Reklama
Reklama

Kniháreň 2021 – september

Počet zobrazení: 774

Pavol Fabián: Defekty slovenskej politiky. Kronika jedného roka s pandémiou | Ivan Kamenec: Jozef Tiso. Tragédia politika, kňaza a človeka | Jaromír Slušný: Procesy | Karel Pacner: Vyzvědačky bez závoje. Ženy ve službách západní i rudé špionáže | Kennan George Frost: Z Prahy po Mnichovu. Diplomatické zprávy 1938 – 1940


defekty-slovenskej-politiky-fabian.jpgPavol Fabián: Defekty slovenskej politiky. Kronika jedného roka s pandémiou

Ak ste priaznivcami katastrofickej literatúry, tak si určite prídete pri čítaní  knihy Defekty slovenskej politiky. Vlasy vám budú stávať dupkom, rozum sa bude zastavovať nad faktami a udalosťami, ktorých sme všetci boli účastníkmi počas uplynulých zhruba 500 dní.
Autor zosumarizoval sled často bizarných, ale aj tragických udalostí počas epidémie spojenej s vírusom SARS-CoV-2. Tak ako sa prejavovali v slovenskej spoločnosti a zvlášť v slovenskej politike. Jednotlivé kapitoly podávajú plastický obraz genézy epidémie, pripomínajú zložitý proces hľadania možností prevencie a liečenia. Ale hlavne ukazujú činy tých, ktorí mali konať, a nie sa predvádzať v médiách.
Takmer všetci sme to prežili na vlastnej koži (okrem nešťastných 10 000 obetí), a je načase pýtať sa PREČO? Kto je vinný, kto nesie morálnu i právnu zodpovednosť? Ako sám autor píše, po bitke sú na sociálnych médiách tisíce generálov, ale nik nemôže poprieť, že neslávnym hrdinom sa stal Igor Matovič a jeho politická garnitúra.
Zapísali sa do histórie, ale inak ako si predstavovali. Na pozadí tragédie sa stali hercami frašky, ktorej donkichotským symbolom je testovacia tyčinka do nosa.
Kniha je o tom aby sme nezabudli. Aby nás v budúcnosti opäť „neopili rožkom“, keď budeme rozhodovať o budúcnosti Slovenska.
Torden 2021, 225 strán
 

ivan_kamenec_jozef_tiso.jpgIvan Kamenec: Jozef Tiso. Tragédia politika, kňaza a človeka

Kňaz, ktorý neposlúchal Vatikán, politik, ktorý bojoval s radikálmi vo vlastnej strane, človek, ktorý sa stal protirečivým symbolom celej éry. Prezident vojnovej Slovenskej republiky Jozef Tiso dodnes rozdeľuje spoločnosť aj historikov.
Radikálne krídlo využívalo a neraz i zneužívalo Tisovu pasivitu a „politiku menšieho zla“ na presadzovanie vlastných plánov, koncepcií i osobných ambícií. Prezidentovi však prenechávali plnú politickú zodpovednosť aj za svoje vlastné činy. Vedome či nevedome z neho začali vytvárať budúceho martýra.
Otázkou podľa autora ostáva, či si introvertný Tiso uvedomoval svoj postup na piedestál nedotknuteľnej autority, no tým aj absolútnej zodpovednosti, a vlastne politickej i ľudskej osamotenosti. Na konci svojho prezidentského obdobia nemal už vo vládnom tábore ani vážneho súpera, ani rovnocenného partnera. Bol vlastne jedinou integrujúcou osobnosťou zanikajúceho štátu. Zostal sám s obrovským bremenom politickej a morálnej zodpovednosti.
Premedia 26. 8. 2021, 200 strán

 

slusny_procesy.jpgJaromír Slušný: Procesy

Kniha Jaromíra Slušného poutavým způsobem přibližuje čtenářům známé i méně známé politické procesy konané na území Československa, a to jak během obou totalitních režimů, nacistického i komunistického, tak v období poválečném – v době tzv. třetí republiky. Autor čerpá z celé řady pramenů a dokumentů a vytváří ucelené a mnohdy objevné portréty konkrétních historických osobností – ať jde o Julia Fučíka, K. H. Franka, Miladu Horákovou či Václava Havla – a rozkrývá často ne zcela známé pozadí historických dějů.
XYZ, predbežný dátum vydania 23. 9. 2021, 424 strán

 

 
z_prahy_po_mnichovu.jpgKennan George Frost: Z Prahy po Mnichovu. Diplomatické zprávy 1938 – 1940

Výběr z Kennanovy diplomatické i osobní korespondence, kdy působil jako tajemník amerického vyslanectví a později generálního konzulátu v Praze. Depeše a zprávy určené většinou americkému ministerstvu zahraničních věcí analyticky rozebírají např. události sudetské krize, Mnichova, okupace českých zemí a vznik Slovenského státu. Analyzují česko-německé a česko-slovenské vztahy, sledují postupně se rozvíjející antisemitskou politiku, rozebírají situaci na Podkarpatské Rusi a začlenění bývalého Československa do středoevropského prostoru a jeho vztahy s Polskem a Maďarskem. S fotografickou přesností popisují 15. březen 1939 v Praze, jakož i příjezd říšského protektora do Prahy a celkovou atmosféru těchto ponurých dní. Všímají si i ozbrojených střetů podél slovensko-maďarské a česko-polské hranice. Analyzují ekonomickou situaci Protektorátu i samostatného Slovenského státu a vývoj české a slovenské měny. Většina depeší sleduje všeobecné trendy v obou částech bývalého Československa, činnost protektorátní vlády a nálady obyvatelstva. Soubor depeší doplňuje jedna souhrnná zpráva z října 1940, která sumarizuje rok a půl trvání Protektorátu Čechy a Morava. Kladem Kennanových zpráv je objektivnost, nezaujatost, faktografická přesnost a schopnost důkladné analýzy a následné pronikavé syntézy.
Academie 2021, 284 stran
 

vyzvedacky_obalka_pacner.jpgKarel Pacner: Vyzvědačky bez závoje. Ženy ve službách západní i rudé špionáže

Fascinující osudy tajných agentek západního i východního bloku. Některé za cenu obrovského osobního rizika pomáhaly své vlasti v době ohrožení, jiné toužily po dobrodružství a snažily se zajistit si pohodlný život. Motivace žen, jež během 20. století působily v tajných službách, byly různé. Jedno ale měly tyto vyzvědačky společné: zanechaly v historii výraznou stopu. Dramatické osudy agentek západu i východu vám poskytnou přehled milníků ve světě špionáže – od bolševické revoluce přes studenou válku až po současnost.

Kniha Zlín 2021, 504 stran
 

 

 

 

 

 

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama