


Román Idyla kladie mnohé otázky.Nežijeme v najlepšom z možných svetov? Ekonomike sa darí, demokracia kvitne a ľudia konzumujú s radosťou, čo im príde pred oči. Politici sú pyšní, kam spoločnosť doviedli. Pred voľbami sľubujú pokračovanie raja a hlásajú spásu na dosah. A je jedno, či ich idey a riešenia sú pravicové alebo ľavicové, hlavne aby zabrali. Vysokoškolský učiteľ Miro je žiadaný na trhu a stane sa jedným z tajných scenáristov predvolebného boja. Niektorým sa darí, niektorým nie, ale hlavne, že republika prekypuje zdravím. Pred voľbami nastáva klasický galimatiáš: ľudia obviňujú politikov z korupcie, sporia sa o zásadných otázkach, intelektuáli burcujú, politici sa hádajú a predvádzajú, médiá poľujú, ale nakoniec všetkých spoja noví národní hrdinovia a všetko oslávia v celonárodnom šou. A čo Miro? Bude jeho snaha odmenená?
Igor Daniš (1968), vyštudoval NHF EU. Pôsobil v SAV, na Ministerstve financií SR a ČR, v Centre strategických štúdií, na Úrade vlády SR a v Národnej rade SR. Učil na
Fakulte managementu a Filozofickej fakulte UK ako aj na strednej škole. Publikoval na spoločenské, politické, ekonomické, kultúrne a literárne témy v periodikách: Sme, Pravda, Slovo, Domino Fórum, Hospodárske noviny, Trend, Literárny týždenník, Ekonomické rozhľady, Romboid, Britské listy, jetotak.sk, www.poleblog.sk a www.vulgo.net.
PT Marenčin 2018, 304 strá

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984