Reklama
Reklama

Kazachstan kontroluje situáciu s COVID-19, zameriava sa na medzinárodnú spoluprácu

ROMAN VASSILENKO, veľvyslanec Kazašskej republiky v Slovenskej republike
Počet zobrazení: 1717

vassilenko.jpgKeď bývate na Slovensku, ktoré objektívne patrí medzi svetových lídrov v prevencii šírenia pandémie koronavírusu s nízkym počtom úmrtí v dôsledku nákazy koronavírusom (za čo, samozrejme, môžeme poďakovať vláde a obyvateľom tejto krajiny), je trochu ťažké si plne uvedomiť, že pandémia na globálnej úrovni stále zďaleka nie je za nami. Mnohé krajiny zaznamenávajú nárast nových prípadov a v niektorých krajinách a regiónoch rýchlejšie ako inde. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) napríklad varuje, že šírenie vírusu nedosiahlo svoj vrchol v Strednej a Južnej Amerike. V mnohých európskych krajinách museli znovu zaviesť karanténne opatrenia.

Od prvých dní pandémie vláda Kazašskej republiky zvolila zodpovedný prístup a už v marci zaviedla režim prísnych reštriktívnych opatrení na dva mesiace. Bohužiaľ, po oslabení týchto opatrení začiatkom júna v dôsledku dosiahnutého zníženia počtu ochorení počty infikovaných začali opakovane narastať. Zároveň došlo k určitému zľahčovaniu závažnosti situácie s koronavírusom v Kazachstane, keď niektoré medzinárodné médiá prednedávnom uviedli, že Kazachstan je jednou z krajín s najrýchlejším nárastom údajov o COVID-19.

V skutočnosti sa počet prípadov v Kazachstane zvýšil, ale existuje niekoľko faktorov, ktoré je potrebné zvážiť.

Po prvé, od začiatku júla sa k celkovej štatistike infikovaných pridali asymptomatické prípady COVID-19, čo výrazne zvýšilo počet infikovaných.

Po druhé, počet testovaní vykonaných v Kazachstane sa výrazne zvýšil. Doteraz bolo testovaných viac ako 1,6 milióna obyvateľov. Krajina vykonáva takmer 90 000 testov na 1 mil. obyvateľov (takmer 14 000 testov denne), čo je viac ako vo Francúzsku, Nemecku, Kanade a mnohých ďalších krajinách. V súčasnosti je Kazachstan v testovaní obyvateľstva na 19. mieste vo svete. To, samozrejme, zvýšilo počet potvrdených prípadov.

V dôsledku týchto faktorov je v Kazachstane v súčasnosti hlásených o niečo viac ako 53 000 prípadov COVID-19, vrátane viac ako 25 000 prípadov so symptómami ochorenia. Denne sa zaznamená približne 1 400 nových prípadov, čo predstavuje 3,0 % nárast prípadov. Viac ako 35 000 chorých sa úplne uzdravilo a menej ako 20 000 pacientov je naďalej liečených. Bohužiaľ, už zomrelo 260 ľudí a kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev vyhlásil na deň 13. júla štátny smútok kvôli obetiam koronavírusu.

Tempo šírenia vírusu v júni bolo 1,3. Za posledný týždeň došlo k poklesu na 1,05. Podľa Johns Hopkins University v USA je Kazachstan z hľadiska infekcie COVID-19 na 34. mieste vo svete. Miera úmrtnosti v Kazachstane je 0,5 %. Okrem toho Kazachstan je na 54. mieste z hľadiska počtu nakazených na 1 milión obyvateľov a na 113. mieste v úmrtnosti.

Tieto štatistické údaje svedčia, že epidemiologická situácia týkajúca sa šírenia koronavírusu v Kazachstane je pod kontrolou. Hneď ako sa v júni začal počet prípadov zvyšovať, vláda prijala potrebné opatrenia proti pandémii vrátane karantény od 5. do 19. júla.

Výsledky lockdown od polovice marca do polovice mája ukázali, že karanténne opatrenia sú skutočne účinné. Počet potvrdených prípadov zostával počas tohto obdobia nízky. Očakáva sa, že dvojtýždňová karanténa tiež pomôže stabilizovať situáciu. Okrem toho boli v mestách Nur-Sultan, Almaty a Šymkent rýchlo postavené tri nemocnice špecializujúce sa na infekčné choroby. Kliniky v iných regiónoch dostali potrebné vybavenie.

Opatrenia, ktoré sa v súčasnosti prijali, obmedzujú spoločenské a rodinné podujatia, spoločné prechádzky na čerstvom vzduchu troch a viac ľudí. Bola pozastavená činnosť kozmetických salónov, kaderníctiev, všetkých druhov krytých športovísk, pláží, akvaparkov, kultúrnych a zábavných centier, náboženských objektov, materských škôl a letných detských táborov. Rovnako ako predtým bude najmenej 80 percent zamestnancov v štátnych podnikoch pracovať na diaľku. Obmedzenia sa nevzťahujú na stavebné a priemyselné podniky s nepretržitým výrobným cyklom, na vonkajšie poľnohospodárske pracoviská a staveniská, ako aj na zdravotné strediská, obchody s potravinami a otvorené trhoviská.

Medzinárodné lety sú prevádzkované v rámci predtým schváleného zoznamu krajín, zatiaľ čo vnútroštátne lety a vlaková doprava sú obmedzené. Mestské a medzimestské autobusové spoje sú pozastavené počas trvania karantény.

Ako poznamenal prezident Tokajev, táto kríza je prechodným javom, ťažkosti sú dočasné a dnes sa už objavujú prvé príznaky stabilizácie, boj proti kríze ukončíme úspešne.

Kazachstan sa, samozrejme, rovnako ako celý svet snaží prekonať krízu čo najskôr. Krajina má potrebné lekárske a ekonomické zdroje na to, aby prekonala šírenie vírusu a vrátila sa do normálneho života.

Naša krajina je tradične otvorená pre celý svet, o čom svedčia získané priame investície vo výške 300 miliárd dolárov v priebehu rokov samostatnosti, má záujem o úplné a rýchle obnovenie spolupráce v mnohých oblastiach s našimi zahraničnými partnermi, obnovenie prerušených ľudských vzťahov, bez ktorých je takáto spolupráca mimoriadne náročná. Aby sme to dosiahli, musíme všetci nielen prekonať súčasnú fázu šírenia koronakrízy, ale tiež spoločne vypracovať účinné opatrenia na jej prevenciu v budúcnosti vrátane vývoja vakcíny.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama