Kniháreň 2020 – máj

Počet zobrazení: 2741

ruttkay.jpgKolektív autorov: Náš pán profesor Fraňo Ruttkay. Pokus o skupinový portrét


Viac ako tridsať vzácnych osobností, dnes známych z televíznej obrazovky, printových médií, literatúry či verejného života, žurnalistov, vedcov, pedagógov, umelcov a kultúrnych pracovníkov spomína na pôsobenie pedagóga a vedca, zakladateľa výskumu slovenskej žurnalistiky Fraňa Ruttkaya. Fraňo Ruttkay stál pri vysokoškolskom vzdelávaní troch generácií študentov novinárstva na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a neskôr masmediálnej komunikácie na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Mozaika faktov, rôznorodých pohľadov, dávnych príbehov, letmých momentiek či polozabudnutých situácií vytvorila v tejto knihe originálny a azda i objektívny pohľad na nestora slovenskej žurnalistiky, ktorý svoj život zasvätil histórii a vzdelávaniu. V pokuse o skupinový portrét nájde čitateľ obraz pedagóga tak, ako si ho zapamätali autori spomienok. Vďaka rôznym uhlom pohľadu z rozličných období sa podarilo do veľkej miery zrekonštruovať obraz životnej reality generácií, ktoré vytvárali naše vysoké školstvo v 20. storočí. Náčrt portrétu zakladateľskej osobnosti Fraňa Ruttkaya sa prelína s osudmi skupiny výnimočných ľudí, ktorí naňho spomínajú. Obzreli sa o desiatky rokov späť a vďaka autentickým výpovediam spoločne vytvorili originálne svedectvo o slovenskej kultúre.
Perfekt, Bratislava 2020, 216 strán
 

obalka_harangozo.jpgPeter Mikloš: Stanislav Haragozó


Cieľom publikácie je obrazom a slovom priblížiť čitateľovi umeleckú osobnosť slovenského výtvarníka Stanislava Harangozóa (1946). Je prvým monografickým spracovaním výtvarníkovho diela, ktorý vo svojej tvorbe rozvíjal viaceré výtvarné druhy a žánre, ako je kresba, grafika, maľba a tvorba pre architektúru. Okrem úvodnej štúdie obsahuje súpis jeho individuálnych autorských výstav a účasť na kolektívnych výstavách aj v zahraničí, súpis (výber) katalógov a iných sprievodných publikácií k individuálnym výstavám ako aj zoznam realizovaných monumentálno-dekoratívnych diel v architektúre. Rozsiahlu obrazovú časť publikácie sprevádzajú vybrané citácie kurátorov výstav, ktorý prezentovali jeho tvorbu v období od sedemdesiatych rokov minulého storočia až po súčasnosť.
Vydavateľstvo CCW, Bratislava 2020, 254 strán
 

chomsky.jpgNoam Chomsky: Rekviem za americký sen


svojej knihe Rekviem za americký sen: 10 princípov koncentrácie bohatstva a moci sa Noam Chomsky venuje utopickej predstave súčasného neoliberalizmu a kapitalizmu, ktorú dáva do nevšednej súvislosti s reálnym stavom americkej ekonomiky a spoločnosti. Postupne v nej rozoberá aj historický prechod k súčasnému politickému systému Spojených štátov od jeho počiatkov v druhej polovici 18. storočia, ktorý v konečnom dôsledku viedol k stabilizovaniu ideológie neoliberalizmu v americkej spoločnosti, kultúre a politike. Vysvetľuje, ako veľké korporácie indoktrinujú verejnosť, akadémiu a médiá pre podporu projektu, ktorý devastuje nižšie a stredné triedy populácie Spojených štátov. To celé Chomsky uchopuje a segmentuje do desiatich základných princípov, ktoré prispievajú k výraznému rozširovaniu príjmovej nerovnosti medzi vrstvami americkej spoločnosti. Medzi tieto princípy patria: redukovanie demokracie, tvarovanie ideológie, prestavovanie ekonomiky, prenášanie bremena, útočenie na solidaritu, riadenie regulačných úradov, konštruovanie volieb, držanie populácie v jednej línii, fabrikovanie súhlasu a marginalizácia populácie. Každý z týchto princípov Chomsky dôkladne popisuje a svoje tvrdenia podporuje prostredníctvom širokej palety rôznych primárnych zdrojov, od Aristotelovej Politiky, cez prejavy Martina Luthera Kinga Jr, až po sociologické štúdie Martina Gilensa a Benjamina Pagea.
Hronka, 2019, 152 strán

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984