Kniháreň – december 2021 - 3

Počet zobrazení: 3002

Bill Bryson: Stručná história takmer všetkého | Rutger Bregman: Utópia pre realistov | Zygmunt Bauman: Tekutý život | Nadine Strossen: Nenávist

 

36619747_strucna-historia-takmer-vsetkeho.jpgBill Bryson: Stručná história takmer všetkého

Zem je náš jediný domov v celom vesmíre. Poznáte ju dobre? Určite ste sa o nej všeličo dozvedeli na hodinách geografie, biológie, fyziky či chémie, no jej skutočný príbeh fascinuje oveľa viac. Kniha Stručná história takmer všetkého zavedie čitateľa na jedinečné potulky. Zo žeravého jadra planéty sa vyšplhá až na Mount Everest, od veľkého tresku prejde až k 21. storočiu. Nazrie do vnútra atómu, aj za oponu nekonečného vesmíru.

Za všetky poznatky, ktoré v súčasnosti máme, vďačíme géniom, odvážlivcom a pracovitým vedcom minulosti, ktorí hľadaniu pravdy obetovali roky mravčej práce. Občas im však pomohla aj šťastná náhoda. Súčasťou príbehu Zeme ste aj vy, lebo všetko, čo sa tu zatiaľ odohralo, nepochybne viedlo k vašej existencii.

Bill Bryson sa opisuje ako zdráhavý cestovateľ, ale záujem o okolitý svet neudrží na uzde ani vtedy, keď zostane v bezpečí domova. Kniha predstavuje jeho úsilie pochopiť všetko, čo sa udialo od veľkého tresku až do nástupu civilizácie – ako sme sa z fázy, keď sme neboli vôbec ničím, dostali do prítomnosti, keď sme ľuďmi. Zaumienil si, že preštuduje predmety, ktoré väčšinu ľudí zvyčajne na smrť nudia, napríklad geológiu, chémiu a fyziku, a že sa ich pokúsi podať tak, aby ich pochopil aj človek, ktorému dovtedy ani len na um nezišlo, že by ho mohla zaujať veda.

Ikar 2021, 656 strán

 

37204991_utopia-pre-realistov.jpgRutger Bregman: Utópia pre realistov

Univerzálny základný príjem; pätnásťhodinový pracovný týždeň; otvorené hranice. Neznie to až príliš dobre na to, aby to bola pravda? Jeden z najvýznamnejších mladých európskych mysliteľov ukazuje, ako môžeme budovať ideálny svet.

Celý deň trávime v práci, ktorú často neznášame, potom ideme nakúpiť veci, ktoré nepotrebujeme. Holandský historik Rutger Bregman v knihe Utópia pre realistov pripomína, že takto to nemusí byť – a na niektorých miestach ani nie je. Keď mal Rutger Bregman v roku 2014 príspevok o univerzálnom základnom príjme na konferencii TED, zdalo sa, že je príliš radikálny. Stačilo však, aby tento príspevok dosiahol štvrť milióna pozretí a vedúci svetoví ekonómovia a vládni predstavitelia po celom svete začali o tejto téme seriózne uvažovať. Toto je však len jedna z utopických myšlienok, ktoré môžeme, ako ukazuje Bregman, realizovať už dnes.

Každý významný míľnik civilizácie – od ukončenia otroctva až k počiatkom demokracie – sa považoval za utopickú fantáziu. Bregmanova kniha znepokojuje a zároveň inšpiruje. Ukazuje, že nové utopické myšlienky, ako skoncovanie s chudobou a zavedenie pätnásťhodinového pracovného týždňa, sa môžu uskutočniť ešte počas nášho života. Ak budeme nerealistickí a nerozumní, naozaj môžeme premeniť nemožné na nevyhnutné – to je jediný spôsob, ako budovať ideálny svet.

Utópia pre realistov je jednou zo vzácnych kníh, ktoré čitateľa prekvapia a spochybnia jeho presvedčenie o tom, čo je nemožné. Bregman ponúka zaujímavý výlet od kanadského mesta, ktoré celkom skoncovalo s chudobou až k Richardovi Nixonovi, ktorý takmer zaviedol základný príjem pre milióny Američanov. Vo svojom pohľade opúšťa tradičné delenie na pravicu a ľavicu a hlása myšlienky, na ktoré nadišiel ten správny čas.

N Press 2021, 270 strán

 

37241054_tekuty-zivot.jpgZygmunt Bauman: Tekutý život

Tekutý život prispieva k rastúcej nerovnosti, neistote a nedôvere. Súčasná moderná spoločnosť rezignovala na svoje sociálne základy a stabilný, pevný poriadok transformovala na mäkkú a pružnú formu v domnienke, že tým dosiahne maximálnu otvorenosť. Taká spoločnosť ale nedokáže trvalo udržať tvar, preteká z jednej polohy do druhej, jej podoby sú krátkodobé a ciele menej angažované. Človek sa môže opierať jen o minimum istôt a stále menej sa spoliehať na solidaritu a zodpovednosť jednotlivca. Sociológ Zygmunt Bauman, autor teórie o „tekutosti“ súčasného sveta, vo svojej knihe Tekutý život nadväzuje na svoju najznámejšiu publikáciu Tekutá modernita.

Bauman je známy ako veľký kritik globalizácie a jej neblahých dopadov na ľudskú spoločnosť. Akokoľvek sa vymedzuje voči individualizmu, nerobí tak z ideovej pozície postmarxistu, ale z pozície sociológa, ktorý za flexibilitou jednotlivca a neobmedzenými možnosťami, ktoré pre dosiahnutie svojho úspechu presadzuje, vidí rovnako narastajúci populizmus, bezohľadnosť a technokratické ponímanie života. Jednotlivec sa prestáva socializovať a svoju individuálnu rolu nevidí v činnosti v prospech komunity, ale v ekonomickom postoji, ktorý je sústredený výhradne na zisk, bez ohľadu na akúkoľvek solidaritu a ďalšie možné negatívne dôsledky napr. v oblasti ekológie či kultúry.
Myšlienky Zygmunta Baumana nemožno čítať ako dogmy, o to sa sám autor za svojho života ani nikdy verejne neusiloval. Z pozície akademika s rozmanitými životnými skúsenosťami sa skôr snažil upozorňovať na problémy, ktoré si spoločnosť sama vytvára a vyvolávať na tieto témy diskusiu.

Pulchra 2021, 240 strán

 

37266284_nenavist.jpgNadine Strossen: Nenávist

Môžu byť slová formou násilia? Je potrebné obmedziť slobodu prejavu a zabrániť tak ubližovaniu druhým? Západná civilizácia sa potýka s problémom, ako regulovať „hate speech“, lebo nenávistné prejavy, ktoré sa v súčasnosti objavujú vo veľkom rozsahu  najmä na sociálnych sieťach. Kniha Nenávist objasňuje nedorozumenia, ktoré pretrvávajú v debatách o nenávistných prejavoch a o slobode slova. Nadine Strossenová predkladá rad argumentov a na príkladoch z mnohých krajín ukazuje, prečo sú regulácie nenávistných prejavov škodlivé a narúšajú základné princípy demokracie. Namiesto nich navrhuje alternatívne necenzúrne riešenia a ukazuje, ako sa brániť nenávisti efektívnym spôsobom.

Institute H21 2021, 280 strán

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984