Kam politika, tam justícia?

Počet zobrazení: 3882

Raz darmo, odborník je odborník a laik je laik, preto sa ich pohľady často rozchádzajú. „Spôsob zadržania, ale aj samotné zadržanie Rudolfa Kusého považuje jeho právna zástupkyňa Eva Mišíková za nedôvodné, teatrálne i za absolútne neakceptovateľné z hľadiska nákladovosti.“ (topky.sk, 4. 10. 2020) Starostovia bratislavských mestských častí označili konanie polície za ponižujúce. „Keď je niekto z niečoho podozrivý, nemal by byť prezentovaný ako zločinec, ktorého zadržali pri čine,“ povedal starosta Lamača. (topky.sk, 7. 10. 2020) Zatiaľ čo advokátka postrehla teatrálnosť, nákladovosť i poníženie až pri svojom chránencovi a starostovia až pri svojom kolegovi, laik spozornel už pri záberoch z lovu na sudcov z Kočnerovej Threemy. Rovnako pri zadržaní napríklad podnikateľa Martina Kvietika, o ktorom sme sa z tlieskajúcich médií okamžite dozvedeli, čím je synom a komu je otcom.

Keď právnička Eva Mišíková vyhlásila, že „sudcov z Threemy by som nezastupovala, mala by som s tým morálny a etický problém“ (dennikn.sk, 29. 4. 2020), laikovi ovisla sánka. Veď ešte nedávno obhajovala bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, ktorému Marián Kočner urobil z pracovne nahrávacie štúdio... „Dokonca mu zachránila funkciu prokurátora.“ (aktuality.sk, 23. 10. 2019) Jej zmenu laikovi objasnila zmienka v médiách, že koncom apríla ju vláda nominovala do Súdnej rady. „Som sklamaná: Právnička Eva Mišíková reaguje na verdikt, ktorý oslobodil Kočnera a Zsuzsovú.“ (plus7dni.pluska.sk, 12. 9. 2020) Únik a zverejnenie zápisnice o hlasovaní trojčlenného senátu o ortieli nová členka Súdnej rady akosi prehliadla... „Bolo odvahou vyniesť oslobodzujúci rozsudok, a to aj napriek silnej mediálnej kampani,“ ocenil verdikt predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala a prítomným novinárom pripomenul, že „zápisnica o hlasovaní je neverejná“. (slovensko.hnonline.sk, 3. 9. 2020) V týchto dňoch sa k nemu pridal dočasný policajný prezident Peter Kovařík, ktorý považuje „úniky informácií zo súdov, prokuratúry či polície za veľmi nebezpečné.“ (domov.sme.sk, 6. 10. 2020) Až laik zapochyboval, či sú Ján Hrubala a Peter Kovařík odborníkmi, keď ich názory splývajú s jeho neodbornou predstavou nezávislej a dôveryhodnej justície.

Laik musel riešiť aj inú „dilemu“: keď Rada prokurátorov SR a ombudsmanka navrhli Jozefa Čentéša na post generálneho prokurátora SR, zaváhal, či má veriť zdôvodneniu odborníkov, alebo svojej pamäti. Pamäť totiž hovorí o kandidátovej profesijnej i charakterovej spoľahlivosti niečo iné. Isteže, aj prízemnejším slovníkom. V roku 2011 (počas vlády Ivety Radičovej – pozn. aut.) skartoval záznam výpovede koaličného poslanca Igora Matoviča o kupovaní poslancov. Keď to prasklo, chrapúnsky to hodil na sekretárku. Neskôr sa k chybe priznal, ale dopustil sa jej vraj omylom. Omyl alebo zámer by mohla potvrdiť horľavosť Matovičovej výpovede, resp. či bola pre vtedajších mocných nebezpečná. Ak bola, tak pre koho a kvôli komu ju Jozef Čentéš skartoval?

Posivený svedok je však presvedčený, že jestvuje kópia výpovede, len ešte neprišiel jej čas. Čaká na povale u starej mamy vedľa zvyšku škatúľ s daňovými podkladmi. Ako v mobile trpezlivo čakal priateľský rozhovor medzi majiteľom tlačiarní Igorom Matovičom a prezidentským kandidátom Radoslavom Procházkom. Keď Radoslav Procházka ako predseda strany Sieť po parlamentných voľbách v roku 2016 prestal poslúchať a spriahol sa s Ficom, zo zverejnenej nahrávky sme sa dozvedeli, ako podlo chcel ogabať štát na DPH v rámci prezidentskej kampane... Nie je to dostatočná výstraha pre možného generálneho prokurátora Jozefa Čentéša, komu sa tu neodporuje a neodvráva?

Ani pre jeho navrhovateľov alebo budúcich voliteľov v parlamente?

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984