Reklama
Reklama

Keď žeriavy tiahnu na západ…

Počet zobrazení: 3951


samojlovova_2.jpgV posledných dňoch (zasa) píšeme len o vojne. Aj toto je o vojne. Včera zomrela vo veku 80 rokov, v deň svojich narodenín, Tatjana Samojlovová, hviezda svetoznámych ruských filmov Žeriavy tiahnu (scenár Viktor Rozov, réžia Michail Kalatozov – 1957, foto vľavo) a Anna Kareninová (režiséra Alexandra Zarchiho – 1967, úvodné foto). Ako dnes v Izvestii píše národný umelec Ruska Alexander Sokurov: „Bola bolestným symbolom ľudského údelu. Herečku s dojemnejším osudom nájdeme ťažko. Hoci Tatiana pracovala svojho času hodne, v pomere k jej talentu to bolo málo. Bola príliš nadaná pre sovietsky film. Nebolo pre ňu dosť vážneho, naozaj veľkého dramatického materiálu. A ani režisérov jej formátu. O to viac, že na samom začiatku bola latka postavená tak vysoko: veď Žeriavy tiahnu je v každom smere vynikajúci film. Udržať túto úroveň na dlhý čas bolo ťažko. A nie som si istý, či by bez Tatiany Samojlovovej tento film vôbec vznikol – bola to vlastne náhoda, keď sa odrazu, v jednej chvíli ocitli všetci v správnom čase presne na správnom mieste. Zriedkavá, vzácna náhoda: Veľkolepý režisér, herečka, kameraman – všetci naladení na spoločnú strunu.

Filozof Andrej Aškerov k tomu dodáva: „Samojlovová sa krátko potom ocitla medzi tými, ktorí ,prežili svoju smrť‘. Prežila seba, nie však svoju slávu, presne ako to býva u mytologických hrdinov – odrazu patrila k akejsi neurčitej minulosti. Už v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch stelesňovala akéhosi rozprávkového »dávneho-dávno«, čo chronologicky odkazuje na časy, keď bola kinematrografia nosičom nenapodobniteľných vzorov.

Nuž áno, aj v súvislosti s týmto filmom hovorí sa dnes často o ideológii a propagande. Čím sa však v skutočnosti prehrešil film Žeriavy tiahnu – táto v inom čase neopakovateľná, absolútne jedinečná a tragická love story? Podľa mňa jediným: Odporuje postmodernému cynizmu, zakazujúcemu uroniť slzu nad ľudským osudom. Veď dokonca aj ten bezdomovec, ktorý umrzol tejto zimy v kanalizačnej šachte, sám si zvolil svoj osud. Presne ako Rockefeller, či ako Bill Gates, Jozef Majský či George Soros… Tak čo?!

Žeriavy tiahnu toto veľké dielo prestalo byť (v podvedomí neoliberálnej „kultúry“) osudovým varovaním pred vojnou – stalo sa vojne prekážkou. A práve to sa dnes nenosí.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama