Reklama
Reklama

... Kiska musí skončiť

Počet zobrazení: 5471

Slovensko je parlamentnou demokraciou. Ešte raz a po hláskach: p-a-r-l-a-m-e-n-t-n-o-u. Vo voľbách získali väčšinu koaličné strany, ktoré dnes garantujú väčšinu v parlamente na zostavenie novej vlády. Ústava je v tomto prípade jednoznačná: prezident musí rešpektovať vôľu väčšiny poslancov. Ak niekto spochybňuje jasne vyjadrenú vôľu väčšiny v parlamente, koná proti základným princípom parlamentnej demokracie, úmyselne porušuje ústavu a koná proti mandátu väčšiny obyvateľstva. Pošliapava ústavu, demokraciu a uzurpuje si moc, ktorú nemá. V politológii sa tomu hovorí „štátny prevrat“. A ústava v tejto súvislosti spomína „vlastizradu“.

Je úplne jedno, či máte radšej Kisku, Fica alebo Pellegriniho, na toto všetko teraz zabudnite. Teraz ide o budúcnosť parlamentnej demokracie na Slovensku. Ešte raz: nie sme prezidentskou republikou ani diktatúrou. Na Slovensku vládne ten, kto má v parlamente väčšinu. Prezident svojím bezprecedentným krokom bez akejkoľvek opory v zákone zbavil moci parlament, čo je najčernejší deň našich novodobých demokratických dejín. Keď toto isté urobil kráľ vo Veľkej Británii, bola z toho občianska vojna, ktorú vyhral parlament a demokracia. Našťastie. O čosi podobné sa pokúsil aj Pinochet v Čile a ďalší šialení diktátori po celom svete. Iba tam, kde nakoniec zvíťazil parlament, sa k moci vrátila demokracia. Sme dnes v podobnej situácii: na Slovensku ide o záchranu demokracie. Ide o zastavenie štátneho prevratu. Ide o záchranu republiky pred pučistami z Prezidentského paláca.

Dnes sa musí každý, kto verí v ústavu a demokraciu, postaviť nebezpečným politikom, ktorí tak uverili v seba, že už si myslia, že stoja nad zákonom, nad ústavou, nad parlamentom. A chcú si za každú cenu uzurpovať moc. Toto nemôže ostať bez následkov. Kiska prekročil Rubikon. Opäť mal možnosť upokojiť situáciu a opäť namiesto toho prilial olej do ohňa. Ženie Slovensko do katastrofy a ja mám vážne obavy, kto stojí za týmito jeho škandalóznymi rozhodnutiami. Je jedno, ako budú zľahčovať tento pokus o štátny prevrat liberálne médiá a mimovládky. Po tomto kroku prezident jednoducho nemôže ostať ďalej vo svojom úrade. Jednoducho skončil. Odíde na smetisko dejín ako neúspešný pučista. A ja verím, že to bude čím skôr. Ak sa má na Slovensku zachrániť demokracia, Kiska musí skončiť.

Status na FB, 20. 3. 2019

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama