Kde skončia (naše) miliardy Európskej únie?

Počet zobrazení: 3831

Osobne som sa veľmi  potešil, že Slovenská republika má sľúbených 7,5 miliardy z EÚ na fond obnovy. Treba to akceptovať ako fakt a skúsiť pre krajinu využiť maximum v jej prospech. Hovorím si, že by nám nemalo ísť len  o to, aby rástla ekonomika a HDP, dôležitejšie je skvalitňovanie života občanov, a to aj za cenu zadlženia, veď mnohí si zobrali hypotéku, aby mali vlastné bývanie. Takže aj štát si môže požičať. Dôležité je, aby to nebolo na nepodstatné veci. Preto by som preferoval veľké štátne infraštruktúrne investície. Nech sa dobudujú cesty či nemocnice, čo vytvorí veľa pracovných miest pri ich stavbe, ale rovnako aj potom pri ich fungovaní, a to zastabilizuje trh práce, pretože len potom sa budeme mať dobre, ak budú mať ľudia prácu.

Osobne nemám rád povrchné poznávanie sociálnej reality, a preto som si začal klásť praktické otázky. Vieme tie miliardy zmysluplne investovať v prospech celej spoločnosti? Vieme ich čerpanie podložiť zmysluplnými projektmi? Úvahy v tomto smere už riadne zapĺňajú mediálny priestor. Nechajme, nech sa tomu venujú odborné kruhy a ekonomický stratégovia, projektanti, azda sa väčšinou trafia do požiadaviek aj potrieb. Ak nie, potom ich budeme pranierovať, lebo pomenovať a tvoriť ozaj správne strategické projekty nevieme, nie sú v našom „zornom poli“. A opäť, milí čitatelia, aby moje riadky nevyzneli lacno, plocho, dovolím si vysloviť aj názor môjho kolegu, ktorý mi napísal: „Ja sa pokúsim pozrieť na vec trošku (alebo veľmi) politicky. Je všeobecne známym faktom, že EÚ je veľmi rozdielna vo všetkých sférach, vrátane ekonomickej (rôzny výkon ekonomík), politickej (konzervativizmus, liberálnosť), kultúrnej (náboženstvo) aj vojenskej (výdavky na zbrojenie). Takáto rozdielnosť sa nedá nevidieť a tak sa EÚ (aspoň v strednodobom horizonte) rozhodla tieto rozdielnosti  vyrovnať plánom obnovy s tým že jednotlivým členským štátom budú poskytnuté/požičané peniaze, aby ich rozumne využili na svoj rozvoj.“

Prezident Putin sa kedysi vyslovil, že EÚ sa začne rozpadávať niekedy okolo roku 2028 tým, že by z nej vystúpilo ako prvé Taliansko. Neviem, ako k tomu dospel, ale je to štátnik, ktorý len tak netára. A toto je v tej pôžičke/pláne obnovy to najdôležitejšie. Z EÚ ako z každej inej medzinárodnej organizácie sa dá vystúpiť, ale až po vzájomnom vyrovnaní záväzkov. Veľkej Británii sa to podarilo, no ešte nemá záväzky vyrovnané, ale ustojí to, lebo je veľkou ekonomikou. Malé ekonomiky by to neustáli, boli by zničené z dôvodu nadnárodného charakteru korporácií. Už teraz vieme, že všetky krajiny EÚ (možno s výnimkou Nemecka) majú deficitné rozpočty, teda sú zadlžené, nemajú z čoho splácať ani len úroky – a to som zvedavý, ako budú splácať tento svoj najnovší dlh, ktorý práve prijali. Preto si myslím, že tento plán obnovy je len akousi prekážkou (bremenom), aby sa nenaplnili slová prezidenta Putina. Veľmi si cením stanovisko šetriacej štvorky (myslím že tam bolo Dánsko, Holandsko, Rakúsko a ešte jeden), ktoré otvorene vystupovali proti prijatiu takého veľkého 750 mld. balíka peňazí na rozdávanie, pretože sú spoluručiteľmi za splatenie celej pôžičky v nejakom pomere aj za ostatné krajiny.

Absolútne neverím tomu, že tie peniaze pôjdu do nejakej digitalizácie a do vedných oblastí, ktoré majú pridanú hodnotu s tým, aby sme neboli montážnou dielňou. A ak áno, tak iba minimálne. Samotní politici hovoria, že treba opraviť kanalizácie po celom Slovensku, tiež  železničné dráhy, letiská a pod. Toto je tá digitalizácia a veda? Podľa mňa toto malo byť všetko urobené z nášho rozpočtu. Rovnako neverím tomu, že nadnárodné korporácie budú u nás stavať vedecké pracoviská pre zlepšenie nášho výhľadu do budúcnosti. Sami si to neurobíme – jednoducho na to nemáme.  Osobne nie som absolútne nadšený tým, že sme dobrovoľne prijali niekoľko miliardový dlh. Mimochodom, k tomu dlhu treba pripočítať aj nejaké úroky

Rád by som však skončil pozitívne. Chcem veriť tomu, že peniaze pôjdu tam, kde ich treba. Preto by o alokácii zdrojov mali rozhodovať tí, ktorí to vedia najlepšie (firmy a odborníci ), a nielen úradníci. Možno je môj názor zdravo ostražitý, ale  verím že sa zlá prax z predošlých období nezopakuje a budeme svedkami novej kultúry pri cielení, čerpaní a užitočnosti dotačných prostriedkov.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984