Kiskovzdor 2018

Počet zobrazení: 6421

Donedávna som si úrad prezidenta vážil a ctil. No odkedy sa do Pionierskeho paláca posadil Andrej Kiska, ktorý v područí podivných radcov, zradcov i poradcov opakovane a zámerne provokuje, uráža i – verný odkazu amerických pionierov –, testuje, kam až môže zájsť, odkladám úctu, strácam rešpekt. A o to v súzvuku s Hviezdoslavom v jeho úsmevnej básni o susedských sporoch „Bútora a Čútora“:   

                                   Čútorovci, hoci aj ďalekí nemálo,
                                   predsa dobre počuli, čo a jak sa stalo.
                                   Starý, ten sa zarechtil z chuti; veď i načo
                                   mal by znovu Bútoru pŕliť pre ledačo?


Prešľapy neskúseného a zmäteného politika, akým prezident Kiska je a zrejme navždy aj ostane, kritizuje čoraz viac ľudí, ktorým osud Slovenskej republiky nie je ľahostajný. A zďaleka nejde len o politikov. Ostatný raz (ale isto nie naposledy) pretiekol pohár na Nový rok. Spôsob udeľovania štátnych vyznamenaní, no najmä Kiskov (?) výber laureátov rozdelil spoločnosť. Konal totiž v rozpore s ústavným chápaním prezidentského úradu. K prirodzeným fyzikálnym a v tomto prípade i spoločenským a politickým konštantám patrí aj tretí Newtonov Zákon akcie a reakcie. Zadubenosť, ignorantstvo, národná necitlivosť či neznalosť vytekajúca z Prezidentského paláca ako močovka z hnoja núti mnohých zďaleka obchádzať jednu z bratislavských dominánt. Nečudo, že sa zrodila myšlienka oceňovať ozajstné osobnosti Slovenskej republiky inde aj inak. Dubčekovu cenu má udeľovať vláda 1. mája za mimoriadny umelecký, športový, podnikateľský, výskumný alebo iný spoločensky významný čin. Hurbanovu cenu udeľuje predseda parlamentu občanom za mimoriadne významné zásluhy, výsledky práce alebo pôsobenie v oblasti legislatívy, práva, rozvoja demokracie alebo ústavnosti v Slovenskej republike. No to už hlavný kohút na ústavnom hnojisku vyskočil a nahnevano zakikiríkal... Štátne ceny Alexandra Dubčeka a Jozefa Miloslava Hurbana presadili vlani na jeseň poslanci vládnej koalície. Teraz to Kiska napadol na Ústavnom súde SR

kiskovzdor1.jpg

Nepredpokladám, že by Ústavný súd dal za pravdu prezidentovmu urazenému výkriku. Právo a spravodlivosť by sa mali, myslím, opierať aj o etiku, česť i zdravý sedliacky rozum. Ktovie či sa hlava štátu iba sčemerí alebo sa rovno rozleje na kolomaž..., až sa dozvie, že na jeho súhlas ani na stanovisko Ústavného súdu nečakalo vydavateľstvo Mayer media. Vo štvrtok 18. januára 2018 k výročiu vzniku samostatnej a úspešnej Slovenskej republiky uviedlo do života reprezentatívnu knihu Lenky Mayerovej „25 slovenských rokov“. V preplnených historických priestoroch Zrkadlovej siene Primaciálneho paláca v Bratislave počas slávnostného večera udelili aj Ceny Extra plus za prácu v prospech SR.

Ocenení boli: trojnásobný predseda vlády SR Vladimír Mečiar, dvojnásobní prezidenti SR a ČR Ivan Gašparovič a Václav Klaus, politici, poslanci FZ ČSFR a Národnej rady SR Jozef Prokeš, Sergej Kozlík, Ján Slota, Tibor Mikuš, Štefan Nižňanský, Matúš Kučera, Július Binder a spolutvorca Ústavy SR Ján Cuper. Ceny si prevzali lekár Štefan Hrušovský, kozmonaut Ivan Bella, bývalý predseda Matice slovenskej Marián Tkáč, generálmajor Emil Vestenický, profesorka cirkevných dejín Emília Hrabovec, operný spevák Martin Babjak, sochárka Ľudmila Cvengrošová, herci Eva Kristínová a Jozef Šimonovič i predseda politického subjektu Práca slovenského národa Roman Stopka. Laureátmi ceny In memoriam sa stali: kardinál Ján Chryzostom Korec a poslanci Federálneho zhromaždenia ČSFR Augustín Marián Húska, Roman Hofbauer a generálmajor v. v. Rudolf Tvaroška. Tak veru – síce bez štátneho súhlasu aj bez mainstreamových a bulvárnych médií – podujatie bolo vydarené, veľkolepé i užitočné. Najmä v dobe, keď sa slovenskú štátnosť snažia občanom republiky ukradnúť, zničiť a pošliapať tí, ktorí boli pred štvrťstoročím proti nej a sú i teraz. Za to, že všetko slovenské, národné, kultúrne spochybňujú v korupčne ovládnutom mediálnom priestore ich Kiska oceňuje a vyznamenáva.

Pán prezident, nezabudnite že v našej krajine sa nad Tatrou nielen blýska, ale že riava čistej vody si vyhĺbi koryto a že na Slovensku stále platí aj ľudové príslovie: „Ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva!“

kiskovzdor2_2.jpg


kiskovzdor_3.jpg

SÚVISIACE:
Štefan Nižňanský:  Kiskobranie 2018
Igor Cibula: Prezident Andrej Kiska pod kritickou paľbou z viacerých smerov..

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984