Kniháreň 2018 – december

Počet zobrazení: 3743
Štefan Nižňanský: Čudo medzi ZOO a cintorínom | Štefan Harabin: Súdnosť | Anton Hruboň: Alexander Mach. Radikál z povolania

 

niznansky_cudo_.jpgŠtefan Nižňanský: Čudo medzi ZOO a cintorínom


Čudo medzi ZOO a cintorínom“ prináša pohľad z druhej strany televíznej obrazovky v časoch verejnoprávnej Slovenskej televízie „Kniha nemá ambíciu byť komplexnou ani objektívnou históriou Slovenskej televízie. Je to príbehová minulosť verejnoprávnej inštitúcie, ktorá bola pri vzniku  úžasným technickým fenoménom, obdivovanou a uznávanou televíziou, s pribúdajúcimi rokmi rástla do krásy, no v očiach mnohých aj do zatratenia...“ píše autor v  úvode. Tak teda príbehová história Slovenskej televízie so spomínaním z druhej strany obrazovky 66 známych televízakov, hercov, tvorcov všetkých profesií. Kniha obsahuje aj rozhovory s ponovembrovými riaditeľmi a štatutármi verejnoprávneho vysielateľa. V tretej časti „Tajný denník nevďačníka“ nájde čitateľ ostré poznámky autora zo zákulisných zrážok s politikmi a členmi tzv. televíznej mafie.
STEFANY, 17. 12. 2018, 560 strán



sudnost-47539.jpgŠtefan Harabin: Súdnosť


Kniha Súdnosť je príbeh. Áno, je to príbeh človeka, je to príbeh práva, je to príbeh spoločnosti v istom okamihu času a rovnako je to príbeh ľudského ega, ktoré od počiatku civilizovanej histórie kvári dušu človeka, podmaňuje si ho ako mýtická Gorgona, zdanlivo bez možnosti voči nemu bojovať. Ale predsa stačí nastaviť zrkadlo. Navonok jednoduchý recept, rovnako ako v mytologickom príbehu, avšak vyžaduje obrovský kus odvahy. Štefan Harabin je médiami označovaný ako kontroverzný sudca. Avšak čo je rozporuplné na tomto rodákovi spod Tatier? Vari to, že nekompromisne stojí za autoritou sudcovského stavu, alebo to, že rovnako nekompromisne odhaľuje klamárov, podvodníkov, ľudí z vysokej politiky za ktorými stoja kriminálne činy, ktoré nemá kto potrestať? „Súdnosť“ sa zaoberá príbehom práva a charakteristikou, ktorá je v súčasnej spoločnosti definovaná ako právny štát. Čo je to právo pre občana? Čo sa skrýva za pojmami ako spravodlivosť, rovnostárstvo, právny dualizmus a či právne bezvedomie. Ako dokáže samotné právo rovnať spoločnosť? Dokáže spoločnosť pomocou práva poskytnúť pre všetkých rovnakú šancu? Ktokoľvek, kto siahne po knihe Súdnosť, nebude sklamaný. Stačí sa otvoriť príbehu a vnímať ho v jeho mnohých vrstvách. Je poučný bez akejkoľvek snahy po edukácii, je napínavý a je to príbeh gazdovstva zvaného Slovensko.
Amium, 2018, 253 strán



hrubon_mach.jpgAnton Hruboň: Alexander Mach. Radikál z povolania


Pre jedných charizmatický rečník a apoštol prvého slovenského štátu v dejinách, pre druhých fašista, Hitlerova pravá ruka na Slovensku a architekt holokaustu slovenských Židov. Dá sa vôbec na Alexandra Macha, bývalého ministra vnútra, podpredsedu vlády, hlavného veliteľa Hlinkovej gardy a šéfa Úradu propagandy ľudáckeho režimu, pozrieť z viacerých uhlov pohľadu, alebo je pre súčasnú slovenskú spoločnosť výlučne pozitívnou alebo výlučne negatívnou metaforou ako donekonečna diskutovaný Jozef Tiso?
Životopis od historika Antona Hruboňa, vychádzajúci z dlhoročného výskumu v slovenských, českých a nemeckých archívoch, sa pokúša predstaviť hlavného protagonistu knihy v celej šírke jeho dynamicky sa vyvíjajúcej osobnosti. Machov príbeh v piatich kapitolách zachytáva spletité osudy človeka a politika, ktoré akoby v kocke zhŕňali príbeh celej slovenskej spoločnosti v 20. storočí: zhmotňuje úsilie o vlastnú spoločenskú a národnú emancipáciu, pozitívnu i ničivú tvár nacionalizmu, zapálený entuziazmus za ideál, ale aj hrubé previnenie sa voči základným princípom kresťanskej a ľudskej morálky.
Premedia, 2018, 440 strán

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984