Reklama
Reklama

... Kiska musí skončiť

Počet zobrazení: 5772

Slovensko je parlamentnou demokraciou. Ešte raz a po hláskach: p-a-r-l-a-m-e-n-t-n-o-u. Vo voľbách získali väčšinu koaličné strany, ktoré dnes garantujú väčšinu v parlamente na zostavenie novej vlády. Ústava je v tomto prípade jednoznačná: prezident musí rešpektovať vôľu väčšiny poslancov. Ak niekto spochybňuje jasne vyjadrenú vôľu väčšiny v parlamente, koná proti základným princípom parlamentnej demokracie, úmyselne porušuje ústavu a koná proti mandátu väčšiny obyvateľstva. Pošliapava ústavu, demokraciu a uzurpuje si moc, ktorú nemá. V politológii sa tomu hovorí „štátny prevrat“. A ústava v tejto súvislosti spomína „vlastizradu“.

Je úplne jedno, či máte radšej Kisku, Fica alebo Pellegriniho, na toto všetko teraz zabudnite. Teraz ide o budúcnosť parlamentnej demokracie na Slovensku. Ešte raz: nie sme prezidentskou republikou ani diktatúrou. Na Slovensku vládne ten, kto má v parlamente väčšinu. Prezident svojím bezprecedentným krokom bez akejkoľvek opory v zákone zbavil moci parlament, čo je najčernejší deň našich novodobých demokratických dejín. Keď toto isté urobil kráľ vo Veľkej Británii, bola z toho občianska vojna, ktorú vyhral parlament a demokracia. Našťastie. O čosi podobné sa pokúsil aj Pinochet v Čile a ďalší šialení diktátori po celom svete. Iba tam, kde nakoniec zvíťazil parlament, sa k moci vrátila demokracia. Sme dnes v podobnej situácii: na Slovensku ide o záchranu demokracie. Ide o zastavenie štátneho prevratu. Ide o záchranu republiky pred pučistami z Prezidentského paláca.

Dnes sa musí každý, kto verí v ústavu a demokraciu, postaviť nebezpečným politikom, ktorí tak uverili v seba, že už si myslia, že stoja nad zákonom, nad ústavou, nad parlamentom. A chcú si za každú cenu uzurpovať moc. Toto nemôže ostať bez následkov. Kiska prekročil Rubikon. Opäť mal možnosť upokojiť situáciu a opäť namiesto toho prilial olej do ohňa. Ženie Slovensko do katastrofy a ja mám vážne obavy, kto stojí za týmito jeho škandalóznymi rozhodnutiami. Je jedno, ako budú zľahčovať tento pokus o štátny prevrat liberálne médiá a mimovládky. Po tomto kroku prezident jednoducho nemôže ostať ďalej vo svojom úrade. Jednoducho skončil. Odíde na smetisko dejín ako neúspešný pučista. A ja verím, že to bude čím skôr. Ak sa má na Slovensku zachrániť demokracia, Kiska musí skončiť.

Status na FB, 20. 3. 2019

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama