Kniháreň – január 2015

Počet zobrazení: 3225

anotacie_uvodfot_2.jpgEmil Višňovský: Nové štúdie o pragmatizme a neopragmatizme | Ilona Švihlíková: Přelom. Od velké recese k velké transformaci | Petr Kužel: Filosofie Louisa Althussera. O filosofii, která chtěla změnit svět | Štefan Nižňanský, Miroslav Fořt:  Televizní střepiny v sametu  / Televízne črepiny v zamate | Eva Kowalská: Na ďalekých cestách, v cudzích krajinách

visnovsky_nove-studie-o-pragmatizme-a-neopragmatizme.jpgEmil Višňovský: Nové štúdie o pragmatizme a neopragmatizme

Aká filozofia je pragmatizmus? U nás stále predovšetkým neznáma, nepochopená, ignorovaná, dezinterpretovaná, „cudzia“ či odmietaná, „podozrivá“ alebo údajne nedostatočne „vznešená“ – pre niektorých dokonca ani nie filozofia, keďže meno „pragmatizmus“ je vari jedno z najhoršie znejúcich mien, aké môže niesť taká vysoká intelektuálna aktivita, ako je filozofia... Napriek tomu sa túto filozofiu autor pokúša (znova) predstaviť i priblížiť. Pokúša sa tiež rozmýšľať o niektorých otázkach v intenciách tejto filozofie. Nielen preto, že ide o jeden z legitímnych prúdov modernej filozofie (vyrastajúci taktiež z európskych, nielen severoamerických koreňov), ale aj preto, že ide o filozofiu, ktorá nepatrí len do minulých dejín, no ktorá je živá a relevantná pre súčasníkov.
VEDA, december 2014, 275 strán

ilona_svihlikova_prelom_large.jpgIlona Švihlíková: Přelom. Od velké recese k velké transformaci

Nová kniha Ilony Švihlíkovej vyšla v slovenskom vydavateľstve Inaque.sk.

„Ilona Švihlíková uvažuje o soudobé globální krizové kapitalistické realitě jako o skutečně přelomové době, kdy se nebývale vyhrocují nerovnoměrnosti, asymetrie i nespravedlnosti. Autorka pokračuje v kritickém náhledu překonávajícím omezené mantinely mainstreamové ekonomické i politické vědy, a to s využitím systémového přístupu a teorie chaosu.
   Mnohostranné vlivy globalizace na krize (nejen) ekonomické mapovala její úspěšná publikace Globalizace a krize. Kniha Přelom předkládá další argumenty i náměty k přemýšlení ohledně podstaty a fungování systému neoliberálního kapitalismu a jeho zostřujících se globálních rozporů. Bude pokračovat naplňování „Černého scénáře“, nebo se vývoj obrátí směrem k vizi „Velké transformace“? Kniha čtivá, fundovaná, přemýšlivá, potřebná, ale i provokativní.“ - doc. Ing. Pavel Sirůček, Ph.D., Vysoká škola ekonomická v Praze a Centrum strategických a teoretických studií

Doc. Ing. Ilona Švihlíková, Ph.D. (*1977) vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze, kde také získala doktorát za práci „Politické aspekty globalizace“. Zaměřuje se na mezinárodní ekonomické vztahy, různé aspekty globalizace, měnové otázky, energetickou bezpečnost a obecně souvislosti mezi ekonomikou a politikou. V roce 2010 vydala monografii Globalizace a krize. Založila občanskou iniciativu Alternativa Zdola, která si klade za cíl podporu komunitního hnutí v ČR.
Inaque.sk, december 2014, 288 strán

kuzel-althusser.jpgPetr Kužel: Filosofie Louise Althussera. O filosofii, která chtěla změnit svět

Kniha v ucelené podobě přibližuje myšlení francouzského filosofa Louise Althussera, jednoho z nejvýznamnějších marxistických teoretiků 20. století. Analyzuje vývoj jeho filosofie od období šedesátých let až po jeho pozdní filosofii tzv. aleatorního materialismu z let osmdesátých. Zabývá se Althusserovým výkladem Marxe, koncepcí ideologických státních aparátů i Althusserovými názory na události května 1968. Jeho myšlení zasazuje do intelektuálního a politického kontextu.
Filosofie, september 2014, 406 strán

SÚVISIACE:
Michael Hauser: Nejlepší filosofická kniha roku 2014

televizne_crepiny.jpgŠtefan Nižňanský, Miroslav Fořt: Televizní střepiny v sametu / Televizné črepiny v zamate

Kniha, písaná  po česky a po slovensky, prináša úplne nový, dosiaľ nepublikovaný pohľad na mechanizmus televízneho spravodajstva v socialistickom Československu v 70-tych a 80-tych rokoch. Rozprávanie a spomienky moderátorov Televíznych novín a Aktualít : autorov Štefana Nižňanského i Miroslava Fořta, ako priamych protagonistov, otvárajú tiež pohľad do zákulisia redakcií a vysielacích pracovísk počas prevratných udalostí v Novembri ´89. No tiež na poprevratový vývoj v politike aj v médiách. Faktografiu udalostí dopĺňajú autentické dobové fotografie i vyše dvadsať pôvodných rozhovorov so známymi tvárami z obrazovky a najvplyvnejšími ľuďmi Československej televízie.
Galerie EfEf s.r.o, január 2015, 232 strán


kowalska_na-dalekych-cestach.jpgEva Kowalská: Na ďalekých cestách, v cudzích krajinách

Sociálny, kultúrny a politický rozmer konfesionálneho exilu Uhorska v 17. storočí

Monografia E. Kowalskej predstavuje objavný pohľad na fenomén exilu v Uhorsku v období raného novoveku. Príbeh exulantov z Uhorska, obetí náboženského prenasledovania v dobe vypätej, násilne uskutočňovanej rekatolizácie (cca 1670 - 1681), opakoval mnohé z toho, ako vládna panovnícka moc postupovala proti protestantom (resp. ”heretikom„) v iných európskych krajinách. Násilné formy rekatolizácie, namierené proti celému spoločenstvu, boli účinné najmä vo vzťahu k jeho elite: duchovným a učiteľom. Ich násilné vytrhnutie z cirkevných zborov radikálne zmenilo nielen osudy ich samých či ich rodín, ale celého konfesijného spoločenstva. Procesy analyzované v tejto knihe ukazujú, že najmä v posledných dvoch (jeseň 1673 a jar 1674) nešlo o hľadanie individuálneho podielu na protizákonnom konaní (príprava rebélie, paktovanie s rebelmi a Osmanmi, dehonestovanie katolíckeho náboženstva a jeho symbolov) a adresné konanie proti jednotlivým previnilcom, ale o uplatnenie princípu kolektívnej viny. Kolektívne sa aj uvaľovali tresty, medzi ktorými bol exil najčastejšie akceptovanou formou.
Veda, 2014, 246 strán

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984