Reklama
Reklama

Kanadské husi

Reportážna črta nielen o husiach pred odletom
Počet zobrazení: 6392
22. 10. 2016

Zvykli sa pred odletom zhromažďovať na našom jazierku. Bývalo ich okolo šesťdesiat. Tento rok neprileteli.
Dnes som zistila, že áno. Len sa usídlili na vedľajšom jazere. Napočítala som ich 59. Chystajúcich sa odletieť kdesi na juh. Sťahovavé vtáky.


husi_1a.jpg

Canada goose (Branta Canadensis), Berneška velká, slovenské meno som nenašla.
Doteraz som si myslela, že Kanadská hus je náš národný vták. Ale teraz si to overujem a vraj nie, vraj sa v obľúbenosti umiestnila až na štvrtom mieste.
Ja ich mám rada, nádherné majestátne vtáky. Dala by som im svoj hlas.
A mám rada aj slovenské príslovia a porekadlá. Čo sa týka zvierat sa však podľa mňa veľmi netriafajú. Somár nie je sprostý, sú prefíkanejšie zvieratá ako líška a tiež to, že je dáma hlúpa hus, sa mi nezdá. Aj keď to sama používam na niektoré dámy.
Sledovať naše divé husi, ako sa chystajú na odlet, je veľmi zaujímavé. Objavia sa u nás až na jeseň. Prilietajú v malých kŕdľoch po 4 – 10 kusov a pár dní či týždňov žijú u nás na jazere.
Dnes ich tam už bolo vyše tridsať. Zrazu sa oblohou nieslo ohromné gagotanie. Z diaľky sa blížil ďalší kŕdeľ. Nádherným okruhom a glisádou pristáli na druhej strane jazera, ako plával zvyšok. Ľahučko, ležérne sa kĺzali na vode. A vždy sa ako na povel otočili jedným smerom. Zrazu sa z pôvodného kŕdľa oddelila jedna hus a s gagotom plávala k novoprišelkyniam, len tak na pol cestu. Z nového kŕdľa sa tiež oddelila jedna a s gagotom sa pohla k vyzývateľke. Stretli sa tam v strede a čosi si rozprávali. Potom sa každá vrátila k svojim a hlúčiky sa rozpadli na malé skupinky, schôdzka sa zrejme skončila.
Z minulých rokov si pamätám, že príde nácvik odletu. Z ničoho nič sa hladina rozgagoce, o hladinu zabuchocú silné krídla a kŕdeľ sa vznesie k oblohe. Urobí zopár okruhov, s menšími či väčšími logistickými problémami sa zoradí do povestnej jednotky. Ešte jeden okruh a sadnú na vodu. Takto sa to opakuje niekoľko dní. Husí ešte medzitým pribúda.
Predstavujem si to, ako si tie u nás na vode hovoria – ešte čakáme na Aničku z Yelowknife s rodinou. A čo Ruženka z Cold Lake, tento rok meškajú.
A potom je jedného dňa jazero prázdne. Jeseň sa skončí a príde zima.

6. 11. 2016

Dnes 18 stupňov. Plus 18. Vonku v krátkych rukávoch. Husi sú ešte stále na jazere, je ich tam už snáď tristo. Včera večer zalietavali. Jazero gagotalo a nad hlavami nám prelietali letky. Jedna v perfektnom véčku úplne potichu. Iná gagotavo sa hádajúc, neschopné zoradiť sa. Predbiehali sa, dohadovali.
Leteli nízko. Je to úžasný zvuk, to synchronizované svišťanie. Koncert husích krídel. Čistá energia.
Aj kŕdlik kačíc sa hral na husi. Ich krídla mávajú oveľa rýchlejšie. Vydávajú zvuk, ako si predstavujem letieť guľku. Pískavý. O oktávu vyššie ako husie.


husi_1aa.jpg

Vracali sme sa domov a líčim susedovi, že je tam tristo husí. Zatváril sa kyslo. Celý deň poľoval. Na husi. Jednu sa mu podarilo zastreliť. Trošku mnou hrklo. Také krásne vtáky. Ale nadšene som mu líčila, že som z husacieho kraja. Lenže, ako preložím vinobranie, burčiak, lokše, husacia pečienka v masti. Nikdy to nevidel, nikdy to neochutnal.
Z divej husi sa vraj jedia len prsia. Zvyšok sa vyhodí. Neveriacky som na neho hľadela. Chlapče, teba karma dobehne – zabrblal si môj muž polohlasne.
– Aspoň psovi zvyšok uvar a zomeľ  – nabádam ho.
– To je skvelý nápad – odpovedá. A na očiach mu vidím, kde skončí zvyšok husi.
Dnes sme pri nich sedeli aspoň polhodinu. Nedbalo sa nechali kolísať hladinou. Každý kŕdeľ má svojho vodcu. Asi gunár? Sú väčší ako ostatné. Gagotavo sa prekrikujú cez celé jazero. Kdesi náhlivo plávajú a zase sa vracajú. Len dvaja, traja. Desiatky ostatných sa len tíško kolembajú a poslušne sa otáčajú na jednu stranu a na druhú. Také to ticho pred búrkou. Napätie pred akciou.
– Už idete? – pýtam sa ich. Tu na mňa uprene hľadí jedna, potom iná. Zostávajú. Zatiaľ.


Statusy a foto na FB.
(Autorka žije v Calgary, Kanada)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama